Jeśli nałogowo palisz papierosy, prawdopodobnie wiesz, przynajmniej w przybliżeniu, jaki ma to wpływ na twoje zdrowie. Niestety, ani akcje w środkach masowego przekazu, ani drastyczne zdjęcia chorych organów, umieszczane na opakowaniach, nie są w stanie zniechęcić cię do codziennego sięgania po kolejnego papierosa. I nawet, jeśli od czasu do czasu, pojawiają się problemy z sercem i układem krążenia, nałóg wciąż wygrywa. Może więc, zamiast skupiać się na stratach, czas przekierować uwagę na korzyści?
Jak zadbać o serce w nowym roku?
Sposobów jest wiele i jeśli tylko zależy ci na zdrowiu, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Niektóre z nich są proste, inne wymagają wyrobienia nowych nawyków i rezygnacji z niektórych przyjemności.
Rzuć palenie i zadbaj o swoje serce
To jedno z najtrudniejszych wyzwań dla nałogowego palacza. Wielu poległo na tym polu i mimo podejmowanych prób, wróciło do nałogu, trwając w nim do dziś. Są jednak tacy, którzy rzucili palenie z dnia na dzień i… mają problemy ze skutkami ubocznymi. Niestety, wielu wydaje się, że wystarczy przestać palić, a wszystko wróci do normy. Jednak organizm, od lat uzależniony od nikotyny, nie tak szybko się regeneruje. Często wręcz przeciwnie. Objawy odstawienia są tak dokuczliwe, że bez fachowej pomocy, trudno sobie z nimi poradzić. To dlatego właśnie, powstały poradnie antynikotynowe, z których pomocy koniecznie skorzystaj, zanim podejmiesz decyzję o rozstaniu z nałogiem.
Choć teraz może się to wydawać korzyścią bardzo odległą w czasie, to warto byś wiedział, że już rok po rzuceniu palenia, o połowę zmniejszysz ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. Natomiast 9 lat później, będzie ono takie samo, jak w przypadku osób, które nigdy nie paliły.
Odpowiednia dawka ćwiczeń w dobrym momencie
Choć, jak wiesz, ruch to zdrowie, to może on też wywołać skutki negatywne. Wszystko zależy od ilości, natężenia, rodzaju i dopasowania do możliwości twojego organizmu. Podobnie, jak nie można wystartować w maratonie, bez odpowiedniego przygotowania, tak też rozpoczęcie intensywnych treningów, niekoniecznie pozytywnie wpłynie na pracę twojego serca.
Ćwicz codziennie, ale zmieniaj intensywność ćwiczeń. Raz w tygodniu, co najmniej przez godzinę, intensywnie spaceruj, jeździj na rowerze, biegaj, pływaj, graj w tenisa lub tańcz. Najlepiej wybierz to, co uznasz za najbardziej dogodne. Dwa lub trzy razy, umów się na lekki trening ze znajomymi. Wybierz ćwiczenia, podczas których można swobodnie porozmawiać, ale też, przy okazji, trochę się spocić.
Dodaj do tego raz w tygodniu trening siłowy oraz trening interwałowy. I na koniec – wytrwaj w tym przez dwa lata, a efekty naprawdę cię zaskoczą.
Byłoby idealnie, gdybyś robił to przez jakiś czas pod okiem wykwalifikowanego trenera, a w ramach troski o serce, całość skonsultował ze swoim kardiologiem.
To tylko dwa wybrane sposoby na to, jak zadbać o serce w nowym roku. Jednak nikt nie powiedział, że musisz od razu próbować wszystkiego. Ważne, by choć jedno noworoczne postanowienie zrealizować do końca, a na pewno, za rok, twój organizm odczuje znaczną różnicę.