Blokada stawu to jeden ze skutecznych, choć tylko doraźnych sposobów na zmniejszenie bólu. Nie jest to jednak metoda, która zadziała w przypadku każdego schorzenia. Poza tym oddziałuje ona głównie na objawy, a nie leczy źródła dolegliwości bólowych. Niemniej jednak w wielu przypadkach okazuje się wskazana ze względu na szybkie działanie przeciwbólowe i zmniejszające stany zapalne w stawach.
Czym dokładnie jest blokada stawu i kiedy może okazać się pomocna?
Co to jest blokada stawu?
Gdy ból w stawie okazuje się trudny do zniesienia i utrudnia codzienne funkcjonowanie, lekarz w porozumieniu z pacjentem może zdecydować o podaniu tak zwanej blokady. Pod pojęciem tym kryje się roztwór, w którego skład wchodzi albo sam środek znieczulający, albo odpowiednio dobrana mieszkanka środków przeciwbólowych i glikokortykosterydów. Głównym celem tego zabiegu jest wyłączenie przewodnictwa nerwowego w zmienionym chorobowo i objętym bólem stawie. Dzięki temu nie tylko okresowo ustępują dolegliwości bólowe, ale też zmniejsza się stan zapalny, za co odpowiadają zawarte w blokadzie substancje.
Oprócz blokady terapeutycznej, w zależności od potrzeby lekarz może też zastosować blokadę:
- diagnostyczną — jej celem jest potwierdzenie źródła bólu, na które wskazuje czasowe ustąpienie dolegliwości po podaniu blokady zawierającej środki znieczulające,
- prognostyczną — okazuje się pomocna przy sprawdzaniu, czy dalsze leczenie ukierunkowane na zmniejszanie odczuwanego bólu, ma szansę powodzenia.
Kiedy można zastosować blokadę?
Przyczyn, dla których lekarz może włączyć tego typu element do prowadzonej terapii, może być wiele. Różne są też miejsca w ciele, gdzie blokada stawu może się okazać pomocna w łagodzeniu dolegliwości bólowych.
Zwykle stosowana jest przy leczeniu zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych oraz problemów zdrowotnych będących następstwem urazów, praktycznie we wszystkich stawach. Mowa tu zarówno o kończynach dolnych i górnych, jak i kręgosłupie na różnych jego odcinkach.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa
Blokada stawu może być stosowana przy dolegliwościach bólowych zlokalizowanych w różnych odcinkach kręgosłupa. Lekarz może zdecydować o tej formie łagodzenia bólu w przypadku:
- rwy kulszowej,
- zmian zwyrodnieniowych stawu międzywyrostkowego,
- dyskopatii,
- kręgozmyku,
- choroby stawu krzyżowo-biodrowego,
- ustenozy,
- uszkodzenia dysku.
Blokadę można podać tak w odcinku szyjnym, jak i piersiowym, czy lędźwiowym.
Blokada stawu w kończynach dolnych
W nogach również mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które wymagać będą blokady stawu. Lekarz może ją podać między innymi do stopy, jako wsparcie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawu w tym obszarze. Innym miejscem, gdzie blokada może okazać się pomocna, jest staw kolanowy (zapalenie kaletek, przewlekłe bóle w wyniku choroby zwyrodnieniowej) i biodrowy (zmiany zwyrodnieniowe).
Stosowanie blokady w stawach kończyn górnych
Jest kilka miejsc w kończynach górnych, gdzie blokada stawu znajduje zastosowanie. W celu uwolnienia od bólu lekarz może ją wykorzystać przy zespole cieśni nadgarstka, palcu trzaskającym, łokciu tenisisty, ganglionach i zespole de Quervaina oraz przy leczeniu bólu zlokalizowanym w barku, spowodowanym między innymi zapaleniem kaletki podbarkowej.
Blokada stawu-jakie korzyści z niej płyną
Pierwsze efekty podania blokady do stawu mogą się pojawić kilkadziesiąt godzin po jej zastosowaniu. Od tego czasu pozostanie aktywna przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wiele zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia wywołującego ból oraz od twojego ogólnego stanu zdrowia.
Ponieważ blokada stawu oddziałuje bezpośrednio na miejsce bólu, może go zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować. Poza tym zadziała przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. I choć, jak już wiesz, nie jest w stanie uwolnić cię od samej przyczyny bólu, to pozwoli ci na normalne funkcjonowanie w trakcie dłuższego leczenia. Tym bardziej że jedną z korzyści działania blokady jest poprawa sprawności samego stawu.