O tym, że palenie papierosów prowadzi do ciężkich schorzeń wiedzą chyba wszyscy. W dymie tytoniowym znajdują się tysiące trujących substancji, które w konsekwencji prowadzą do wielu chorób układu oddechowego, układu krążenia oraz nerek. Jedną z chorób, na którą cierpi ogromna rzesza palaczy jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Choć nazwa sama w sobie wielu osobom może niewiele mówić, to poważne schorzenie wymagające bezwzględnej zmiany stylu życia leczenia. Czy przed chorobą można się ustrzec albo przynajmniej ja zatrzymać? Jakie są objawy i metody leczenia?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc– przyczyny
Największą przyczyną zachorowalności na Przewlekła Obturacyjną Chorobę Płuc jest wdychanie w dłuższym czasie szkodliwych związków. Zdecydowana część chorych to osoby, które przez wiele lat aktywnie lub biernie wdychały dym tytoniowy. Nie jest to jedyna przyczyna. Oprócz tego, na chorobę zapadają także ludzie, pracujący w szkodliwych dla układu oddechowego warunkach. Na rozwój choroby może mieć wpływ także ogólne zanieczyszczenie powietrza, palenie w domach piecami starszego typu. Choroba rozwija się wówczas, gdy płuca próbują obronić się przed dużą ilością toksyn i produkują nadmierne ilości śluzu, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. W efekcie dochodzi do obturacji, czyli zwężenia wewnętrznych ścian naczyń krwionośnych oraz oskrzeli.
Objawy choroby
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest chorobą podstępną, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Jest to schorzenie, którego powinniśmy się obawiać, ponieważ nieleczone znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, jest przyczyną fizycznego cierpienia i w efekcie może prowadzić do śmierci. Pierwsze objawy są niewinne i często mylimy je z brakiem kondycji lub ogólnym zmęczeniem. Zaczyna się od trudności przy wejściu po schodach. Następnie pojawia się kaszel, który zwykle nazywamy „kaszlem palacza”. Płuca próbują się oczyszczać, więc możesz częściej odkrztuszać plwocinę.
Zaawansowana choroba daje już dużo bardziej nieprzyjemne objawy. Pojawiają się problemy z wciągnięciem powietrza do płuc, uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej. Pacjent może mieć permanentne wrażenie, że się dusi. Typowym objawem jest także świszczący oddech. Jak nie trudno się domyślić, uczucie niedotlenienia i braku możliwości zaczerpnięcia pełnego oddechu, znacznie pogarsza jakość życia i negatywnie wpływa na samopoczucie. Do lekarza powinniśmy się udać już wówczas, gdy pojawiają się pierwsze zadyszki i poranny kaszel. Wówczas, poprzez odpowiedni styl życia, chorobę można jeszcze zatrzymać.
Diagnostyka – przewlekła obturacyjna choroba płuc
Podczas konsultacji lekarskiej lekarz przeprowadza wywiad i badanie fizykalne. Jeśli są podstawy do dalszej diagnostyki, zlecane są specjalistyczne badania takie jak spirometria lub RTG płuc. Spirometria to badanie, które pozwala na zmierzenie rzeczywistego wieku płuc ( w porównaniu z biologicznym) oraz objętości powietrza, jakie pacjent jest w stanie w płucach zmieścić. Kolejne badanie pomagające ustalenie choroby to gazometria. Polega na pobraniu krwi z tętnicy i zmierzeniu w niej poziomu tlenu. Pomocnym badaniem jest także pulsykometria, która dzięki założeniu specjalnego czujnika na ucho, mierzy zawartość tlenu we krwi.
Leczenie POChP
Leczenie POChP zależne jest od postępu choroby. Jeśli schorzenie wykryte jest odpowiednio wcześnie, wystarczy zadbać o styl życia aby zatrzymać postęp choroby. Przede wszystkim, należy bezzwłocznie rzucić palenie i unikać przebywania w dymie tytoniowym. Niewskazane jest także wychodzenie na zewnątrz wówczas, gdy występuje duży smog. Pacjenci chorujący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc powinni także strzec się przed infekcjami dróg oddechowych, właściwie się odżywiać i zadbać o aktywność fizyczną. Pacjenci u których choroba jest już w stadium zaawansowanym najczęściej muszą regularnie przyjmować leki wziewne, które przynoszą ulgę i ułatwiają oddychanie. W skrajnych przypadkach lekarze zalecają operację lub przeszczep płuc.
Jeśli podejrzewasz u siebie początki Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, niezwłocznie zgłoś się do lekarza i opowiedz o swoich dolegliwościach.