5 objawów które wskazują, że konieczna jest wizyta u gastrologa

5 objawów które wskazują na konieczność wizyty u gastrologa

Młody mężczyzna trzyma się za brzuch. 5 objawów które wskazują, że konieczna jest wizyta u gastrologa

Wizyta u gastrologa, dość często kojarzy się z zabiegiem, który co tu dużo mówić, do najprzyjemniejszych nie należy. Choć nie do końca taki jest i nie zawsze. Gastroskopia, bo o niej mowa, wykonana przez doświadczonego lekarza, jest nie tylko bardzo pomocna w diagnostyce przewodu pokarmowego, ale też nie jest połączona z dużym dyskomfortem.

Gastrolog w swojej codziennej pracy, zajmuje się całym wachlarzem dolegliwości, związanych z przewodem pokarmowym. Z jego pomocy skorzystasz, gdy zmiany chorobowe pojawią się w twoim żołądku, jelitach, przełyku, wątrobie, trzustce, okrężnicy i odbytnicy.
Oto najczęstsze objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę i choroby, na które mogą one wskazywać.

Nieprawidłowości związane z wypróżnianiem

Problemy związane z wypróżnianiem, mogą powodować nie tylko dyskomfort i lęk przed przebywaniem w miejscach publicznych i środkach transportu, ale też dokuczliwy ból. Do nieprawidłowości tych należą:

Biegunka

Jeśli jest obfita i częsta, a do tego utrzymuje się powyżej dwóch dni, może doprowadzić do zbyt dużego odwodnienia. Mogą jej również towarzyszyć wymioty, a w kale krew lub ropa. W takiej sytuacji powinieneś udać do gastrologa, gdyż źródłem dolegliwości może być zarówno wirus lub pasożyt, jak i zaburzenia trawienne.

Zaparcia

Również w tym przypadku, gastrolog może pomóc ci w ustaleniu, dlaczego nie tylko wypróżniasz się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, ale też masz problem z oddaniem stolca. Zaparcia mogą wynikać z:

 • zaburzeń czynności mięśni,
 • diety,
 • problemów neurologicznych,
 • zwężenia światła jelita przez guz rozrastający się wewnątrz jelita,
 • przepukliny,
 • hemoroidów,
 • zaburzeń czynnościowych.

Żołądek pełen płomieni. 5 objawów które wskazują, że konieczna jest wizyta u gastrologa

Zgaga

Jeśli wiesz, czym jest zgaga i stosujesz nawet leki, które neutralizują jej nieprzyjemne objawy, nie lekceważ jej, jeśli pojawia się dość często i to od długiego czasu. Może bowiem wskazywać na chorobę refluksową przełyku, przełyk Barretta, a nawet na raka przełyku. W diagnostyce tej dolegliwości, lekarz najczęściej stosuje wspomnianą już gastroskopię. Dzięki niej może on dokładnie przyjrzeć się dwunastnicy i śluzówce żołądka oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się zmiany w postaci wrzodów.

Ból przełyku i trudności w przełykaniu

Jeśli pojawiają sporadycznie, nie wymagają interwencji lekarskiej. W innym przypadku, jeśli w trakcie przełykania czujesz ból, a sama czynności wymaga od ciebie wysiłku, skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną tego rodzaju dolegliwości może być między innymi choroba nowotworowa, schorzenia neurologiczne, urazy głowy bądź rdzenia kręgowego oraz wole tarczycy. Jedną ze skutecznych metod diagnostycznych w przypadku trudności z przełykaniem jest wideonasofiberoskopia i wideofluoroskopia. Z ich pomocą lekarz może dokładnie sprawdzić, jak wygląda proces przełykania.

Wzdęcia i bóle brzucha

Gazy wydają się być czymś naturalnym i zwykle nie budzą niepokoju. To naturalny proces gazotwórczy, zachodzący w jelicie grubym w wyniku fermentacji. Jej nasilenie może być spowodowane zjedzeniem pokarmów, które zawierają trudniej wchłaniane węglowodany, obecne w fasoli, grochu, kapuście, brokułach, czy cebuli. Fermentacji sprzyja też nietolerancja laktozy i fruktozy.
To jednak nie jedyne przyczyny wzdęć i bólu brzucha. Stąd przy częstych i nasilonych objawach, niezbędna może okazać się wizyta u gastrologa, który stwierdzi lub wykluczy zespół jelita drażliwego, niedobory enzymów trzustkowych lub choroby zapalne jelit.

Krwawienie z odbytu

Wśród przyczyn krwawienia z odbytu są zarówno te łagodne, jak i bardzo poważne, z rakiem jelita grubego włącznie. By dokładnie je określić i wykluczyć pozostałe, będziesz musiał udać się do lekarza. Ten w takiej sytuacji, może zdecydować o przeprowadzeniu badania jelita grubego. Jeśli niczego nie wykaże ocena wykonana palcem przez odbyt, uzupełniona wziernikowaniem z pomocą anoskopu lub rektoskopu, konieczna może być kolonoskopia (więcej na jej temat przeczytasz w artykule: Kolonoskopia – dlaczego to badanie jest takie ważne).
Do najczęstszych przyczyn krwawienia z odbytu należą hemoroidy. Inne to:

 • szczelina odbytu,
 • zmiany zapalne,
 • zmiany naczyniowe,
 • krwawienie z uchyłków,
 • polipy i rak jelita grubego.

Wizyta u gastrologa, może cię uchronić przed wieloma poważnymi chorobami i powikłaniami. Podobnie jak w przypadku innych chorób, tak i w schorzeniach układu pokarmowego, ważny jest czas ich prawidłowego zdiagnozowania i rozpoczęcie leczenia.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.