Badanie USG bioder dzieci - wskazania i przebieg | INTER-MED

USG bioder u dzieci – wskazania i przebieg

Ciało noworodka tuż po przyjściu na świat jest bardzo delikatne i dlatego bardzo łatwo o nawet niewielki uraz. Delikatne i niestabilne są też jego stawy, w tym staw biodrowy. Jego części anatomiczne, wciąż są pod względem fizjologicznym niedojrzałe. Stąd niebezpieczeństwo, że tworzące je kości, zostaną względem siebie przesunięte, a gdy stracą ze sobą właściwy kontakt, staw nie będzie rozwijał się prawidłowo.
Pomocne w wykryciu nieprawidłowości okazuje się badanie USG bioder dzieci.

Badanie USG bioder dzieci - wskazania i przebieg

Kiedy powinno się wykonać badanie USG bioder u dzieci?

Aby badanie pozwoliło na wykrycie rzeczywistych i wymagających leczenia nieprawidłowości, biodra muszą być na tyle wykształcone, by badanie USG było miarodajne. Stąd najlepszym czasem na jego wykonanie jest 6. tydzień życia.
We wcześniejszym okresie, sprzyja ono nadrozpoznawaniu dysplazji stawu biodrowego. W praktyce okazuje się, że ujawnione nieprawidłowości, zwykle we wczesnym okresie życia noworodka ustępują spontanicznie.
Ten termin badania rekomendują również specjaliści z American Academy of Pediatrics oraz American Academy Of Orthopaedic Surgeons.

Wskazania

Po urodzeniu staw biodrowy noworodka wciąż się rozwija. Bardziej stabilny i mocny staje się dopiero pod koniec 1. roku życia. Sprzyja temu prawidłowa pozycja nóżek niemowlęcia, zapewniająca odpowiednie ułożenie kości, które wchodzą w skład stawu biodrowego.
Jeśli jest inaczej, wykaże to badanie USG bioder dzieci. Wskazań do jego wykonania jest wiele. Nie są to tylko schorzenia i wady, czy deformacje stawów biodrowych, które pojawiły się we wczesnym okresie rozwoju. Do niektórych nieprawidłowości dochodzi też w późniejszym okresie, choćby w trakcie przewijania dziecka. Niestety, ale okazuje się, że w ten sposób też możesz uszkodzić stawy biodrowe swojego malucha.

Wskazaniem do badania USG bioder dziecka są przede wszystkim niepokojące objawy związane z tym narządem ruchu. Na przykład, gdy twoje dziecko nie może poruszać udami w zewnętrzną stronę oraz gdy jego nogi są różnej długości lub budowy.
Badanie USG powinno być też wykonane w przypadku niedorozwoju stawów biodrowych, zwanego dysplazją (DDH). Jej wczesne wykrycie daje lepsze rokowanie bez konieczności interwencji chirurgicznej. Prawdopodobieństwo pojawienia się DDH jest większe, gdy:

 • doszło do małowodzia, co spowodowało skurczenie płodu w macicy,
 • płód był ułożony nieprawidłowo,
 • w rodzinie występowała wcześniej rozwojowa dysplazja stawu biodrowego.

Przebieg badania

Samo badanie USG bioder dzieci jest bezbolesne i bezinwazyjne. Nie wymaga też specjalnego przygotowania. By przebiegło bez większych zakłóceń i przy dobrej współpracy małego pacjenta, zadbaj o jego pełny brzuszek. Nakarmione, twoje dziecko powinno być dużo spokojniejsze. Pamiętaj też o sprawdzeniu pieluszki, by w razie czego zmienić ją przed rozpoczęciem badania.
Po przyjściu do gabinetu lekarz poprosi cię o zdjęcie pieluszki i odsłonięcie dziecięcego brzuszka. Następnie poprosi, byś ułożył dziecko na specjalnie przygotowanym do tego stole. Zwykle jest to pozycja na plecach lub na boku.
Zanim lekarz przyłoży do biodra sondę, wcześniej nałoży w miejscu badania specjalny żel, ułatwiający przekazywanie fal dźwiękowych. Badanie obejmuje oba biodra i zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut.

Badania USG bioder dzieci – wyniki

Po wykonaniu badania, lekarz najczęściej zapisuje wynik w skali Grafa, czyli typ:

 • I – rozwój bioder jest prawidłowy,
 • II – niedojrzałość fizjologiczna bioder,
 • III i IV – wynik wskazuje na konieczność dalszej diagnostyki i leczenia.

Przy każdym z typów może też się znaleźć oznaczenie w postaci litery, która wskazuje na ewentualne anomalie w budowie stawu.
To tylko ogólne oznaczenia, które wymagają wyjaśnienia. Te otrzymasz od lekarza po badaniu.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.