Zespół jelita drażliwego. Co zrobić, jeśli zauważysz objawy? | INTER-MED

Zespół jelita drażliwego. Co zrobić, jeśli zauważysz objawy?

Kobieta trzyma się za brzuch. Zespół jelita drażliwego. Co zrobić, jeśli zauważysz objawy

Zespół jelita drażliwego to choroba, która w znaczny sposób obniża jakość życia. Stąd, nie ogranicza się tylko do jelita cienkiego i grubego, a objawy nie kończą się na bólach brzucha i zaburzeniach rytmu wypróżnień. To jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego, dotykająca około jednej trzeciej dorosłych, z czego dwa razy częściej, chorują na nią kobiety.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Lekarze i naukowcy, jak na razie nie są stanie podać jednoznacznej przyczyny zespołu jelita drażliwego. Wskazują natomiast na czynniki, które mają wpływ na jej rozwój.
Jednym z nich jest nadwrażliwość trzewna, z powodu której już przy małej ilości gazów czuł będziesz wzdęcia, a potrzeba oddania stolca pojawi się przy niewielkim wypełnieniu odbytnicy.
Zaburzona jest też motoryka twoich jelit, co powoduje naprzemiennie biegunki i zaparcia.

Nie bez znaczenia dla nasilenia się objawów zespołu jelita drażliwego, ma twój stan psychiczny. Depresja i lęk potęguje odczucia bólowe związane z zaburzeniami jelitowymi, a stres może zaburzać samą perystaltykę.
W tym przypadku często dochodzi do zapętlenia przyczyn i reakcji. Lęk przed biegunką może blokować cię przed odwiedzaniem miejsc publicznych, czy też udaniem się w podróż. Kiedy jednak spróbujesz go przełamać, wywołasz tym samym reakcję stresową, która jeszcze bardziej wpłynie na twoje jelita, wzmacniając objawy. Stąd nie bez powodu, ponad 70% pacjentów, u których rozpoznano zespół jelita drażliwego, cierpi również na zaburzenia psychiatryczne.

Typowe objawy

Ponieważ zespół jelita drażliwego to nie jedyna choroba układu pokarmowego, stąd ważne, byś miał przynajmniej podstawową wiedzę na temat jej objawów. Dzięki temu nie tylko szybciej je zauważysz, ale też w sytuacji pojawianie się innych, dużo poważniejszych, odpowiednio wcześnie zgłosisz się do lekarza.
Do najważniejszych objawów zespołu jelita drażliwego należą:

 • skurcze i bóle brzucha, nasilające się po jedzeniu i ustępujące po wypróżnieniu,
 • biegunka,
 • zaparcia,
 • wzdęcia z uczuciem pełności i opuchnięcia.

By stwierdzić chorobę, objawy muszą się utrzymywać przez okres przynajmniej trzech miesięcy. Biegunki i zaparcia mogą występować osobno lub naprzemiennie.
Mogą też pojawiać się nudności, częstsze niż dotychczas oddawanie moczu, bóle mięśni, stawów i krzyża, bezsenność oraz wspomniana już wcześniej depresja i lęk.
Bywa, że objawy związane są z konkretnymi wyzwalaczami, do których należą alkohol, kofeina, pikantne i tłuste potrawy oraz stres i niepokój.

Kiedy udać się do lekarza?

Na wizytę do gastrologa powinieneś umówić się, gdy wspomniane wyżej objawy, utrzymywać się będą przez okres dłuższy, niż trzy miesiące. Choć wciąż nie ma lekarstwa ani skutecznej metody na całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego, to z pomocą lekarza, możesz znacznie łagodzić objawy tej choroby.
Poza tym same bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień, mogą wskazywać też na inne choroby organiczne. Tym bardziej, jeśli dodatkowo towarzyszy im zmniejszenie masy ciała, niedokrwistość, powtarzające się wymioty, czy krwawienie z przewodu pokarmowego
Badanie przeprowadzone przez lekarza, pozwoli jednoznacznie potwierdzić je lub wykluczyć. Jak przy wielu innych chorobach, tak i tu liczy się czas i wcześnie postawiona diagnoza.

Jak łagodzić dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego?

Każdy organizm jest inny, stąd konieczna jest twoja ścisła współpraca z lekarzem. Być może konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia, ale najpierw musisz poznać swoje indywidualne wyzwalacze objawów.

Oprócz zażywania przepisanych przez gastrologa leków możesz samodzielnie wpływać na przebieg choroby. Przede wszystkim przyjrzyj się temu, co jesz i jakie pojawiają się w następstwie tego objawy. Zwróć szczególną uwagę na reakcje organizmu po spożyciu wołowiny, pszenicy, soi, czy też surowych owoców i warzyw. Jeśli powodować będą wzdęcia i gazy, ogranicz ich spożycie. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do diety gotowanych warzyw z dużą ilością błonnika. Do przygotowywanych dań, prócz dotychczas używanych przypraw, dodawaj kurkumę i zmielone siemię lniane.
Jeśli drażniąco działa na ciebie kawa, poszukaj łagodniejszego napoju, o podobnym działaniu pobudzającym.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.