Macierzyństwo po 40. roku życia - czy to dobra decyzja? | INTER-MED

Macierzyństwo po 40. roku życia – czy to dobra decyzja?

Małe dziecko z mamą u lekarza. Macierzyństwo po 40. roku życia - czy to dobra decyzja

Nawet jeśli lata wczesnej młodości masz już za sobą i coraz bliżej ci do 50., wciąż możesz zostać mamą. W ciągu ostatnich dekad nie tylko styl życia się zmienił. Cyklicznie rośnie też liczba kobiet, które w ciążę zachodzą po ukończeniu 40. roku życia. Powoli przestaje też to dziwić, ponieważ każdy wie, jak niepewna jest dziś sytuacja na rynku pracy, a posiadanie dziecka wciąż wiąże się zarówno z wielką odpowiedzialnością, jak i obciążeniem finansowym.

Młodzi ludzi, z jednej strony chcą zainwestować w siebie i swoją karierę, a z drugiej nie chcą narażać potomstwa na życie w niepewności. Odkładają więc rodzicielstwo na czas, gdy ich sytuacja choć trochę się ustabilizuje. I tak dochodzą do wieku, w którym wciąż jest to możliwe, ale też coraz bardziej niepewne i związane z ryzykiem powikłań oraz problemów zdrowotnych.
Jeśli czterdziestkę masz już za sobą i postanowiłaś zostać mamą, powinnaś wiedzieć, z czym się to wiąże i czego możesz się spodziewać.

Zanim zdecydujesz się na macierzyństwo po 40. roku życia

Pierwsza wiadomość jest taka, że twój zaawansowany wiek wpływa zarówno na pogorszenie środowiska wewnątrzmacicznego, jak i na zmniejszenie żywotności zarodków.
Zanim więc aktywnie zaczniesz starać się o zajście w ciążę, dobrze się do tego przygotuj. Nie zrażaj się upływem czasu, a raczej skup na jak najlepszym zbadaniu, czy twoje ciało może zapewnić bezpieczny rozwój potomstwu.

Rezerwy jajnikowe

Podstawowa informacja, jaką powinnaś uzyskać, dotyczy tak zwanej rezerwy jajnikowej. By dowiedzieć się, ile posiadasz pęcherzyków jajnikowych, zdolnych dać początek komórkom jajowym, powinnaś wykonać badanie hormonu anty-Müllerowskiego, który znajduje się w kobiecych jajnikach. Dowiesz się tym samym, czy twój organizm nie wkracza w fazę menopauzy.
Wyniki tego badania, przydają się również w sytuacji, gdybyś miała problem z zajściem w ciążę. Dzięki nim lekarz ustali odpowiednią metodę leczenia.
Poza AMH powinnaś też sprawdzić, jaki jest poziom pozostałych hormonów płciowych, czyli stężenie progesteronu, prolaktyny, estradiolu, LH i FSH.

Inne ważne badania przed zajściem w ciążę

Ginekolog może cię skierować również na następujące badania:

 • przezpochwowe USG,
 • cytologię,
 • badanie czystości pochwy,
 • morfologię,
 • OB,
 • badanie:
  • moczu,
  • poziomu przeciwciał przeciw różyczce, ospie wietrznej, toksoplazmozie i cytomegalii,
  • glukozy we krwi,
  • poziomu hormonów tarczycowych,
  • wykluczenia obecności WZW typu B.

Badania prenatalne – czy konieczne?

Macierzyństwo po 40. roku życia niesie ze sobą ryzyko komplikacji zdrowotnych. Dotyczy ono zarówno ciebie jako matki, jak i rozwoju płodu. Stąd po 35. roku życia, lekarze zalecają wykonywanie badań prenatalnych, by jak najwcześniej wykryć wady wrodzone oraz choroby genetyczne. Ginekolog na początek wykona badanie nieinwazyjne, czyli pobierze ci krew oraz podda badaniu USG. Nieinwazyjne badania prenatalne są w pełni bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka. Ich celem jest ocena ryzyka wystąpienia wad, a nie ostateczne stwierdzenie ich obecności. Jeśli z badań wynikać będzie, że takowe istnieją, lekarz po konsultacji z tobą, może zdecydować o przeprowadzeniu badań inwazyjnych. Jednak ze względu na ryzyko poronienia, to ty podejmujesz ostateczną decyzję.

Zamyślona kobieta. Macierzyństwo po 40. roku życia - czy to dobra decyzja

Pozytywna strona ciąży w dojrzałym wieku

Pomimo dużego ryzyka, jakie niesie ze sobą macierzyństwo po 40. roku życia, ma ono też sporo jasnych stron. Przede wszystkim, będąc w tym wieku, jesteś osobą dojrzałą, a decyzja o zajściu w ciążę jest bardzo świadoma i wyważona. Do rzadkości należą tak zwane wpadki. Dziecko najczęściej jest zarówno planowane, jak i bardzo chciane. Z pewnością jesteś świadoma tego, co czeka cię w związku z macierzyństwem i gotowa na zmiany w swoim życiu.
Poza tym możesz zapewnić dziecku lepszą stabilizację finansową, a co za tym idzie, lepszą opiekę medyczną. Dzięki dobremu wykształceniu oraz przygotowaniu do macierzyństwa możesz podejmować lepsze dla dziecka, decyzje związane z jego wychowaniem.

Wspomnianych, pozytywnych aspektów jest tak wiele, że czasem może umknąć ci fakt, że twój wiek niesie też ryzyko wcześniejszego osierocenia dziecka. Możesz też potrzebować opieki w trakcie chorób, których z wiekiem, może pojawiać się coraz więcej.
Mimo to, jeśli po rozważeniu za i przeciw, konsultacjach z lekarzem i rozmowach z życiowym partnerem, zdecydujesz się na macierzyństwo, na pewno nie będziesz w tym sama. Poza tym, zaawansowany poziom opieki medycznej, indywidualne podejście lekarzy i możliwość wczesnej interwencji medycznej, pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań do minimum. Dzięki temu, szanse na doprowadzenie ciąży do zdrowego i szczęśliwego porodu, również po 40. roku życia, są naprawdę spore.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.