Pęknięte naczynka w oku - na co mogą wskazywać? | INTER-MED

Pęknięte naczynka na bielmie oka – na co mogą wskazywać?

Pęknięte naczynka w oku mogą pojawić się u każdego i zwykle nie świadczy to o poważnym problemie zdrowotnym. Choć wylew podspojówkowy, bo tak określana jest w medycynie czerwona plamka na oku, nie wymaga leczenia u specjalisty, to zdarzają się sytuacje, kiedy warto z jego pomocy skorzystać. Głównie po to, by wykluczyć poważniejsze przyczyny.
Zanim jednak umówisz się na wizytę, zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami i objawami tego częstego schorzenia.

Zaczerwienione oko. Pęknięte naczynka w oku - na co mogą wskazywać?

Pęknięte naczynka w oku – najczęstsze przyczyny

Choć diagnozą zajmuje się lekarz, to warto wiedzieć, czego dokładnie dotyczy ten problem. Do pęknięcia dochodzi w części, która izoluje oko od środowiska zewnętrznego. To cienka, bezbarwna, przezroczysta błona śluzowa, zwana spojówką. Jest też dobrze ukrwiona, ale ze względu na dużą delikatność, zdarza się i to nierzadko, że naczynia krwionośnych pękają. Wówczas to krew wylewa się pod spojówkę.

Pęknięte naczynie w oku może być spowodowane między innymi:

 • kichaniem,
 • kaszlem,
 • dużym wysiłkiem fizycznym,
 • wymiotami,
 • mikrourazami gałki ocznej,
 • nadciśnieniem tętnicznym,
 • urazem oka,
 • urazem głowy,
 • zapaleniem spojówek,
 • operacją na gałce ocznej.

Jeśli chorujesz na miażdżycę lub cierpisz na zaburzenie krzepliwości krwi, do wylewu podspojówkowego może też dojść w wyniku jednorazowego skoku ciśnienia tętniczego.

Jakie objawy towarzyszą wylewowi podspojówkowemu?

Głównym objawem, który zapewne zwrócił twoją uwagę, jest czerwona plamka na tle białej twardówki. Jej wielkość bywa różna w zależności od zakresu uszkodzeń naczyń krwionośnych. Rzadko jednak krew zalewa cały obszar. Prócz plamki, możesz zauważyć, że uniesiona jest też spojówka w oku.
Innym z objawów jest uczucie obrzęku pod powieką oraz lekki ból. Zwykle, pęknięte naczynka w oku nie powodują zaburzenia widzenia, ani tworzenia się wydzieliny. Gdyby jednak pojawiły się tego rodzaju objawy, od razu zgłoś się do lekarza.

Kobieta zapuszcza krople do oka. Pęknięte naczynka w oku - na co mogą wskazywać?

Jeśli doświadczasz typowych objawów wylewu podspojówkowego, nie wymagają one leczenia. Zwykle ustępują po okresie około dwóch tygodni od chwili pojawienia się. By wspomóc oko w procesie regeneracji, możesz nawilżać jego powierzchnię z pomocą kropli.

W przypadku częstego pękania naczynek w oku, mimo bezproblemowego ustępowania objawów, skonsultuj się w z lekarzem. Upewnisz się w ten sposób, czy przyczyna nie tkwi w poważniejszej jednostce chorobowej.

Czy można nosić soczewki kontaktowe, gdy pęknie naczynko w oku?

Jeśli na co dzień nosisz szkła kontaktowe i doszło do wylewu podspojówkowego, zwróć uwagę, czy to nie one doprowadziły do uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych. To jedna z możliwych przyczyn mikrourazów.
Gdy chodzi o przeciwwskazania do zakładania szkieł kontaktowych, gdy pęknie naczynko w oku, to takowych nie ma. Może się jednak okazać, że krew, która nagromadziła się pod spojówką, będzie powodować uniesienie soczewki. Tym samym nie będzie ona odpowiednio przylegać do powierzchni oka.

Pęknięte naczynko w oku – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak już wiesz, w przypadku typowych objawów, zwykle ustępują one do dwóch tygodni. Co innego, jeśli doszło do urazu gałki ocznej lub głowy. Wówczas oczywistym wydaje się wizyta u specjalisty. Na wizytę umów się również w sytuacji pogorszenia widzenia, gdy zauważysz, że widzisz podwójnie lub obraz nie jest ostry, jak do tej pory.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.