Skończyłeś 60 lat? Odwiedzaj kardiologa regularnie

Lekarz przekazuje starszemu pacjentowi model serca - Najczęstsze problemy kardiologiczne po 60 roku życia

Niezależnie od tego, na ile się czujesz i na ile wyglądasz, jeśli skończyłeś 60 lat, powinieneś jeszcze bardziej niż dotychczas, dbać o swoje serce i układ krwionośny. Jak się zapewne domyślasz, wiele zależy od stylu życia, jaki prowadzisz. Codzienny ruch, zdrowa dieta, odpowiednia ilość odpoczynku, ma bardzo duże znaczenie i pozytywnie wpływa na twoje ciało. Niestety, również w takim przypadku, mogą pojawić się problemy zdrowotne.
Jakie problemy kardiologiczne po 60. roku pojawiają się najczęściej?

Problemy kardiologiczne po 60. roku życia u mężczyzn i kobiet

Wiek, to nie jedyny czynnik, mający wpływ na pracę serca i układu krwionośnego u seniorów. Przebieg, a przede wszystkim objawy, po których można poznać chorobę, mogą się różnić u mężczyzn i u kobiet. Głównymi dolegliwościami, które zagrażają ich zdrowiu i życiu, jest choroba wieńcowa oraz nadciśnienie tętnicze.

Choroba wieńcowa

Różnice w objawach, pojawiają się między innymi w przypadku choroby wieńcowej, o której pisaliśmy w artykule „Objawy choroby wieńcowej w postaci stabilnej i ostrej„.
Bardzo możliwe, że zawał kojarzy ci się z silnym, miażdżącym bólem w klatce piersiowej, pieczeniem w mostku, paleniem i gnieceniem. Tyle, że zwykle, w ten sposób odczuwają to mężczyźni. Kobiety, choć u nich również pojawia się ból, o wiele częściej niż mężczyźni, początki zawału odczuwają nieco inaczej. Mogą pojawić się w formie

  • duszności,
  • bólu prawej ręki,
  • dyskomfortu szczęki,
  • górnej części pleców i barku,
  • nudności lub wymiotów,
  • zawrotów głowy,
  • bardzo dużego zmęczenia.

Łatwiej przez to o błędy w zdiagnozowaniu, a co za tymi idzie, zbyt późną pomoc medyczna.

Nadciśnienie tętnicze

Do niedawna uważano, że nadciśnienie tętnicze związane jest z procesem starzenia się i nie wymaga leczenia. Na szczęście, dzięki badaniom, okazało się, że leczenie jest jak najbardziej wskazane.
Nadciśnienie tętnicze, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na zachorowalność i śmiertelność, z powodu schorzeń układu krążenia.
Niestety, większy problem z nadciśnieniem tętniczym mają kobiety, a różnice te zaczynają być widoczne szczególnie w okresie okołomenopauzalnym i nie zmniejszają się u kobiet powyżej 60. i 65. roku życia.

Problemy kardiologiczne po 60. roku życia, mogą dotyczyć również ciebie. Dlatego wskazane jest, byś przynajmniej raz w roku, umawiał się na wizytę do kardiologa. Podstawowe badania EKG, echa serca oraz ciśnienia krwi, mogą pomóc we wczesnym wykryciu nieprawidłowości i szybkim rozpoczęciu leczenia. A to, nie tylko może uratować cię przed zawałem, ale też przez udarem mózgu.