Drżenie rąk może być zarówno czymś normalnym, jak i powodem do niepokoju. Bardzo możliwe, że nieraz już znalazłeś się w sytuacji, kiedy to trzęsły ci się ręce. Głównie w wyniku zdenerwowania, ale już to wystarczyło, byś na chwilę poczuł się niekomfortowo. To objaw, który zdradza brak opanowania, a do tego mało kto chce się przyznać.
Co jednak, jeśli to drżenie zaczyna ci przeszkadzać w codziennych czynnościach? Gdy utrudnia picie, jedzenie, pisanie, zapięcie koszuli, czy wybranie numeru telefonu, nie możesz go zlekceważyć.
Zanim zaczniesz się martwić
Drżenie rąk to nie choroba śmiertelna, ale może mieć wpływ na twoje codzienne życie. Dlatego powinieneś podejść do tego ze spokojem. Zanim nie dowiesz się, co może być jego przyczyną, nie powinieneś się martwić. Tym bardziej, że w ten sposób swoim zdenerwowaniem możesz wpłynąć na nasilenie objawów.
Dłonie mogą ci się trząść w spoczynku lub w trakcie wykonywania różnych czynności. Już to eliminuje pewną grupę przyczyn, o których na pewno dowiesz się w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.
Zwróć uwagę, czy drżenie pojawia się, gdy:
- trzymając ręce wyciągnięte przed sobą na wysokości ramion, nie możesz ich utrzymać tak, by się nie trzęsły,
- zbliżasz klucz do zamka w drzwiach, by je otworzyć,
- próbujesz coś odręcznie napisać.
Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy powodem drżenia nie jest poważne schorzenie, choćby choroba Parkinsona, sprawdź, czy wywołują je pewne niedobory w twoim organizmie. Chodzi o braki witamin i minerałów, w tym potasu, magnezu, wapnia i witamin z grupy B.
Drżenie rąk – inne możliwe przyczyny
Przyczyny zależą od rodzaju drżenia, którego doświadczasz. Może to być drżenie spoczynkowe, statyczne, zamiarowe i złożone.
W przypadku drżenia statycznego, dochodzi do niego głównie w sytuacjach podwyższonego stresu. Tych niestety nie brakuje w dzisiejszych czasach i albo znajdziesz sposób, by je zredukować, albo pogodzisz się z chwilowym dyskomfortem, związanym z trzęsącymi się dłońmi. Objaw ten może ci towarzyszyć również po intensywnym wysiłku. Mija, gdy minie stres i zmęczenie.
Drżenie rąk pojawia się też jako skutek:
- przyjmowania określonych leków,
- odstawienia spożywanego w dużych ilościach i przez dłuższy okres alkoholu,
- chorób wewnętrznych, między innymi nadczynności tarczycy,
- przyjęcia substancji pobudzających (np. kawy, kokainy),
- zatrucia substancjami silnie toksycznymi.
Najpoważniejszą diagnozą, jaką możesz usłyszeć w związku z drżeniem dłoni jest choroba Parkinsona. W tym przypadku objawy nasilają się w trakcie spoczynku, a nie w trakcie używania rąk.
Innym, mylonym niekiedy z Parkinsonem, jest drżenie samoistne. To przewlekłe schorzenie neurologiczne, którego objawy w trakcie trwania choroby, zwykle prowadzą do dużej niesprawności. Występuje głównie u osób po 40. roku życia, a częstotliwość ich rośnie wraz z wiekiem. Objawia się mimowolnym drżeniem różnych części ciała, w tym dłoni, głowy i krtani.
Jak diagnozowane jest drżenie rąk?
W trakcie wizyty w gabinecie lekarskim, zostaniesz zapytany o historię dolegliwości objawiających się drżeniem. Rozpoznanie wymaga zarówno badania fizykalnego, jak i dokładnej analizy. Lekarz może cię zapytać między innymi:
- w jakich sytuacjach pojawia się drżenie,
- kiedy się nasila,
- czy dochodzi do zaburzenia równowagi i spowolnienia ruchów,
- czy przeszedłeś udar lub doznałeś uszkodzenia mózgu,
- jakie leki przyjmujesz,
- z jakich używek korzystasz,
- czy masz inne dolegliwości.
Być może zleci też wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub skieruje na konsultacje do innego specjalisty.