Skleroterapia to prosty zabieg,obciążony niewielkim ryzykiem powikłań, mający na celu usunięcie żylaków i widocznych, rozszerzonych naczyń. Zabieg polega na wstrzyknięciu do światła naczynia chorobowo zmienionego specjalnej substancji, która uszkadza śródbłonek naczyniowy.

Wskazania do zabiegu

Wskazania ustalane są przez lekarza na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz badań specjalistycznych w tym USG Doppler. Najczęstszymi wskazaniami są rozszerzone naczynia krwionośne oraz żylaki.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ może zajść konieczność czasowego odstawienia ich. Wskazanie dotyczy także leków dostępnych bez recepty.

Przebieg zabiegu – skleroterapia Katowice

Lekarz z pomocą cienkiej igły wprowadza do światła żyły substancję uszkadzającą śródbłonek naczyniowy. W tym momencie pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort zwłaszcza jeśli zmiana jest rozległa. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut a ilość naczyń poddawanych zabiegowi zależna od umiejscowienia, wielkości oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Po zabiegu

Przez 48 godzin po zabiegu skleroterapii należy unikać przyjmowania takich leków zawierających ibuprofen, aspiryna oraz innych leków niesteroidowych. Nie należy brać gorących kąpieli (prysznic z ciepłą, ale nie gorącą wodą), korzystać z sauny, solarium lub kąpieli słonecznych. Lekarz może zalecić stosowanie kompresoterapii w postaci specjalnych pończoch uciskowych lub bandaży. Do codziennych zajęć można wrócić już dzień po zabiegu. Pacjenci w większości przypadków nie wymagają hospitalizacji.