Stawy lubią ruch. Jak ważny jest on w codziennym życiu wiedzą ci, którzy nie szczędzą czasu na aktywność fizyczną, w tym na uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej. Jednak osoby otyłe mogą mieć z ruchem spory problem. Szczególnie jeśli cierpią na otyłość olbrzymią, która nie tylko nie pozwala wykonywać zaawansowanych ćwiczeń, ale też utrudnia codzienne funkcjonowanie i zmniejsza jakąkolwiek aktywność fizyczną do minimum. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak otyłość wpływa na stawy i do czego może doprowadzić, jeśli nie będzie skutecznie leczona.
Jak otyłość wpływa na stawy — dwa największe zagrożenia dla ich zdrowia
Otyłość jako choroba przewlekła przyczynia się do problemów zdrowotnych w całym organizmie. Zwiększa ryzyko między innymi zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie, choroby serca i naczyniowe oraz niektóre nowotwory. Powoduje też problemy z prawidłowym funkcjonowaniem twojego narządu ruchu. Ważnym elementem w poszczególnych jego częściach są stawy. Dlatego warto wiedzieć, co się z nimi dzieje, gdy poddane zostaną zbyt dużym obciążeniom.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choć otyłość nie wpływa bezpośrednio na zachorowanie, to jednak zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednym z czynników jest czynnik metaboliczny. Okazuje się, że tym, co łączy otyłość i chorobę zwyrodnieniową stawów, jest nadmiar tkanki tłuszczowej. W organizmie odpowiada ona za magazynowanie energii oraz produkcję hormonów, a dokładnie cytokiny, leptyny i adiponektyny. Jeśli chcemy wiedzieć, jak otyłość wpływa na stawy, a konkretnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, należy przyjrzeć się temu, co dzieje się z leptyną w organizmie osoby otyłej.
Okazuje się, że to leptyna, a dokładnie jej wysokie stężenie, może odpowiadać za destrukcję chrząstki stawowej. Choć wpływ leptyny na pogłębienie dolegliwości towarzyszących zwyrodnieniu stawów nie jest jednoznaczny, to zarówno u osób otyłych, jak i tych, u których doszło do uszkodzenia tkanki chrząstki stawowej, zauważono podwyższone stężenie leptyny.
Inne badania wskazują na dużą zależność, jaka zachodzi pomiędzy wskaźnikiem BMI a występowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Jeśli więc przekroczyłeś 27 kg/m2 i twoje BMI zwiększy się tylko o 1 kg/m2, ryzyko wystąpienia zwyrodnienia stawów wzrośnie aż o 15%.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o staw biodrowy. Tu otyłość nie przyczynia się w tak dużym stopniu do jego choroby zwyrodnieniowej.
Przeciążenie stawów
Głównym stawem, który podlega przeciążeniom z powodu nadmiaru masy ciała, jest staw kolanowy. W końcu to kolana dźwigają cały ciężar i nietrudno o mikrouszkodzenia spowodowane zbyt dużym obciążeniem, do którego dochodzi każdego dnia. Jedyne chwile odpoczynku, na jakie mogą liczyć w takiej sytuacji twoje kolana to czas, kiedy siedzisz i leżysz. W zależności od stylu życia, jaki prowadzisz, niszczące działanie spowodowane przez otyłość może postępować szybciej lub wolniej.
Choć otyłość wpływa na stawy biodrowe w nieco mniejszym stopniu, to i tu duże jest ryzyko przeciążenia i kontuzji.
Jeśli nie zdecydujesz się na leczenie otyłości, twoje kolana i biodra zaczną tracić swoje funkcje. Ty zaś odczujesz to w postaci ograniczenia ruchomości i sprawności w codziennym życiu. Ból i sztywność stawów to efekt mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej, spowodowanych przeciążeniami ze strony nadmiernej wagi ciała.
Powinieneś zwracać uwagę na objawy problemów zdrowotnych w okolicy stawów kolanowych i biodrowych i zgłaszać je lekarzowi. Gdyby się okazało, że masz problemy z poruszaniem się, a obecna metoda leczenia otyłości nie przynosi spodziewanych rezultatów, warto rozważyć poddanie się operacji bariatrycznej. To zabieg, który wciąż pomaga wielu osobom w szybkim, bezpiecznym i skutecznym zrzuceniu nadmiaru kilogramów. I choć jest tylko jednym z kilku elementów w procesie odchudzania, to na pewno ważnym i niosącym ze sobą wiele korzyści.
źródło: