Poród w domu. Rozważ za i przeciw | INTER-MED

Poród w domu. Rozważ za i przeciw

Noworodek na dłoniach mężczyzny. Poród w domu. Rozważ za i przeciw

Wokół tematu porodu w domu, wciąż krążą bardziej lub mniej sprawdzone informacje. Jedne kobiety chętnie powtórzyłyby to doświadczenie ponownie, inne boją się problemów i braku dostatecznego zabezpieczenia w razie wystąpienia komplikacji.
Jedno jest pewne, że każda kobieta ma prawo rodzić w domu, gdy tylko nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań od strony medycznej. Co jednak jeśli nie ma 100% pewności, że wszystko przebiegnie bez komplikacji?

Poród w domu – za i przeciw

Poród to bardzo ważny moment w życiu twoim i twojego dziecka. I choć nikt nie da ci gwarancji, że nagle sprawy nie przybiorą niekorzystnego obrotu, to warto tę opcję rozważyć. Nawet jeśli miałabyś z niej nie skorzystać, to decyzja, którą podejmiesz będzie bardziej świadoma.
Najważniejsze, byś czuła i była w pełni przekonana, że wybór ten jest dobry zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka. Pamiętaj jednak, by nie wynikał on jedynie z lęku przed porodem w szpitalu.
Co zatem przemawia za tym, byś na moment narodzin dziecka wybrała swój dom?

Jakie są zalety porodu w domu?

Do najważniejszych należy domowa atmosfera, poczucie intymności i kontrola nad procesem rodzenia. Są przy tobie tylko osoby najbliższe, a jedynym przedstawicielem strony medycznej jest położna, którą poznałaś już wcześniej i z którą ustaliłaś szczegóły porodu. Dla niej jesteś w tym czasie jedyną pacjentką, którą ma się zająć i nie ma obaw, że to się zmieni.
Poza tym, unikasz zbytniej medykalizacji macierzyństwa, która obecna jest na sali szpitalnej. Ten element na szczęście wciąż ulega zmianie na korzyść przyszłych mam.

Ważnym atutem porodu w domu jest też dowolność pozycji porodowej. Ta, która wciąż w wielu szpitalach jest preferowana, czyli pozycja horyzontalna, w rzeczywistości jest nienaturalna i wbrew anatomii. W domu możesz rodzić w pozycji wertykalnej. Choć i tu wiele się zmienia, gdyż w wybranych placówkach, możesz wybrać taką pozycję, która jest dla ciebie najbardziej naturalna.
Opieka po porodzie to też istotny argument za tym, by wybrać dom, zamiast szpitala. Jeśli tylko są przy tobie osoby, na które możesz liczyć i które odpowiednio o ciebie zadbają, trudno znaleźć lepsze i bardziej przyjazne miejsce.

Czy to jednak wystarczy, by zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa od pierwszych chwil po urodzeniu?

Kobieta w ciąży. Poród w domu. Rozważ za i przeciw

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą poród w domu

Pomimo braku przeciwwskazań i przy pozytywnej opinii lekarza położnika, musisz się liczyć również z tym, że coś może pójść nie tak. Poród bowiem, to w pełni fizjologiczny proces i w krótkim czasie może przejść w stan zagrożenia życia matki i dziecka. I choć zdarza się to rzadko, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie położnej, jej współpraca z ośrodkiem położniczym i możliwość szybkiego transportu do szpitala. Ten najczęściej bywa niezbędny, gdy:
wzrośnie twoje ciśnienie,
dojdzie do niewłaściwego ułożenia płodu,
pojawi się nieprawidłowa czynność serca płodu,
nie będzie postępu porodu lub dojdzie do jego zatrzymania w trakcie.

Osoba odbierająca poród musi w odpowiednim czasie zorientować się i niejako przewidzieć zagrożenie dla życia i zdrowia swoich podopiecznych. Mimo to, w zależności od rozmiarów komplikacji, sam transport obniża skuteczność interwencji medycznej w szpitalu. Tym samym zwiększa to ryzyko porodu w domu.

Niby wszystko jasne, ale…

…tak naprawdę, jak dotąd nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy poród w domu jest lepszy i równie bezpieczny, jak ten w szpitalu. Nikt nie przeprowadził wiarygodnych badań w tym kierunku, stąd wciąż pojawiają się głos zwolenników i przeciwników jednej, i drugiej opcji.

Ostatecznie to kobieta musi podjąć decyzję o miejscu porodu. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej szpitali wychodzi naprzeciw przyszłym matkom i tworzy przyjazne dla nich miejsca. Odpowiednio pomalowane sale są odizolowane, można włączyć przyniesioną przez siebie muzykę, a sam poród, na życzenie pacjentki może odbyć się w specjalnej wannie wypełnionej wodą.
Trwa również proces eliminowania z praktyki szpitalnej, niepotrzebnych interwencji medycznych. To zaś, na pewno zrównoważy i wyrówna szanse na godne przeżywanie porodu w tym miejscu, przy zachowaniu optymalnych warunków bezpieczeństwa.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.