Fakt, że jakiś organ twojego ciała ma zdolności regeneracyjne nie oznacza, że nie musisz o niego dbać. To nawet konieczne, by ta wyjątkowa cecha nigdy nie przestała być aktywna. A może do tego dojść, gdy systematycznie i skutecznie przeciążać go będziesz złą dietą, niezdrowym trybem życia i brakiem odpowiedniego wsparcia.
Wątroba, bo o niej mowa, to jeden z najważniejszych organów twojego ciała. Spośród innych wyróżnia ją nie tylko wspomniana zdolność do regeneracji, ale też wielofunkcyjność. Domyślasz się zapewne, co oznacza to w praktyce. Jeśli zniszczona zostanie wątroba, równowaga w twoim ciele zostanie poważnie zachwiana. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do śmierci.
Na czym polega samoleczenie wątroby?
Wątroba to jedyny organ lity w twoim organizmie, który ma zdolności regeneracyjne. Wykorzystuje je, by stosunek jej masy do masy całego ciała był zawsze taki, jaki jest w 100% wymagany do utrzymania homeostazy organizmu. Nie potrafią tego nerki, płuca i trzustka, które dostosowują się do utraty tkanki, ale nigdy nie wracają do 100% normy.
Wątroba składa się z jednostek zwanych zrazikami wątrobowymi, zbudowanych wokół triad wrotnych i żył centralnych. Proliferacja, czyli namnażanie się hepatocytów rozpoczyna się w obszarach zrazików, które otaczają triady okołowrotne, by w ciągu następnych 36-48 godzin przejść do obszarów okołośrodkowych.
Hepatocyty dostarczają też bodźców mitogennych, prowadzących do proliferacji innych komórek.
Po określonym czasie małe skupiska hepatocytów zostają przegrupowane w typowe płytki hepatocytów, które zwykle są widoczne w dojrzałej wątrobie.
Otoczone błoną podstawną naczyń włosowatych kapilary małych skupisk hepatocytów, zamieniają się w prawdziwe zatoki wątrobowe. Podobnie dzieje się ze składem macierzy wątrobowej, która zmienia się w typową dla dojrzałej wątroby.
W siódmym dniu zraziki są już większe niż przed regeneracją. Dowody uzyskane podczas badań sugerują, że wzrasta również ich liczba.
Ciekawostką wartą uwagi jest fakt, że podczas procesu proliferacji hepatocyty pełnią też wszystkie pozostałe funkcje, potrzebne do utrzymania homeostazy. Należy do nich między innymi regulacja glukozy, synteza białek krwi, wydzielanie żółci i biodegradacja toksycznych związków.
Jak wspierać wątrobę w regeneracji?
Gdy dojdzie do zaburzenia pracy hepatocytów, nie będą one w stanie w pełni zregenerować wątroby. Najczęściej doprowadzają do tego zakażenia wirusowe, alkohol, substancje chemiczne i leki.
Najlepszym sposobem na wsparcie wątroby w pracy, jaką wykonuje na rzecz całego organizmu, jest unikanie tego, co jej szkodzi. W większości przypadków chodzi o nadmiar obciążających ją czynników, stosowanych przez długi okres.
Innym, bardzo pomocnym rodzajem wsparcia jest przyjmowanie w postaci leku, odpowiedniej jakości fosfolipidów niezbędnych.
To nie wszystko, ponieważ o wątrobę możesz dbać też w inny sposób, choćby stosując przyjazną dla niej dietę. Nie musisz unikać wszystkiego, co stanowi potencjalne zagrożenie, ale pamiętaj, by tego nie nadużywać. Poza tym, raz w roku zrób dwutygodniowy detoks żywieniowy, który w realny sposób wesprze samoleczenie wątroby.
W tym czasie zrezygnuj z:
- alkoholu,
- wędlin,
- potraw smażonych,
- konserw mięsnych,
- tłustych ryb,
- mleka i przetworów mlecznych,
- sztucznych słodzików,
- konserwantów,
- słodyczy.
Na szczęście pozostaje cała gama innych produktów, których spożywanie w tym czasie jest bardzo wskazane. Wśród nich nie powinno zabraknąć:
- roślin strączkowych,
- płatków owsianych,
- zarodków pszennych,
- zielonych warzyw,
- wątróbki cielęcej,
- kapusty,
- cebuli,
- innych warzyw i owoców zawierających antyoksydanty,
- łyżeczki oleju lnianego dzienne.
Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją wątrobę, służyć cię będzie ona przez wiele lat. Jak już wiesz, nie wymaga to wielkiego wysiłku, a korzyści ze zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia, są naprawdę duże.