Haluksy i inne deformacje stopy - jak im zapobiegać i leczyć? | INTER-MED

Haluksy i inne deformacje stopy – jak im zapobiegać i leczyć?

Deformacje stopy - hallux

Stopa jest bardzo ważną częścią naszego ciała, która przede wszystkim sprowadza się do funkcji lokomocyjnych. Dzięki swej budowie, stopa umożliwia bezpośredni kontakt z podłożem w czasie chodzenia, skakania czy biegania. Mechanika chodu polega na przenoszeniu ciężaru ciała wzdłuż osi stopy. W prawidłowo ukształtowanej stopie linia środkowa biegnie od środka guza piętowego przez najważniejsze wzniesienie podłużnego sklepienia do środka dużego palca.

W obrębie stopy może dojść również do wielu deformacji, które przyczyniają się do utraty funkcji wystąpienia wielu dolegliwości. Są to najczęściej nabyte choroby stopy, takie jak stopa płaska podłużnie, stopa płaska poprzecznie, stopa wydrążona, stopa szpotawa, paluch koślawy, stopa płasko-koślawa, palce młoteczkowate, paluch sztywny, palce szponiaste, ostroga piętowa oraz płaskostopie.

Deformacje stopy

Na stopach rozróżnia również wiele deformacji, które często są powodem zaniedbania w wieku dziecięcym. W dalszych latach może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji związanych ze zdrowiem człowieka.

Do innych powodów nabytych deformacji stóp można zaliczyć:

  • Konsekwencje chorób kręgosłupa, bioder i kolan
  • Zmiany w stawie skokowym
  • Nadwaga
  • Brak odpowiedniej gimnastyki
  • Nieodpowiednie obuwie

Ból stopy a wady postawy

Bóle stopy mogą wpływać na zmianę w sposobie poruszania się, które prowadzą do przeciążeń układu ruchu. Przeciążenia tego rodzaju prowadzą najczęściej do bólu kolan, bioder, a także całego kręgosłupa. Dodatkowo, niekiedy pojawiają się typowe objawy przedwczesnego zużycia materiału, czyli artretyzm.

Warto uświadomić sobie, że nasze problemy z bólami stóp zaczęły się od momentu, kiedy człowiek zaczął nosić obuwie nie w celu ochrony stóp, ale w celu prezentacji różnych pomysłów przystrajania ciała.

Po wyglądzie stóp można rozpoznać wiek, rodzaj pracy, nawyki higieniczne, poziom kultury osobistej, a także bóle w układzie ruchu, jak i choroby układowe. Dzięki znajomości refleksologii, czyli słabości poszczególnych organów, a umiejętność czytania z palców zdradza charakter, skłonność, emocje, zdolności, a nawet stosunek do bliźnich czy sposób rozwiązywania problemów.

Nieodpowiednie obuwie

Współcześnie to właśnie buty najbardziej przyczyniają się do pogłębiania wrodzonych chorób stóp lub do rozwijania deformacji nabytych. Cierpienia większości osób są wynikiem szkodliwego wpływu butów na stopy, a co za tym idzie – również i na cały układ ruchu.

Najczęstsze deformacje stopy – haluksy

Głównymi przyczynami powstawania popularnego haluksa są czynniki genetyczne oraz noszenie nieodpowiedniego obuwia. Najbardziej sprzyjające deformacjom są lubiane przez kobiety szpilki z wąskimi czubkami i na wysokich obcasach. Podolog w trakcie wizyty zazwyczaj zaleca zwykle noszenie specjalnych nastawiaczy międzypalcowych oraz poduszek przeciwuciskowych, które chronią wystającą część stawu w bucie oraz zapobiegają rozwojowi stawu zapalnego i poprawiają komfort chodzenia. Współczesna ortopedia radzi sobie jednak skutecznie z usuwaniem deformacji tego rodzaju. Szybki, bezpieczny i efektywny zabieg pozwoli na pozbycie się haluksów na zawsze.

Stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa najczęściej pojawia się już w dzieciństwie. W schorzeniu tego rodzaju dochodzi do zsuwania się kości skokowej z kości piętowej. W gabinecie ortopedycznym specjalista może zalecić specjalnie dobrane wkładki, mające za zadanie podeprzeć kość piętową. Wkładka ma za zadanie pochylanie kości, przez co zapobiega zsuwaniu jej z kości skokowej. Tego typu deformacji przyczynia się do znacznych wad postawy, poczynając od wieku dziecięcego, a kończąc w dorosłym życiu. Zaleca się również poddanie się skutecznemu zabiegowi, który zniweluje deformację.

Palce młoteczkowate i szponiaste

Choroba stopy tego rodzaju występuje w palcach od II do IV, a przyczyną jest noszenie źle dobranego obuwia, które najczęściej jest za krótkie. Wady te wiążą się z częściowym zagięciem jednego lub dwóch stawów międzypaliczkowych. Częstym problemem, na który skarżą się osoby z deformacjami tego typu są odciski i modzele. Powstają one na nieprawidłowo zgiętych stawach, czyli tam, gdzie palce narażone są na stały nacisk i tarcie obuwia. Ortopedia zaleca w takim przypadku usuwanie zrogowaceń z powierzchni palców, a także noszenie właściwych butów oraz wkładek. Dodatkowo, proponuje się również obrączki, osłonki, a także podkładki z miękkich, elastycznych materiałów, służące ochronie wystających stawów oraz wymuszające prawidłowe ustawienie stopy.

Jak zapobiegać?

Systematyczne wizyty w gabinecie ortopedycznym są niezbędne dla zminimalizowania lub usunięcia dolegliwości, wynikających z deformacji stóp. Właściwe korzystanie z zabiegów nowoczesnej ortopedii, ćwiczeń oraz wkładek czy ortez pozwala na zdecydowaną poprawę stanu stóp. Nieumiejętne działanie na własną rękę może przyczynić się do pogłębienia problemu.

Ponadto, warto pamiętać o dobrze odpowiedniego obuwia, które jest niezbędne do zachowania zdrowych i estetycznie wyglądających stóp. Dobre dla stopy obuwie powinno przede wszystkim umożliwiać swobodne poruszanie palcami. Warto zwrócić uwagę na wyściółkę, która jest odpowiedzialna za wchłanianie wilgoci oraz przepuszczanie powietrza do wnętrza buta. Zalecana wysokość obcasa to od 2,5 do 4 cm. Jest dobra dla stóp, szczególnie, gdy obcas jest na szerokiej podstawie i dobrze osadzony pod piętą.

Nasze poradnie: Ortopeda – Będzin, Ortopeda – Katowice i Ortopeda – Olkusz zatrudniają doświadczonych lekarzy specjalistów.Zapraszamy na wizyty w celu skontrolowania budowy stopy i podjęcia ewentualnych metod leczenia ich deformacji.

Jeżeli deformacja stopy stała się faktem, warto także pomyśleć o specjalistycznym zabiegu ortopedycznym – chirurgia stopy w Szpitalu Jednego Dnia Centrum Medycznego Inter-Med w Będzinie daje możliwości skorygowania poważnych deformacji stopy.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]