Są choroby, którym na początkowym etapie nie towarzyszy ból. Mogą za to pojawić się inne objawy, na które warto zwrócić uwagę. Tak jest w przypadku chorób odbytu. Po czym poznać, że w tym rejonie twojego ciała, dzieje się coś złego? Czy śluz w kale to powód do niepokoju i sygnał, by umówić się na wizytę do lekarza?
Śluz w kale – czy trzeba iść do lekarza?
Śluz w przewodzie pokarmowym odpowiada za pasaż treści pokarmowej w jelicie. Natomiast w żołądku chroni ściany przed destrukcyjnym działaniem kwasów i enzymów. Jego obecność jest tu całkowicie naturalna. Składa się z wody, związków soli oraz białka i wydzielany jest przez komórki w błonie śluzowej, która wyściela przewód pokarmowy.
Obecny jest również w kale, jednak ze względu na niewielką ilość, zwykle jest niewidoczny.
Naturalny nadmiar śluzu
Bywa jednak, że udaje się go zauważyć i wówczas przyda się zwiększona czujność. Jeśli jego pojawienie się połączone jest z biegunką lub zatwardzeniem i stopniowo zmniejsza się wraz z ustępowaniem dolegliwości, nie ma powodów do zmartwień. Również, gdy towarzyszy zespołowi jelita drażliwego i hemoroidom.
Śluz zwiastujący chorobę
Jeśli nie masz ani biegunki, ani zaparć, a śluzu jest dużo, może on oznaczać obecność choroby. Wydzielanie śluzu przez komórki kubkowe może być jednym z objawów stanów zapalnych, infekcji, a nawet zmian nowotworowych. W ich zdiagnozowaniu może ci pomóc wizyta u proktologa.
Do najczęstszych przyczyn śluzu w kale w nadmiernej ilości, należą między innymi:
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- zakażenie infekcyjne jelit,
- nieswoiste zapalenia jelit,
- przetoka,
- szczelina odbytu,
- zespół jelita drażliwego,
- mukowiscydoza,
- hemoroidy,
- nietolerancje pokarmowe,
- przewlekłe biegunki i zaparcia,
- choroba nowotworowa,
- alergie pokarmowe,
- pasożytnicze, bakteryjne, wirusowe i pierwotniakowe infekcje jelitowe,
- niedrożność przewodu pokarmowego.
Kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza?
Jak już wiesz, śluz w kale nie zawsze oznacza problemy zdrowotne w obrębie układu pokarmowego, w tym jelit. Zwykle jest to naturalny objaw, który wystarczy obserwować, czy nie dochodzi do zwiększenia ilości tego rodzaju wydzieliny w trakcie wypróżniania.
Warto jednak znać najważniejsze objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza i skorzystania z badań, które wykluczą bądź potwierdzą chorobowe przyczyny nadmiernej ilości śluzu w kale.
Do lekarza powinieneś się umówić, gdy dużej ilości śluzu w kale towarzyszą też:
- śluz z krwią,
- ropa w kale,
- niepokojąco duży spadek masy ciała, który nie wynika ze zmiany diety,
- silne i bolesne wzdęcia,
- bóle brzucha,
- powtarzające się wymioty,
- brak apetytu,
- nieregularne wypróżnianie się,
- krew utajona w kale,
- u kobiet wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu oraz świąd i pieczenie w trakcie oddawania moczu.
Krew w stolcu – z czego może wynikać?
Pomoc lekarska będzie niezbędna, jeśli w stolcu zauważysz krew. To sygnał, że coś niedobrego dzieje się w organizmie i należy jak najszybciej to zdiagnozować oraz wdrożyć leczenie. Jedną z przyczyn pojawienia się krwi w kale, może być wspomniana wcześniej, choroba Leśniowskiego-Crohna. Zwykle, dodatkowo towarzyszą jej bóle w prawej części podbrzusza oraz zmiany okołoodbytniczne w postaci szczeliny odbytu, ropnia i przetoki odbytu. Krew może też wskazywać na raka jelita grubego.
O tym, co jest przyczyną może też świadczyć kolor, w jakim jest krew w stolcu. Im jaśniejsza, tym bliżej ujścia odbytu jest zwykle źródło krwawienia. Jeśli miałeś hemoroidy to właśnie tego rodzaju krwawienie mogło pojawić się w trakcie wypróżniania. Jego źródłem w takiej sytuacji mogły być guzki krwawnicze.
Gdybyś jednak zauważył, że twój stolec jest smolisty, prawie czarny, może to oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ciemny kolor stolca spowodowany jest działaniem kwaśnego soku żołądkowego. W tym przypadku wśród przyczyn mogą być wrzody żołądka lub dwunastnicy, żylaki przełyku oraz krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka. Są też bardzo poważne i groźne przyczyny w postaci raka żołądka lub przełyku.
Krew w kale może się pojawić jako objaw:
- pęknięcia odbytu,
- uchyłków jelita,
- krwawiących polipów,
- nieswoistego zapalenia jelita,
- infekcji wirusowych lub bakteryjnych,
- koagulopatii,
- niedokrwiennego zapalenia jelita grubego.
Krew i śluz w stolcu – kiedy bezwzględnie zgłosić się do lekarza?
Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, gdy poza śluzem, w stolcu zobaczysz krew lub ropę. Jeśli dodatkowo pojawią się inne dolegliwości w postaci bólu brzucha, wzdęć, wymiotów, utraty masy ciała, złego samopoczucia, a u kobiet upławów, nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości.
Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego lekarz może uznać, że niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Może to zrobić za pomocą:
- kolonoskopii,
- badania per rectum,
- gastroskopii,
- enteroskopii,
- badania RTG z kontrastem.
Jak w przypadku większości chorób, im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większe będą szanse na szybki powrót do zdrowia. Tak jest w przypadku raka jelita grubego. W porę rozpoznany, jeśli tylko nie ma przerzutów na węzłach chłonnych oraz nie zostało stwierdzone naciekanie makroskopowe narządów sąsiednich, widoczne w badaniach obrazowych, chory ma szansę na całkowite wyleczenie.