USG piersi to nieinwazyjne, bezpieczne, szybkie i bezbolesne badanie (może powodować jedynie pewien dyskomfort wywołany uciskiem głowicy), które wykonywane jest w ramach profilaktyki nowotworu piersi. Dzięki niemu lekarz może dostrzec zmiany, których nie jesteś w stanie ani wyczuć na poziomie palpacyjnym, ani zauważyć w trakcie oglądania gruczołów piersiowych. Dlaczego jest tak ważne i jak często powinnaś z niego korzystać?
![Aparat usg - USG piersi — kiedy i dlaczego należy je wykonywać](https://inter-med.pl/wp-content/uploads/2022/03/Aparat-do-usg.jpg)
Dlaczego powinnaś wykonywać USG piersi?
Niektóre rodzaje zmian nowotworowych wykryte we wczesnym stadium, można całkowicie wyleczyć. Tak jest między innymi w przypadku raka piersi, dlatego lekarze zachęcają do regularnych badań w kierunku jego rozpoznania. Za pomocą aparatu USG lekarz może też zbadać piesi pod kątem zwłóknień, zwapnień i torbieli.
Wydawać by się mogło, że w przypadku zagrożenia zdrowia, a nawet życia, do tego rodzaju badań nie trzeba namawiać żadnej kobiety. Rzeczywistość jest jednak inna. Mimo wielu kampanii społecznych, publikacji w środkach masowego przekazu oraz zachęty kierowanej przez gwiazdy małego i dużego ekranu, odzew wciąż jest niewystarczający.
Z jednej strony nikt nie może cię do badań zmusić. Z drugiej zaś świadomość, jak wiele korzyści się z nim wiąże, sprawia, że wiele osób nie ustaje w staraniach, by przekonać do nich jak największą część kobiet. Ważne są nie tylko badania profilaktyczne, ale też te, na które powinnaś się zgłosić, gdy zauważysz charakterystyczne zmiany w obrębie piersi.
USG piersi — jakie są najczęstsze wskazania do badania
Badanie to lekarze wykonują głównie ze względów profilaktycznych. Zalecają, by kobiety korzystały z nich regularnie, a częstotliwość uzależniona jest od wieku. Jeśli skończyłaś 20 lat, a nie zaczęłaś jeszcze 30, wystarczy, że zgłosisz się na badanie raz na dwa lata. W przypadku kobiet między 30 a 40 rokiem życia zalecane jest jedno badanie w roku. Kobiety po 40. oprócz USG piersi wykonywanego raz na pół roku, powinny też raz na dwa lata poddać się badaniu mammografem. Jeśli jednak w twojej rodzinie są kobiety, które chorowały na raka piersi, powinnaś odpowiednio do wieku, wykonywać badanie USG dwa razy częściej, ze względu na zwiększone ryzyko.
![Kobieta w trakcie badania USG piersi](https://inter-med.pl/wp-content/uploads/2022/03/usg-piersi.jpg)
Oprócz regularnych badań kontrolnych powinnaś się zgłosić do ginekologa również wtedy, gdy:
- zauważyłaś:
- zmiany w samych brodawkach sutkowych lub w ich otoczkach,
- guzki lub stwardnienia podczas badania palpacyjnego,
- wyciek z brodawki, mimo iż ani nie jesteś w ciąży, ani nie karmisz piersią lub inny niż mlekopodobny, gdy jesteś w jednej z tych dwóch sytuacji,
- wciągnięcie brodawki sutkowej, czego nie było wcześniej,
- nieobecne wcześniej pofałdowania lub zaciągnięcia skóry w obrębie piersi,
- bolą cię piersi poza czasem, gdy masz okres,
- masz powiększone pachowe węzły chłonne,
- przygotowujesz się do operacji plastycznej piersi,
- stosujesz:
- terapię hormonalną zastępczą,
- antykoncepcję hormonalną,
- jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, gdy chodzi o raka piersi,
- masz implanty piersi.
USG piersi u kobiet ciężarnych
Badanie to jest bezpieczne i nieinwazyjne. Dlatego możesz je wykonywać również wtedy, gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W tym drugim przypadku, przed badaniem nakarm dziecko lub odciągnij pokarm laktatorem, by opróżnić piersi.
To dobra wiadomość, ponieważ nie musisz na czas ciąży i karmienia piersią przerywać regularnych badań profilaktycznych. To zaś oznacza, że nawet w przypadku wykrycia nowotworu, masz bardzo duże szanse na jego całkowite wyleczenie. Tym samym możesz być spokojna o swoje życie i opiekę nad dzieckiem. To jeden z tych argumentów, który daje do myślenia wielu kobietom. Pomaga też w podjęciu decyzji o korzystaniu z regularnych badań profilaktycznych piersi.
Jak długo trwa badanie?
Jeśli chcesz wykonać badanie USG piersi, nie musisz brać dnia wolnego w pracy. Nie zajmuje ono bowiem wiele czasu i najczęściej zamyka się w granicach 30 minut. Jego długość zależy między innymi od ilości wykrytych zmian, wielkości twoich piersi oraz proporcji tkanki gruczołowej do tłuszczowej.