Operacja hemoroidów metodą Lockhart-Mummery - skuteczna i trwała

Operacja hemoroidów metodą Lockhart-Mummery – skuteczna i trwała

Hemoroidy. operacja hemoroidów metodą Lockhart-Mummery
Źródło grafiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Hemorrhoid

Problem hemoroidów dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Mało kto chwali się tego rodzaju dolegliwością, ale nie zmienia to faktu, że w pewnych przypadkach, nie można ich ignorować.
Zwykle problem z obecnymi w każdym kanale odbytu, małymi poduszeczkami wypełnionymi krwią pojawia się wówczas, gdy dochodzi do ich rozciągnięcia, wypełniania krwią ponad miarę i nie opróżniania z niej do końca.
Jeśli z czasem pojawi się stan zapalny, obejmujący tkanki odbytu i same guzki, wówczas możesz usłyszeć diagnozę, stwierdzającą obecność hemoroidów.
Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Jaką metodę leczenia wybrać?

Operacyjna metoda leczenia hemoroidów

Być może w pierwszej chwili odrzucisz taką opcję, gdy okaże się, że w twoim przypadku hemoroidy są w tak zaawansowanym stadium, że samo leczenie zachowawcze nie wchodzi w grę. Tym bardziej kiedy dowiesz się, że przecież są nowoczesne, małoinwazyjne sposoby poradzenia sobie z tym wstydliwym problemem.
Owszem, są stosowane i wybierane przez wielu pacjentów, jeśli tylko nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Pytanie tylko: czy są najlepsze?

Operacja hemoroidów metodą Lockhart-Mummery

To, podobnie jak metoda Milligana-Morgana lub Fergusona, jedna z klasycznych metod leczenia operacyjnego. W odróżnieniu od zabiegów małoinwazyjnych, operacje wymagają znieczulenia przez anestezjologa, a po zabiegu czeka cię co najmniej kilkunastogodzinna hospitalizacja. Niech cię to jednak nie zniechęca i nie wpływa na twoją decyzję, zanim nie poznasz dalszych szczegółów.

Zanim zostaniesz zakwalifikowany do operacji, musisz przejść kilkuetapowy proces, który obejmuje:

 • konsultacje,
 • początkowe leczenie zachowawcze, mające na celu zmniejszenie wielkości guzków krwawniczych,
 • badania dodatkowe, które wykluczą inne, w tym nowotworowe przyczyny dolegliwości z okolicy odbytu,
 • odpowiednie przygotowanie do operacji.

Dopiero wtedy wykonujemy w naszym szpitalu Inter-Med, zabieg operacyjny metodą Lockhart-Mummery.

Zalety metody Lockhart-Mummery

Metoda Lockhart-Mummery swoje początki miała w Anglii, zaś w Polsce jest propagatorem jest Prof. Jerzy Arendt, długoletni kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej w Bytomiu.
Operacja hemoroidów metodą Lockhart-Mummery ma wiele zalet, które ustalono na podstawie obserwacji pooperacyjnej u kilkuset leczonych tą metodą pacjentów.
Jej przewaga polega na:

 • mniejszej ilości powikłań po zabiegu,
 • szybszym powrocie do pracy,
 • lepszym efekcie kosmetycznym, co możliwe jest dzięki usunięcia żylaków odbytu i wystających fałd brzeżnych w trakcie jednego zabiegu,
 • większej skuteczności w każdym stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej.

Operacja hemoroidów metodą Lockhart-Mummery - zdjęcia przed i po

Szczegóły operacji metodą Lockhart-Mummery

Główna różnica techniczna, w porównaniu z innymi klasycznymi metodami operacyjnymi polega na:

 • wysokim podkłuciu szypuły guzka krwawnicowego
 • oraz na specjalnym, okrężnym zeszyciu rany, powstałej po wycięciu hemoroidu z towarzyszącymi mu żylakami oraz fałdami brzeżnymi.

Jednocześnie metoda ta łączy w sobie następujące zalety pozostałych metod:

 • radykalność zabiegu zmniejszająca ilość nawrotów (Milligana-Morgana),
 • zeszycie ran, które powoduje szybsze i kontrolowane gojenie (Fergusona),
 • podniesienie do góry w stronę kanału odbytu, całego kompleksu guzkowo-żylakowego, z pozbyciem się lub podwieszeniem fałdów na jego brzegu (RAR).

Operacja sposobem Lockhart-Mummery, ma poza tym jeszcze jedną, najważniejszą przewagę nad metodami małoinwazyjnymi, w tym nad RAR, Leonardo, Barona, Celeron, Hemoron, DGHAL, laser. Podczas gdy wszystkie one dają efekty krótkotrwałe i wymagają wielokrotnych powtórzeń, efekt leczenie metodą Lockhart-Mummery wystarcza na wiele lat, często do końca życia. Oczywiście możliwe jest to w połączeniu z kontrolą i stosowaniem się do zaleceń normalizujących pracę jelit i wypróżnień.

W skali paru lat, wybierając metody małoinwazyjne w leczeniu hemoroidów, czeka cię kilka, a bywa, że i kilkanaście zabiegów. Jak łatwo się domyślić, związane jest to z dodatkowym cierpieniem i większą liczbę powikłań oraz kosztów, w stosunku do jednej, radykalnej i dobrze wykonanej operacji klasycznej.

Mając to wszystko na uwadze, operacja sposobem Lockhard-Mummery, to najbardziej odpowiedni sposób leczenia operacyjnego pacjentów, u których występują wskazania do operacji hemoroidów.

Niniejszy artykuł opracowano w oparciu o materiał przygotowany przez dr Roberta Gradzika

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]
  Ważne

  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.

  Ważne
  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.