Zabiegi chirurgiczne zimą - zadbaj o swoje nogi | INTER-MED

Zadbaj zimą o swoje nogi

Czy zabiegi chirurgiczne zimą to dobry pomysł? Są sytuacje, kiedy nie masz wyboru, gdy chodzi o czas i porę roku. Niezależnie od dolegliwości, najważniejsze jest bowiem odzyskanie zdrowia. By nie dopuścić do zmian chorobowych, które wymagają operacji, powinieneś na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia. Dotyczy to między innymi tak ważnych części twojego ciała, jakimi są twoje nogi.

Żylaki na nodze kobiety siedzącej na kanapie. Zabiegi chirurgiczne zimą nie tylko na żylaki.

Na co może wskazywać ból w nogach?

Problemy z nogami mogą przybrać bardzo różny charakter i dotyczyć różnych ich części. Może dojść do urazu fizycznego w postaci skręcenia kostki, zerwania więzadeł krzyżowych, złamania, czy zwichnięcia biodra. Są też choroby, które rozwijają się stopniowo, niemal niezauważalnie. Tak jest między innymi w przypadku przewlekłego zapalenia żył, czy haluksów.

Nie lekceważ żylaków

Zima to bardzo dobry czas, aby sprawdzić stan żył w nogach. Niezależnie od stopnia zaawansowania żylaków, nie lekceważ ich. To nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim poważna choroba, która w najgorszym przypadku, może skończyć się tragicznie.

Na co dzień nie jesteś świadom wielu procesów zachodzących w twoim ciele. Również tego związanego z układem krążenia. Byś mógł bez problemu się poruszać, twoje nogi muszą być odpowiednio ukrwione. Możliwe to jest między innymi dzięki żyłom, w których znajdują się zastawki ze splotami i zatokami żylnymi. To one odpowiadają za właściwy powrót krwi.
Wraz z rozwojem niewydolności żylnej, uszkodzeniu mogą ulec ściany żył, a co za tym idzie, same zastawki. W takiej sytuacji krew nie zostaje przepchana w stronę serca, a zamiast tego wraca do nóg. Wysokie ciśnienie utrzymujące się wewnątrz naczyń krwionośnych, prowadzi tym samym do dalszego zniszczenia i nasilenia się niewydolności żylnej.

Objawy

W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej, rodzaj objawów zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Do najczęstszych, które możesz zauważyć należą:

 • w początkowym stadium:
  • uczucie dyskomfortu i ciężkości nóg, które narasta w ciągu dnia,
  • wrażenie rozpierania i palenia w nogach,
  • bolesne kurcze łydek, szczególnie w nocy,
  • niewielkie obrzęki stóp i kostek, które w miarę rozwoju choroby, mogą sięgać nawet do kolan,
  • przebarwienia skóry i wypryski,
 • w zaawansowanym stadium:
  • utrata elastyczności skóry, która staje się cienka i błyszcząca, pokryta brunatnymi przebarwieniami,
  • owrzodzenia,
 • zmiany naczyniowe:
  • pajączki,
  • żyły siateczkowate,
  • żylaki.

Leczenie

Podobnie jak objawy, leczenie przewlekłej niewydolności żylnej również zależy od stopnia jej zaawansowania. Gdy zmiany nie są duże, wystarczy leczenie zachowawcze, w tym terapia uciskowa, czyli kompresoterapia. W jej ramach lekarz stosuje kontrolowany, ściśle określony ucisk na kończynę. Używa do tego wyrobów kompresyjnych, czyli podkolanówek, pończoch lub rajstop, które pomagają odprowadzić krew żylną do serca.

Jeśli jednak zmiany są poważne, konieczne mogą być bardziej radykalne działania. W trakcie wizyty w gabinecie, po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz może zalecić skleroterapię, krioobliterację lub operację. Ta ostatnia metoda, jest jedną z najskuteczniejszych. W jej trakcie chirurg podwiązuje niewydolne ujście żyły i je usuwa.
Najlepiej wykonywać tego rodzaju zabiegi chirurgiczne zimą, gdy noga nie jest nabrzmiała z powodu wysokich temperatur i szybciej przebiega sam proces gojenia się ran. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo wdania się zakażenia.

Jest też inna metoda, którą można stosować niezależnie od pory roku. To Endo Venous Laser Treatment, w skrócie EVLT, czyli wewnątrzżylna terapia laserowa. Po zabiegu nie ma ran pooperacyjnych, więc nie musisz się martwić o możliwe powikłania. Również ślady po zabiegu z użyciem EVLT są niewielkie i bardzo szybko znikają. Dlatego to właśnie laseroterapię wybiera coraz więcej pacjentów, którym zależy na skutecznym i małoinwazyjnym wyleczeniu żylaków.

Kobieta smaruje kremem stopę. Zabiegi chirurgiczne zimą na haluksy.

Haluksy – problem nie tylko kobiecych stóp

Choć najczęściej haluksy pojawiają się na kobiecych stopach, nie znaczy to, że mężczyźni mogą czuć się bezpieczni. Paluch koślawy, bo tak też nazywane są haluksy, to postępujące zniekształcenie stopy, które polega na przemieszczeniu palucha w kierunku drugiego palca. Zwykle zaczyna się stanem zapalnym, czemu towarzyszy ból. Ten po jakimś czasie ustępuje i to właśnie może wprowadzić cię w błąd. Problem bowiem nie zniknął, a jedynie zmiany weszły w kolejną fazę. Pęknięta torebka stawowa palucha to tylko początek postępującej deformacji stopy i stawu skokowego.

Objawy

Na początku zwykle pojawia się ból w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia. Stopa ociera o wnętrze obuwia, narasta zapalenie tkanek miękkich i paluch coraz bardziej napiera na palec bezpośrednio z nim sąsiadujący. To tylko potęguje dolegliwości bólowe i pogłębia zmiany. Do tego może dojść metatarsalgia, czyli ból podeszwowy w okolicy pierwszej kości śródstopia.

Leczenie

Choć objawy początkowo mogą nie być zbytu uciążliwe, to w miarę upływu czasu, problem będzie się pogłębiał. Dlatego gdy tylko się pojawią, zgłoś się do ortopedy, by je zdiagnozował i rozpoczął leczenie.
To, w początkowym stadium choroby, może być jedynie zachowawcze, ale nie jest wystarczająco skuteczne, byś mógł uniknąć operacji. Dlatego, jeśli tylko lekarz uzna, że warto się jej poddać i uwolnić się o tego uciążliwego schorzenia, rozważ jego propozycję. Tym bardziej, że zabieg przeprowadzony w początkowym stadium, gdy zmiany są niewielkie, będzie obejmował mały obszar. Poza tym, szybciej wrócisz do pełnej aktywności fizycznej. Podczas operacji, lekarz ortopeda odwróci zniekształcenie stopy, zniweluje dolegliwości i zahamuje dalszy rozwój choroby.

Zabiegi chirurgiczne zimą to w przypadku wybranych dolegliwości, najlepszy czas, choć dzięki nowoczesnym technologiom, jak choćby EVLT, nie musisz się ograniczać do wybranej pory roku. Mając jednak na uwadze letni wypoczynek i wysokie temperatury, jeśli tylko masz taką możliwość, po konsultacji z lekarzem warto rozważyć zimniejsze okresy w ciągu roku.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.