Ciśnieniomierze nadgarstkowe, naramienne, czy tradycyjne? | INTER-MED

Ciśnieniomierz nadgarstkowy, naramienny, czy może tradycyjny – który wybrać?

Nadciśnienie tętnicze to problem wielu osób, dlatego ciśnieniomierze nadgarstkowe wydają się idealnym i bardzo praktycznym urządzeniem. Prócz nałożenia na nadgarstek, nie wymagają żadnego działania. Czy jednak są wystarczająco dokładne, byś w porę mógł zareagować na nagłe skoki ciśnienia?

Kobieta mierzy ciśnienie. Ciśnieniomierze nadgarstkowe, naramienne, czy tradycyjne - który wybrać?

Praktyczniejsze, czy dokładniejsze?

Do wyboru masz trzy rodzaje ciśnieniomierzy, które bardziej lub mniej różnią się między sobą. Zwróć uwagę na ich sposób obsługi, wygodę i dokładność, której potrzebujesz, by móc podjąć najlepszą decyzję przy zakupie.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe

Aparaty do mierzenia ciśnienia, które wystarczy nałożyć na nadgarstek, należą do najbardziej praktycznych i wygodnych w użytkowaniu. Nawet jeśli posiadasz w domu ciśnieniomierz naramienny lub tradycyjny, warto zakupić również ten. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są na tyle małe, że śmiało zmieszczą się w damskiej torbie czy męskiej saszetce. A jeśli masz problemy z sercem i twoje ciśnienie jest mocno niestabilne, dzięki tego rodzaju urządzeniu, będziesz mógł je monitorować również poza domem. To naprawdę duże ułatwienie i co najważniejsze, może pomóc ci w porę zareagować i wezwać pomoc.

Ciśnieniomierze naramienne

Pomiaru ciśnienia w tym przypadku dokonujesz na tętnicy naramiennej. Jest to o tyle wygodne, że nie potrzebujesz pomocy innych osób. Zasada działania jest taka sama jak w  ciśnieniomierzu nadgarstkowym, z tą różnicą, że w tym przypadku musisz samodzielnie napompować mankiet. Służy to tego gumowa pompka w kształcie gruszki. Ciśnieniomierze elektroniczne wymagają też dodatkowego zasilania w postaci baterii lub zasilacza.

Ciśnieniomierze tradycyjne – zegarowe

Mimo że od czasu pojawienia się ciśnieniomierzy elektronicznych minęło już trochę, to w wielu domach wciąż można spotkać ciśnieniomierze tradycyjne. Udoskonalane przez wiele lat, proste w konstrukcji i co najważniejsze, wyjątkowo dokładne, cenione są nie tylko przez lekarzy, ale też przez osoby starsze. Ich jedyną wadą, gdy chodzi o zwykłych użytkowników, jest mała wygoda użytkowania. Poza tym trzeba się nauczyć jego obsługi, gdyż nie każdy potrafi posługiwać się stetoskopem. Gdy jednak dojdziesz do wprawy, prawdopodobnie nie zechcesz innego. Nie znaczy to, że nie możesz posiadać urządzenia elektronicznego, którym zmierzysz ciśnienie również poza domem.

Lekarz mierzy ciśnienie pacjentowi. Ciśnieniomierze nadgarstkowe, naramienne, czy tradycyjne - który wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie zawsze droższe, znaczy lepsze. Mało kto jednak chce przepłacać, więc być możesz ty również zechcesz kupić coś w rozsądnej cenie. Pamiętaj też, że to nie wygoda użytkowania jest najważniejsza, a dokładność pomiaru. Dlatego właśnie wybieraj aparaty:

 • wyprodukowane przez uznanych i zaufanych producentów sprzętu medycznego (jeśli nie wiesz, jakich, dopytaj swojego lekarza),
 • certyfikowane i zatwierdzone przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (w skrócie ESH),
 • z jak najmniejszym błędem pomiaru.

Musisz wiedzieć, że wygodne oraz praktyczne elektroniczne ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne, nie dają tak dokładnych wyników pomiaru, jak te tradycyjne. Powodem jest inna metoda pomiaru. Te pierwsze wykorzystują metodę oscylometryczną i choć bazuje ona na tej samej technice, to jest mniej dokładna. W przypadku ciśnieniomierzy wskazówkowych, analiza pomiaru oparta jest o indywidualny odsłuch i czynnik ludzki w postaci osoby dokonującej pomiaru.

Gdy już wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza, pozostał ci tylko zakup. Nie zwlekaj z nim, szczególnie gdy twoje ciśnienie jest niestabilne. Niezależnie, który aparat wybierzesz, systematycznie kontroluj ciśnienie w gabinecie lekarskim. Mało kto, tak jak lekarz, potrafi dokładnie je zbadać i zwrócić uwagę na szczegóły, których ty mógłbyś nie dostrzec.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.