Problemy ginekologiczne - 10 tematów, które warto omówić z lekarzem

10 tematów jakie powinnaś omówić ze swoim ginekologiem

Młoda kobieta u ginekologa. Problemy ginekologiczne

Problemy ginekologiczne, które jako kobieta, powinnaś poruszyć w gabinecie lekarskim, nie zawsze dotyczą zdrowia. Są bowiem takie, które mogą być źródłem zawstydzenia i z obawy przed reakcją ginekologa, nie są poruszane podczas wizyty. Jeśli jednak masz zaufanie do swojego lekarza i nie jest to twoja pierwsza wizyta, powinnaś rozważyć szczerą rozmowę. Chodzi o tematy, od których zależy nie tylko twoje zdrowie, ale też jakość pożycia seksualnego.

Problemy ginekologiczne, które powinnaś omówić ze swoim lekarzem

Tak naprawdę, twój ginekolog najprawdopodobniej słyszał już niejeden raz o tym, o czym ty boisz się z nim porozmawiać. Poza tym, jest on po to, by ci pomóc. I zrobi to, niezależnie jak dziwne i niezręczne wydają ci się tematy, które chcesz z nim omówić.

Nieregularne i bolesne miesiączki

Prawidłowe cykle miesiączkowe trwają od 21 do 35 dni. Jeśli w twoim przypadku jest inaczej, powiedz o tym lekarzowi. Przyczyna nie musi być groźna ale warto, by wykluczył on torbiele na jajnikach i zakażenia. Może się też okazać, że przyczyną jest brak równowagi hormonalnej, czemu może w odpowiedni sposób zaradzić.
Innym problemem, są miesiączki bolesne. Nie musisz cierpieć w ciszy, a podzielenie się tym z ginekologiem, może wiele zmienić.

Zapach z pochwy

To jeden z bardziej niekomfortowych tematów, ale nie możesz go przemilczeć. Gdybyś wyczuła, że zapach z pochwy różni się od dotychczasowego i nie ustępuje, może to wskazywać między innymi na przerost bakterii lub infekcję pochwy. Przyda się więc pomoc lekarza.

Nietrzymanie moczu

To również temat do rozmowy z ginekologiem i choć problem nietrzymania moczu dotyczy najczęściej kobiet, które rodziły, to nie znaczy, że jest to normalny objaw poporodowy. Niezależnie od przyczyny, zgłoś to lekarzowi, by mógł wyjaśnić ci, jakie są dostępne opcje leczenia i zastosować odpowiednią terapię. Być może, konieczne będzie skierowanie do innego specjalisty.

Liczba partnerów seksualnych

Choroby przenoszone drogą płciową, nie należą do rzadkości. Jeśli więc w ostatnim czasie, miałaś więcej niż jednego partnera seksualnego, zgłoś to lekarzowi. Niektóre infekcje nie dają objawów w pierwszym stadium rozwoju, a szybkie ich wykrycie pozwoli na zastosowanie skutecznego leczenia. Informacja na temat intensywności twojego życia seksualnego, to nie ścisła statystyka na temat ilości partnerów. Bardziej chodzi o wykluczenie zakażenia chorobami wenerycznymi, które potrafią być naprawdę groźne dla zdrowia i życia.

Dziewczyna w objęciach chłopaka stojącego w morzu. Problemy ginekologiczne

Seks bez zabezpieczenia, nawet jednorazowy

Jednorazowy seks bez zabezpieczeń, może wywołać u ciebie strach przez konsekwencjami, ale to, że nic złego się nie dzieje, nie znaczy, że tak jest w rzeczywistości. Są choroby, choćby chlamydia, które rozwijają się bezobjawowo, a wirus HPV, kluczowy w pojawieniu się raka szyjki macicy, potrafi być w uśpieniu nawet przez kilka lat. Stąd rozmowa na ten temat z ginekologiem, to jedyny sposób, by ze spokojem myśleć o tamtej sytuacji.

Przypadki nowotworów w rodzinie

Może ci nawet nie przyjść do głowy, by rozmawiać z ginekologiem na temat chorób nowotworowych, na które zapadły kobiet w twojej rodzinie. Niestety, rak piersi lub jajnika, mogą mieć związek z obciążeniem genetycznym, co sprawia, że znajdziesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Zwykle w takich sytuacjach, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań i częstsze wizyty kontrolne.

Antykoncepcja

Jeśli nie planujesz ciąży, niezależnie czy w ogóle, czy tylko w najbliższym czasie, porozmawiaj o tym z ginekologiem. Problemy ginekologiczne, to nie tylko choroby, ale też wszystko, co wpływa na jakość twojego życia seksualnego. Jednym z jego elementów jest kontrola płodności. Nie każda metoda antykoncepcyjna będzie dla ciebie dobra, a dobieranie jej bez konsultacji z lekarzem, to zły pomysł. Z jego pomocą, będzie to o wiele łatwiejsze. Poza tym, metoda będzie bardziej dostosowana zarówno do twojego ciała, jak i stylu życia oraz możliwości finansowych.

Historia infekcji intymnych

Choć o przebytych infekcjach intymnych, mogłaś już dawno zapomnieć, to nie są one bez znaczenia dla twoich planów związanych z ciążą. To, że nie czujesz dyskomfortu, czy bólu, nie znaczy, że na przykład nie pojawiły się zrosty w jajowodach lub inne zmiany, mające znaczący wpływ na płodność.

Problemy związane ze współżyciem seksualnym

Życie seksualne to bardzo ważny element, rzutujący na relacje, samopoczucie, zdrowie psychiczne i emocjonalne każdego człowieka. Niezależnie, czy chodzi o suchość pochwy podczas stosunku, ból, czy opór przed rozmową z partnerem na temat wzajemnych oczekiwań, warto ten temat poruszyć podczas spotkania z ginekologiem.

Niskie libido

Na libido może mieć wpływ wiele czynników i nie zawsze jesteś w stanie sama odkryć, o które chodzi w twoim przypadku. Czasem są to leki, innym razem stres związany z pracą. Nie bez znaczenia jest też czas trwania związku, w którym jesteś. Ginekolog może też odkryć przyczynę, która leży po stronie choroby, dającej takie właśnie objawy.

Poradnia Ginekologiczna w Olkuszu

Justyna Kopczyk

ginekolog

Jako ginekolog w trakcie specjalizacji dr Justyna Kopczyk zawodowo interesuje się nowoczesną antykoncepcją i metodami diagnostycznymi stosowanymi w ginekologii. Przyjmuje w Centrum Medycznym INTER-MED Katowice i INTER-MED Olkusz.

Poradnia Ginekologiczna w Będzinie

Małgorzata Jarnot

specjalista ginekolog - położnik

Specjalizuje się w naprotechnologii, diagnostyce i leczeniu farmakologicznym zaburzeń prokreacji w oparciu o naturalny cykl owulacyjny. Realizuje się również jako profesjonalny, certyfikowany ultrasonografista diagnozując patologie płodu okresu ciąży. Doktor Małgorzata Jarnot z uwagi na swoje zainteresowania zawodowe przyjmuje także osoby niepełnoletnie.

 

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.