Usuwanie brodawek i innych zmian skórnych | INTER-MED

Zmiany skórne – jakie mogą być groźne?

Lekarz bada zmianę na skórze - Usuwanie brodawek i innych zmian skórnych

Gdy boli cię ząb, idziesz do dentysty, a w przypadku pojawienia się gorączki, bólu gardła lub kaszlu – umawiasz się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Podobnie, powinno być w przypadku twojej skóry i to nie tylko twarzy, ale również całego ciała. Zmiany na skórze, nie muszą być groźne dla zdrowia i życia. Mimo to, raz w roku, warto umówić się na wizytę do dermatologa, by upewnić się, czy któraś z nich, nie przybiera złośliwego charakteru.Poza tym, dowiesz się więcej na temat usuwania zmian skórnych.

Obserwuj swoje ciało

Zmiany, które pojawiają się na skórze, rzadko bolą i można je w łatwy sposób przeoczyć. Dlatego raz na jakiś czas, przyjrzyj się zmianom w postaci pieprzyków, brodawek, włókniaków i innym, dotąd niespotykanym. Nie ma konieczności, byś je liczył, ale zwróć uwagę, czy nie pojawiają się nowe.
Te, które były już wcześniej, obserwuj pod kątem zmiany kształtu, wielkości, struktury i koloru. Jeśli rosną, zmieniają kolor lub któraś z nich zacznie krwawić, czy swędzieć, udaj się do lekarza. Dobrze, jeśli w miarę szybko sprawdzi, z czym ma do czynienia i czy zmiana ta, nie ma charakteru złośliwego.

Pieprzyki, brodawki, włókniaki – czy trzeba się martwić

Mało kto, nie ma na swojej skórze zmian w postaci pieprzyków, brodawek, czy włókniaków. Czy są i jak wyglądają?

Pieprzyki
Niektórzy się z nimi rodzą, inni mają zaledwie kilka, a są i tacy, u których liczba pieprzyków, dochodzi do kilkuset. Zmiany te, zwykle są gładkie, lekko wypukłe lub płaskie, ciemnobrązowe, o brzegach, które odgraniczają je od skóry. Gdy chodzi o wielkość, nie przekraczają 3 mm średnicy. W przypadku pieprzów, rzadko dochodzi do przeistoczenia w zmiany nowotworowe.

Włókniaki
Ze względu na workowaty, zwisający kształt, guzki te nie wyglądają estetycznie. Na szczęście jednak, nie zagrażają zdrowiu. Zwykle są w kolorze skóry lub ciemniejsze i pojawiają się na szyi, tułowi, w pachwinach i pod piersiami.

Brodawki
Za pojawienie się brodawek, odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Zmiany tego typu, są żółtawe, twarde, bywa, że zlewają się ze sobą. Dobra wiadomość jest taka, że nie stanowią zagrożenia nowotworowego.

Usuwanie brodawek i innych zmian na skórze – czy jest konieczne

Wiele zależy od rodzaju zmiany, dlatego, przed jakąkolwiek ingerencją, konieczna jest wizyta u dermatologa. To on, po dokładnym obejrzeniu, zdecyduje, które zmiany można, które warto, a które koniecznie trzeba usunąć, poddając jednocześnie badaniu histopatologicznemu. Zaleci przy tym odpowiednią metodę, najlepszą dla określonej zmiany na skórze.
Gdy chodzi o usuwanie brodawek i włókniaków, wartym uwagi sposobem, jest metoda, w której używa się lasera frakcyjnego. Zabieg jest bezpieczny i prawie bezbolesny, a co najważniejsze – zmiany znikają całkowicie. Działanie lasera nie pozostawia też blizn, co nie jest bez znaczenia ze względów estetycznych.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.