Kiedy pójść do ortopedy a kiedy do fizjoterapeuty? | INTER-MED

Kiedy wybrać się do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty

Jeszcze nie tak dawno, z dolegliwościami związanymi z układem szkieletowo-mięśniowym, w pierwszej kolejności szedłeś do ortopedy. Dopiero on, jeśli zachodziła taka potrzeba, zlecał wizytę u fizjoterapeuty.
Obecnie coraz częstszym wyborem jest fizjoterapeuta, który albo pracuje indywidualnie, albo jest częścią większego zespołu terapeutycznego, w skład którego wchodzą też ortopedzi.
Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, kiedy pójść do ortopedy, a w którym przypadku udać się do fizjoterapeuty, oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc w wyborze.

Orteza stawu kolanowego. Kiedy pójść do ortopedy a kiedy do fizjoterapeuty?

Kiedy pójść do fizjoterapeuty?

Zakres wiedzy, którą posiadają fizjoterapeuci, jest bardzo szeroki. W trakcie studiów i kursów uczą się anatomii, fizjologii, kinezjologii i biomechaniki człowieka. Poznają też techniki, ćwiczenia i metody pracy, które mogą im pomóc w skutecznym i szybkim przywróceniu utraconej funkcji ruchu pacjentów lub utrzymaniu ich sprawności.
To osoby, które pomogą ci w walce z twoim schorzeniem. Pokażą ci, jak z pomocą ćwiczeń walczyć z przewlekłym bólem oraz zapobiegać urazom, czy przyjmować ergonomiczną postawą ciała w pracy.

Lista dolegliwości, z którymi możesz zgłosić się do fizjoterapeuty, jest spora. Oto najważniejsze z nich:

 • ból:
  • kręgosłupa szyjnego – może objawiać się bólem i zawrotami głowy, szumami usznymi, mrowieniem lub drętwieniem kończyn, mroczkami przed oczami oraz zwiększonym napięciem obręczy barkowej,
  • w odcinku piersiowym – odczujesz go w klatce piersiowej i między łopatkami, możesz mieć też wrażenie przytykania i duszności,
  • obejmujący część lędźwiowo-krzyżową – objawia się w postaci bólu rozlanego lub punktowego, mrowienia lub drętwienia i osłabienie mięśni nóg, problemami z chodzeniem i przeczulicą,
  • łokci, nadgarstków, bioder, kolan lub stóp,
  • stawu po skręceniu lub zwichnięciu,
  • promieniujący do kończyn,
 • odczucie przeciążenia zarówno w obręczy barkowej, jak i pozostałej części pleców,
 • problemy zdrowotne po porodzie – w tym rozstęp mięśni brzucha i nietrzymanie moczu,
 • nieprawidłowa postawa ciała,
 • zaburzenia koordynacji stawu skokowego,
 • problemy niestabilności stawowej,
 • przeniesione i rzutowane bóle stawów,
 • przykurcze mięśniowe.

Jak widać, fizjoterapeuta może ci pomóc na wielu płaszczyznach. Wiele z tych dolegliwości, może zdiagnozować i leczyć również lekarz ortopeda. Warto o tym wiedzieć, gdyby okazało się, że ortopeda nie ma wolnych terminów. W takiej sytuacji wizyta musiałaby być odsunięta w czasie, a to nie wpłynęłoby dobrze na twoje zdrowie.
Zgłoś się wówczas do fizjoterapeuty, który oceni, czy w przypadku schorzenia, z którym się zmagasz, będzie w stanie ci pomóc. Jeśli okaże się, że jest inaczej, skieruje cię do innego specjalisty.

Fizjoterapeuta w trakcie pracy z pacjentką. Kiedy pójść do ortopedy a kiedy do fizjoterapeuty?

Kiedy pójść do ortopedy?

Może się zdarzyć, że kierując pierwsze kroki do fizjoterapeuty, po wstępnych badaniach i konsultacji, zostaniesz skierowany do ortopedy. Może to oznaczać, że twoje dolegliwości kwalifikują się właśnie do tego rodzaju pomocy.
Możesz też od razu udać się do ortopedy, gdy twoje problemy zdrowotne dotyczą układu ruchu, w tym te wynikające z urazów. Mowa tu o układzie szkieletowym, ścięgnach, mięśniach, więzadłach, stawach i nerwach.

W gabinecie ortopedycznym otrzymasz pomoc, gdy dolegliwości wynikają z:

 • wad postawy,
 • stanów zapalnych,
 • wad wrodzonych,
 • zmian zwyrodnieniowych,
 • chorób układu mięśniowego,
 • chorób metabolicznych dotyczących układu ruchu,
 • zakażeń tkanki kostnej i stawów,
 • urazów.

W przypadku urazów, przyczyną może być wypadek komunikacyjny, w pracy, podczas uprawiania aktywności fizycznej, w trakcie spaceru czy w domu. Zwykle w takich sytuacjach dochodzi do zwichnięć, skręceń, czy też złamań, których leczeniem zajmuje się ortopeda.

Na wizytę do ortopedy umów się również wtedy, gdy twoje dolegliwości związane ze stawem barkowym, biodrowym lub kolanowym nie ustępują mimo stosowania środków doraźnych i przeciwbólowych. Pomoc ortopedy jest niezbędna również wtedy, gdy okaże się, że jej jedyną skuteczną formą jest zabieg operacyjny.

Od czego jeszcze zależy wybór?

Tak naprawdę, nie tylko brak wiedzy medycznej sprawia, że często nie wiesz, kiedy pójść do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty. To, który z nich ostatecznie udzieli ci pomocy, okaże się po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wykonaniu badań. Tak jest najczęściej w przypadku dolegliwości, objawiających się bólem niewiadomego pochodzenia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy nie doszło do urazu, czy przeciążenia, a ból nie tylko nie ustępuje, ale potęguje się, utrudniając normalne funkcjonowanie. Przyczyn może być wiele i niekoniecznie muszą być związane z miejscem, w którym ból ten się objawia.

Niezależnie do kogo udasz się po pomoc, ważne, byś to zrobił. Nie lekceważ dolegliwości, które wskazują, że coś złego dzieje się w twoim ciele. Zwłaszcza tych, które pojawiają się okresowo, po czym ustępują. To, że ból minął, nie znaczy, że nie rozwija się groźny stan zapalny. Za jakiś czas może dać o sobie znać w postaci dużo poważniejszych objawów.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.