Nadciśnienie tętnicze to problem wielu osób, dlatego ciśnieniomierze nadgarstkowe wydają się idealnym i bardzo praktycznym urządzeniem. Prócz nałożenia na nadgarstek, nie wymagają żadnego działania. Czy jednak są wystarczająco dokładne, byś w porę mógł zareagować na nagłe skoki ciśnienia?
Praktyczniejsze, czy dokładniejsze?
Do wyboru masz trzy rodzaje ciśnieniomierzy, które bardziej lub mniej różnią się między sobą. Zwróć uwagę na ich sposób obsługi, wygodę i dokładność, której potrzebujesz, by móc podjąć najlepszą decyzję przy zakupie.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe
Aparaty do mierzenia ciśnienia, które wystarczy nałożyć na nadgarstek, należą do najbardziej praktycznych i wygodnych w użytkowaniu. Nawet jeśli posiadasz w domu ciśnieniomierz naramienny lub tradycyjny, warto zakupić również ten. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są na tyle małe, że śmiało zmieszczą się w damskiej torbie czy męskiej saszetce. A jeśli masz problemy z sercem i twoje ciśnienie jest mocno niestabilne, dzięki tego rodzaju urządzeniu, będziesz mógł je monitorować również poza domem. To naprawdę duże ułatwienie i co najważniejsze, może pomóc ci w porę zareagować i wezwać pomoc.
Ciśnieniomierze naramienne
Pomiaru ciśnienia w tym przypadku dokonujesz na tętnicy naramiennej. Jest to o tyle wygodne, że nie potrzebujesz pomocy innych osób. Zasada działania jest taka sama jak w ciśnieniomierzu nadgarstkowym, z tą różnicą, że w tym przypadku musisz samodzielnie napompować mankiet. Służy to tego gumowa pompka w kształcie gruszki. Ciśnieniomierze elektroniczne wymagają też dodatkowego zasilania w postaci baterii lub zasilacza.
Ciśnieniomierze tradycyjne – zegarowe
Mimo że od czasu pojawienia się ciśnieniomierzy elektronicznych minęło już trochę, to w wielu domach wciąż można spotkać ciśnieniomierze tradycyjne. Udoskonalane przez wiele lat, proste w konstrukcji i co najważniejsze, wyjątkowo dokładne, cenione są nie tylko przez lekarzy, ale też przez osoby starsze. Ich jedyną wadą, gdy chodzi o zwykłych użytkowników, jest mała wygoda użytkowania. Poza tym trzeba się nauczyć jego obsługi, gdyż nie każdy potrafi posługiwać się stetoskopem. Gdy jednak dojdziesz do wprawy, prawdopodobnie nie zechcesz innego. Nie znaczy to, że nie możesz posiadać urządzenia elektronicznego, którym zmierzysz ciśnienie również poza domem.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Nie zawsze droższe, znaczy lepsze. Mało kto jednak chce przepłacać, więc być możesz ty również zechcesz kupić coś w rozsądnej cenie. Pamiętaj też, że to nie wygoda użytkowania jest najważniejsza, a dokładność pomiaru. Dlatego właśnie wybieraj aparaty:
- wyprodukowane przez uznanych i zaufanych producentów sprzętu medycznego (jeśli nie wiesz, jakich, dopytaj swojego lekarza),
- certyfikowane i zatwierdzone przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (w skrócie ESH),
- z jak najmniejszym błędem pomiaru.
Musisz wiedzieć, że wygodne oraz praktyczne elektroniczne ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne, nie dają tak dokładnych wyników pomiaru, jak te tradycyjne. Powodem jest inna metoda pomiaru. Te pierwsze wykorzystują metodę oscylometryczną i choć bazuje ona na tej samej technice, to jest mniej dokładna. W przypadku ciśnieniomierzy wskazówkowych, analiza pomiaru oparta jest o indywidualny odsłuch i czynnik ludzki w postaci osoby dokonującej pomiaru.
Gdy już wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza, pozostał ci tylko zakup. Nie zwlekaj z nim, szczególnie gdy twoje ciśnienie jest niestabilne. Niezależnie, który aparat wybierzesz, systematycznie kontroluj ciśnienie w gabinecie lekarskim. Mało kto, tak jak lekarz, potrafi dokładnie je zbadać i zwrócić uwagę na szczegóły, których ty mógłbyś nie dostrzec.