Częste choroby wątroby. Czy można im zapobiegać? | INTER-MED

Częste choroby wątroby. Czy można im zapobiegać?

Model wątroby. Często choroby wątroby - jak im zapobiec

Wątroba, to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. I choć posiada niezwykłą zdolność regeneracji, to i tak wielu osobom, udaje się ją zniszczyć. Pomijając choroby wątroby, które są niezależne od ciebie, na pojawienie się pozostałych, masz realny wpływ. A skoro tak, warto wykorzystać to i zrobić wszystko, by odpowiednio zadbać o tę niezbędną cześć ciała.
Jak zrobić to najlepiej i jednocześnie ustrzec się przed poważnymi schorzeniami wątroby?

Częste choroby wątroby, na których pojawienie się, masz realny wpływ

Wątroba pełni w organizmie ludzkim, wiele ważnych funkcji. Bierze udział w przemianie tłuszczów i węglowodanów, produkcji hormonów i białek oraz usuwaniu toksyn.
Niektóre choroby wątroby, uwarunkowane są genetycznie, inne mają podłoże autoimmunologiczne. Istnieją też takie, które wywołane są działaniem szkodliwych czynników. Mowa tu o wirusach, alkoholu, otyłości, toksynach i metalach ciężkich. Jeśli wątroba przez długi czas, wystawiona będzie na ich działanie, dojdzie do jej niszczenia i rozwoju marskości. Oto częste choroby wątroby, którym możesz zapobiec.

Wirusowe zapalenie wątroby

W Polsce najczęściej dochodzi do wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Pierwszy typ, ze względu na sposób przenoszenia, określany jest mianem choroby brudnych rąk. Z kolei wirusy typu B i C, docierają do zdrowych osób drogą pozajelitową. Do zakażenia, dochodzi zwykle podczas:

 • kontaktu seksualnego,
 • nakłuwania skóry w trakcie wykonywania tatuażu, czy brania narkotyków,
 • zabiegów medycznych, przeprowadzanych w niehigienicznych warunkach.

Jeśli chcesz ustrzec się przez tego rodzaju chorobami, możesz się zaszczepić (w przypadku WZW typu A i B), dbać o higienę, ostrożnie dobierać partnerów seksualnych i używać prezerwatyw (zmniejszają ryzyko zarażenia WZW typu C), czy też korzystać z bezpiecznych i sprawdzonych studiów tatuażu.

Nalewanie mocnego alkoholu do szklanek. Częste choroby wątroby, którym możesz zapobiec

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

W przypadku spożywania alkoholu, toksyczne dla wątroby są substancje powstałe w trakcie jego metabolizmu. Do poalkoholowego stłuszczenia wątroby, dochodzi przy codziennym spożywaniu alkoholu w odpowiednio dużych ilościach, przez dłuższy okres czasu. To, w którym momencie wątroba przestaje sobie radzić z usuwaniem tego rodzaju toksyn, zależy od płci, sposobu odżywiania, czy przebytych chorób.
Jeśli chcesz skutecznie zatrzymać ten proces, musisz zrezygnować z picia alkoholu. W przeciwnym razie, doprowadzisz do zapalenia i marskości swojej wątroby.

Uszkodzenie wątroby, spowodowane lekami

Bardzo duża część zażywanych przez ciebie leków, ma skutki uboczne. Niestety, być z może z racji tego, że rzadko się pojawiają, z czasem przestałeś dokładnie czytać dołączone ulotki. Może więc warto to zmienić. A to wątroba odpowiada za metabolizm większości leków, w tym tych, uznanych za hepatotoksyczne. Zatrucie lekami, może doprowadzić do przewlekłego toksycznego zapalenia wątroby lub jej ostrej niewydolności. Wiedząc o tym, zwracaj uwagę na rodzaj przyjmowanych leków i ich wpływ na wątrobę. W razie potrzeby i na tyle, na ile to możliwe, ogranicz ich przyjmowanie do minimum lub skorzystaj z bezpieczniejszych zamienników.

Jak dbać o wątrobę?

Jeśli nie miałeś dotąd problemów z wątrobą i wciąż nie odczuwasz dolegliwości z nią związanych, możesz, a nawet powinieneś zrobić wszystko, by służyła ci przez wiele lat.
Ze względu na to, iż tłuszcze i węglowodany proste, bardzo obciążają wątrobę, pomyśl o ograniczeniu spożycia cukru i tłuszczów nasyconych. Zmniejsz również spożycie alkoholu, uważaj na rodzaj i ilość przyjmowanych leków oraz suplementów diety i ziół.
Przyda ci się również trochę ruchu i zrzucenie paru kilogramów, jeśli czujesz, że jest ich zbyt wiele.
Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę, w której nie powinno zabraknąć świeżych owoców, warzyw, ryżu, pełnoziarnistego pieczywa, orzechów, nasion, ryb i niewielkich ilości nabiału.
Poza tym, pamiętaj o przyjmowaniu płynów, co pozytywnie wpłynie nie tylko na wątrobę, ale też na pracę całego organizmu.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.