Co to jest refluks i kto na niego choruje | INTER-MED

Co to jest refluks i kto na niego choruje

Kobieta trzyma dłoń na mostku - Co to jest refluks

Zgaga i częste odbijanie się po obfitym posiłku – jeśli pojawiają się sporadycznie, to znak, że doświadczasz refluksu fizjologicznego. Sam w sobie niegroźny, ale warto potraktować go jako sygnał ostrzegawczy i znak, że czas zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Z pewnością nie chciałbyś bowiem, by tego typu objawy nasiliły się, dając o sobie znać nie tylko w dzień po jedzeniu, ale również w nocy, podczas snu. Gdyby się jednak pojawiły, świadczyłoby o tym, że cierpisz na refluks patologiczny. Niestety, ale w takim wypadku, sama zmiana diety już nie wystarczy.

Co to jest refluks?

Żołądek, zgaga, refluksRefluks patologiczny to choroba, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i z podobną częstotliwością, występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
U zdrowego człowieka, dolny zwieracz przełyku, pełni dwie ważne funkcje: najpierw przepuszcza pokarm do żołądka, a następnie kurcząc się, zapobiega cofaniu się zarówno jedzenia, jak i kwasu żołądkowego wraz z enzymami trawiennymi.

Gdy to działanie jest zaburzone i zwieracz przełyku nie kurczy się prawidłowo lub jest niewydolny, treść pokarmowa wraz z kwaśnymi składnikami soku żołądkowego, wraca do przełyku.

Mówi się wtedy o refluksie żołądkowo-przełykowym.

Kto choruje na refluks?

Do czynników sprzyjających pojawieniu się refluksu, zalicza się między innymi:

  • ciążę,
  • zaburzenia z opróżnianiem żołądka,
  • otyłość
  • nieprawidłowe działanie zwieracza przełyku.

Sprzyjające warunki pojawiają się również w przypadku chorych na cukrzycę, chorobę alkoholową, osób z nieprawidłowościami hormonalnymi lub w sytuacji stwardnienia skóry.
Nie bez znaczenia dla pojawienie się tej choroby, jest też przyjmowanie różnego rodzaju leków. Mowa tu między innymi o lekach na chorobę wieńcową, doustnych preparatach antykoncepcyjnych, preparatach z grupy blokerów kanału wapniowego oraz lekach przeciwcholinergicznych.

Co zrobić, jeśli pojawią się pierwsze objawy refluksu?

Podstawa, to zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim zmniejsz porcje żywieniowe, a mówiąc dokładniej, podziel je na mniejsze posiłki, ale spożywane częściej. Do tego, pilnuj, by nie jeść przed snem. Najlepiej, jeśli ostatni posiłek zjesz na trzy godziny przez pójściem spać.
Wystrzegaj się potraw tłustych i ostrych, a gdy chodzi o płyny, warto przemyśleć rezygnację z kawy i napojów gazowanych. Co do używek, zaleca się, by całkowicie odstawić papierosy i alkohol.
Gdy do tego cierpisz na otyłość, znajdź sposób na redukcję masy ciała.

Operacyjne leczenie choroby refluksowej.

Operacja stosowana jest w sytuacji, gdy ani zmiana diety, ani leczenie farmakologiczne, nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Jedną z metod stosowanych w takim przypadku, jest laparoskopowa fundoplikacja sposobem Nissena. Stosuje się ją również w przypadku przepukliny rozworu przełykowego.

Fundoplikacja sposobem Nissena

Fundoplikacja sposobem Nissena

Laparoskopowa operacja choroby refluksowej
Odwołaj wizytę

    [recaptcha]