Skleroterapia, czyli jak usunąć żylaki raz na zawsze | INTER-MED

Skleroterapia, czyli jak usunąć żylaki raz na zawsze

Żylaki, zwłaszcza pojawiające się na nogach, to powszechny problem dotykający wielu pacjentów. Przyczyny żylaków najczęściej mają podłoże genetyczne, ale na rozwój stanu chorobowego mają wpływ także inne czynniki. Problem z żylakami, to proces postępujący, na początku mogący wyglądać niewinnie. Zaniedbane żylaki, utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą spowodować poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Czym są, skąd się pojawiają i czym jest obecnie najskuteczniejsza metoda walki z żylakami, czyli skleroterapia?

Czym są żylaki?

Żylaki to konsekwencja przewlekłej choroby żylnej. Głównym objawem są zdeformowane i mocno poszerzone żyły, pojawiające się najczęściej na nogach, a konkretnie na łydkach, udach i tuż pod kolanami. Charakterystycznie poszerzone żyły mogą pojawiać się także w innych miejscach ciała np. w okolicy sromu, odbytu lub np. w okolicy owrzodzonej skóry.

Przyczyny powstawania żylaków

Główną przyczyną powstawania żylaków jest genetyka i źle funkcjonująca tkanka łączna, z której zbudowane są ściany żył. Ów defekt polega na tym, ze ścianki są mniej elastyczne i rozciągliwe niż w przypadku osób, u których taka wada nie występuje. Jeśli jeden lub oboje rodziców mają problemy z żylakami, z dużym prawdopodobieństwem będą występowały także u dorosłych dzieci tych osób. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pojawianie się żylaków jest permanentnie siedzący lub stojący tryb życia i pracy, częste stosowanie gorących kąpieli lub korzystanie z sauny, ciąża oraz częste chodzenie na wysokich obcasach.

Czy żylakom można zapobiec?

Skłonności do powstawania żylaków niestety nie można wyeliminować. Można jednak starać się opóźnić proces ich powstawania poprzez odpowiedni tryb życia i właściwe nawyki. Przede wszystkim, poddaj się odpowiednim badaniom, jeśli w rodzinie występowały żylaki. Takie badania to m.in. USG Doppler. Ponadto, staraj się często zażywać ruchu, nawet wówczas gdy masz siedzącą pracę. Ruch sprzyja właściwemu krążeniu krwi. Takie same zasady stosuj wtedy, kiedy Twoja praca ma charakter stojący. Po prostu unikaj przebywania zbyt długo w tej samej pozycji. Jako osoba ze skłonnościami, powinnaś unikać sauny i gorących kąpieli. Takie zabiegi bardzo relaksują, ale znacznie przyspieszają proces powstawania żylaków. Zadbaj także o dietę, która pomoże Ci unikać zaparć. Permanentne kłopoty z wypróżnianiem się także mają wpływ na pojawiania się żylaków u osób z tendencjami. Trzymaj wagę i staraj się nie przytyć zbyt wiele, jeśli jesteś w ciąży. Nadwaga nie jest bezpośrednią przyczyną żylaków, jednak może znacznie przyspieszyć ich rozwój.

zamykanie żył

Metody leczenia żylaków

Metody najczęściej dobierane są pod kątem stopnia zaawansowania choroby. Żylakami najczęściej zajmuje się chirurg naczyniowy. Leczenie farmakologiczne najczęściej ma za zadanie zatrzymanie rozwoju choroby oraz złagodzenie dolegliwości takich jak ból i uczucie ciężkości. Inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym jest miniflebektomia, które polega na usunięciu pojedynczych żył. Jest to zabieg, który stosuje się wówczas, gdy żylaki są odpowiednio duże.

Skleroterapia

Trzecim sposobem, który możemy zaliczyć do najbardziej skutecznych w walce z żylakami jest skleroterapia kompresacyjna. Jest to zabieg, który stosuje się najczęściej w przypadku teleangiektazji (czyli rozszerzonych naczyń) oraz małych i średnich żylaków. Zabieg polega na podaniu do żyły środka powodującego w pierwszym etapie jej stan zapalny, a w kolejnym obkurczenie i zamknięcie. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji. Do zabiegu istnieją jednak przeciwwskazania i nie można wykonać jej na każdym żylaku i u każdego pacjenta. Do przeciwwskazań nalezą między innymi karmienie piersią, cukrzyca i alergia na środki obliterujące. Zabieg poprzedzony jest zawsze szczegółowym wywiadem oraz badaniami. Dopiero wówczas lekarz podejmuje decyzję o możliwości wykonania zabiegu. Na większe żylaki stosuje się najczęściej tzw. skleroterapię piankową, która jest wykonywana pod kontrolą USG. Efekty zabiegu mają u zdecydowanej większości pacjentów efekt trwały.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.