Śluz i krew w stolcu - co może oznaczać? - INTER-MED

Śluz i krew w stolcu – co może oznaczać?

go3d-illustration-close-up-intestinal-villi-intestine-lining-sluz-i-krew-w-stolcu

Są choroby, którym na początkowym etapie nie towarzyszy ból. Mogą za to pojawić się inne objawy, na które warto zwrócić uwagę. Tak jest w przypadku chorób odbytu. Po czym poznać, że w tym rejonie twojego ciała, dzieje się coś złego? Jakie symptomy, powinny cię skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim?

Śluz w stolcu – czy trzeba iść do lekarza?

Śluz w przewodzie pokarmowym, odpowiada za pasaż treści pokarmowej w jelicie. Jego obecność, jest tu całkowicie naturalna. Obecny jest również w kale, jednak ze względu na niewielką ilość, zwykle jest niewidoczny.

Naturalny nadmiar śluzu

Bywa jednak, że udaje się go zauważyć i wówczas przyda się zwiększona czujność. Jeśli jego pojawienie się połączone jest z biegunką lub zatwardzeniem i stopniowo zmniejsza się wraz z ustępowaniem dolegliwości, nie ma powodów do zmartwień. Również, gdy towarzyszy zespołowi jelita drażliwego i hemoroidom.

Śluz zwiastujący chorobę

Jeśli nie masz ani biegunki, ani zaparć, a śluzu jest dużo, może on oznaczać obecność choroby.
Wizyta u proktologa pomoże w tym przypadku odkryć, czy chodzi chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zakażenie infekcyjne jelit, przetokę, czy też szczelinę odbytu.

Krew w stolcu – z czego może wynikać?

Pomoc lekarska będzie niezbędna, jeśli w stolcu zauważysz krew. To sygnał, że coś niedobrego dzieje się w organizmie i należy jak najszybciej to zdiagnozować oraz wdrożyć leczenie. Jedną z przyczyn pojawienia się krwi w kale, może być wspomniana wcześniej, choroba Leśniowskiego-Crohna. Zwykle, dodatkowo towarzyszą jej bóle w prawej części podbrzusza oraz zmiany okołoodbytniczne w postaci szczeliny odbytu, ropnia i przetoki odbytu. Krew może też wskazywać na raka jelita grubego.

Mężczyzna trzyma się za brzuch - Śluz i krew w stolcu - co może oznaczać

Śluz i krew w stolcu – kiedy bezwzględnie zgłosić się do lekarza?

Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, gdy poza śluzem, w stolcu zobaczysz krew lub ropę. Jeśli dodatkowo pojawią się inne dolegliwości w postaci bólu brzucha, wzdęć, wymiotów, utraty masy ciała, złego samopoczucia, a u kobiet upławów, nie powinno być już żadnych wątpliwości. Jak w przypadku większości chorób, im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe będą szanse na szybki powrót do zdrowia. Tak jest w przypadku raka jelita grubego. Wcześnie rozpoznany, jeśli tylko nie ma przerzutów na węzłach chłonnych i odległych oraz nie zostało stwierdzone naciekanie makroskopowe narządów sąsiednich, widoczne w badaniach obrazowych, chory ma szansę na całkowite wyleczenie.