Zapalenie gruczołu łzowego — na czym polega i jak wygląda leczenie

Zapalenie gruczołu łzowego może mieć przebieg powolny lub ostry. Choć zwykle dotyczy głównie dzieci, to dolegliwość ta może pojawić się też u osób dorosłych.
Jakie są najczęstsze przyczyny i w jaki sposób można przywrócić prawidłową pracę tego ważnego dla oka gruczołu?

Twarz starszego mężczyzny. Zapalenie gruczołu łzowego — jak się objawia

Narząd łzowy — z czego wynika jego ważna funkcja

Gruczoł łzowy pełni w oku bardzo ważną rolę. Odpowiada za prawidłowy skład chemiczny łez i strukturę filmu łzowego. To dzięki niemu możliwe jest odpowiednie odżywianie i nawilżanie powierzchni oka.

Gruczoł ten wchodzi w skład narządu łzowego, którego częścią są również drogi odprowadzające kanalików łzowych, woreczek łzowy i przewód nosowo-łzowy. Gruczoł łzowy odpowiada za wydzielanie łez do worka spojówkowego i składa się z części mniejszej powiekowej oraz większej oczodołowej. Do jego prawidłowej pracy niezbędne są też substancje tłuszczowe, za których produkcję odpowiadają gruczoły łojowe i tarczkowe.

Praca gruczołu łzowego jest na tyle ważna, że jego choroba może doprowadzić do pogorszenia wzroku i stanów zapalnych oka.

Zapalenie gruczołu łzowego — na czym polega to schorzenie

Mało kto zastanawia się nad rolą, jaką w oku pełnią łzy. Wydzielanie łez jako jeden z elementów uwalniania emocji nikogo nie dziwi i wydaje się to czymś naturalnym. W rzeczywistości to tylko jedna z mniej ważnych ról, jaką pełnią.
Łzy na oku tworzą tak zwany film łzowy, który:

  • zapewnia gładkość powierzchni warstwy optycznej rogówki,
  • ochrania spojówkę i rogówkę przed wysychaniem i infekcjami,
  • uczestniczy w dostarczaniu do rogówki tlenu pochodzącego z powietrza atmosferycznego.

Dla prawidłowej pracy oka ważna jest stabilność filmu, która zależy od:

  • parowania,
  • wydzielania łez,
  • odpływu drogą nosowo-łzową,
  • rozmieszczenia łez na powierzchni oka.

Gdy gruczoł łzowy pracuje prawidłowo, łzy mają właściwy skład chemiczny i strukturę filmu łzowego. Tym samym dbają o prawidłowe nawilżenie i odżywienie powierzchni oka.
Zakłócenia pojawiają się w chwili wystąpienia stanu zapalnego gruczołu łzowego. Zaburzone zostaje zarówno wydzielanie łez, jak i ich skład chemiczny, co powoduje nieprawidłowości w strukturach filmu łzowego.

Załzawione oko kobiety. Zapalenie gruczołu łzowego — jak się objawia

Jakie są objawy stanu zapalnego gruczołu łzowego?

Ze względu na charakterystyczne objawy, trudno przeoczyć stan zapalny gruczołu łzowego.
Należą do nich:

  • obrzęk, bolesność i zaczerwienienie skóry w obrębie powieki górnej,
  • łzawienie i wydzielina z oka,
  • wrażliwość na dotyk,
  • rumień,
  • gorączka (czasami).

Na czym polega leczenie zapalenia gruczołu łzowego?

Zapalenie gruczołu łzowego należy do tych schorzeń, w których leczeniu dużą rolę odgrywa czas. Lekki i średni przebieg można leczyć za pomocą:

  • zimnych okładów przykładanych na bolesne i obrzęknięte miejsce,
  • antybiotyków,
  • leków przeciwbólowych.

W przypadku zaniedbania początkowych zmian, w gruczole łzowym może rozwinąć się stan średni lub ciężki, co kwalifikuje go do leczenia szpitalnego. Niezbędne jest bowiem w takiej sytuacji dożylne podanie antybiotyku o szerokim spektrum działania. W innym przypadku stan zapalny może rozszerzyć się na tkanki oczodołu i doprowadzić do zapalenia jamy czaszki. Sytuacja taka stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.

Jeśli jednak w porę zgłosisz się do lekarza i zastosujesz do jego zaleceń, leczenie zakończy się całkowitym wyzdrowieniem. Gdyby zapalenie gruczołu łzowego było chorobą współistniejącą, jak często ma to miejsce w przypadku świnki oraz mononukleozy zakaźnej, wystarczy leczenie chorób podstawowych.

Źródło:
www.mp.pl