Choroby odbytnicy - jakie są najczęstsze | INTER-MED

Najczęściej występujące choroby odbytu

Kobieta trzyma dłonie na pośladkach - Najczęściej występujące choroby odbytnicy

Choroby odbytnicy mogą dotknąć każdego człowieka, niezależnie od płci i wieku. Mimo, iż na myśl o wizycie u proktologa, pojawia się uczucie wstydu, nie należy się nim kierować. Im wcześniej bowiem choroba zostanie wykryta i rozpocznie się proces leczenia, tym większe szanse na szybki i całkowity powrót do zdrowia.

Choroby odbytnicy – rodzaje

Do bardziej lub mniej znanych chorób odbytnicy należą: hemoroidy, grzybice, szczeliny, przetoki, krwawienia, ropień odbytu, choroba Crohna, uchyłkowatość esicy, wypadanie odbytu, nietrzymanie stolca, kłykciny kończyste, zespół dźwigaczy odbytu, kokcygodynia, napadowy ból odbytu, rak odbytu. Oto szczegółowy opis kilku z nich.

Hemoroidy

To jedna z najczęściej spotykanych chorób odbytów, z którymi zmaga się co drugi mieszkaniec naszego kraju. Hermoroidy, to ważny element struktury odbytu. Wypełnione krwią, uszczelniają kanał odbytu i wraz ze zwieraczami, kontrolują wydalanie. Problem pojawia się wówczas, gdy dojdzie do zaburzenia w ich prawidłowym działaniu.

Leczenie hemoroidów – domowe sposoby

Domowe sposoby sprawdzają się szczególnie w początkowym stadium choroby żylaków odbytu. Do najbardziej znanych i stosowanych, należą:

  • nasiadówki, czyli ziołowe kąpiele w letniej wodzie,
  • okłady z kostek lodu, które po owinięciu w chusteczkę, należy przykładać do bolących miejsc,
  • okład z działającej przeciwzapalnie, wilgotnej torebki herbaty,
  • przemywanie wacikiem nasączonym wyciągiem z kory dębu, rumianku lub aloesu,
  • odpowiednia dieta, bogata w błonnik,
  • ruch i zminimalizowanie czasu spędzanego w pozycji siedzącej.

Farmakologiczne i chirurgiczne leczenie hemoroidów

Żylaki można leczyć chirurgicznie przez ich wycięcie i zamknięcie naczynia doprowadzającego krew. Poza tym, dostępne są metody nieoperacyjne: fotokoagulacja, krioterapia, skleroterapia. Należy pamiętać, że dostępne w aptekach maści, czopki lub kremy na hemoroidy, nie zastąpią wizyty u lekarza.

Szczeliny i przetoki

Wąskie pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu powstaje zwykle w wyniku zaparć, urazu mechanicznego lub stosunków analnych. Szczelinie odbytu, bo o niej mowa, towarzyszy zwykle ból (szczególnie podczas defekacji) oraz pieczenie odbytu. Goi się sama, ale trzeba jej w tym pomóc, unikając podrażnienia chorobowo zmienionego miejsca, stosując tak zwaną dietę bogatowłóknikową, w ramach której należy spożywać pokarmy zawierające dużo błonnika i substancji balastowych oraz dbać o picie odpowiedniej ilości płynów.

W przypadku przetoki odbytu, objawy są podobne do tych, występujących przy szczelinie, ale dochodzi tu wyciek ropny o przykrym zapachu. Nie ustępują same, lecz wymagają operacji proktologicznej, a cały proces leczenia trwa około 9 tygodni.

Grzybica odbytu

Charakteryzującą się świądem grzybicę odbytu, w początkowym stadium zaawansowania, można leczyć samodzielnie. Gdy jednak ból się nasili, należy udać się do lekarza. Dolegliwościom bólowym zwykle towarzyszy pieczenie odbytu oraz wiecznie mokra śluzówka.

W ramach domowych metod leczenia, ważne są te, skupione wokół higieny. Należy wiele razy w ciągu dnia myć ręce, a okolice odbytu rano, wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu. Ważna jest odpowiednia dieta, by stolec był miękki, nie powodując nadmiernego parcia. By zmniejszyć świąd, można stosować maści z mentolem.

Jeśli objawy nie ustąpią, należy skorzystać z pomocy lekarza. Zwykle u chorych na grzybicę odbytu, stosuje się doustne antybiotyki przeciwgrzybiczne.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]