Kariera lekarza. Czy każdy powinien otwierać prywatny gabinet | INTER-MED

Kariera lekarza. Czy każdy powinien otwierać prywatny gabinet

Prywatny gabinet lekarski – możesz go założyć

Jeśli pracodawca nie dba o wyposażenie twojego stanowiska pracy, jeśli nie zwraca kosztów za twoje szkolenia, jeśli nie zapewnia ci dobrych warunków pracy, jeśli zarabiasz mniej, niż byś chciał, jeśli czujesz się niedoceniany, a wszelkie innowacyjne pomysły, które mogłyby usprawnić pracę całego personelu i zwiększyć liczbę pacjentów, nie są w ogóle brane pod uwagę, to tak, możesz, a nawet powinieneś otworzyć prywatny gabinet.

Tylko, czy aby na pewno wiesz, co to naprawdę dla ciebie znaczy? Z czym się wiąże? Jakich umiejętności wymaga i czym, oprócz leczenia ludzi, będziesz się musiał zajmować?

Kariera lekarza – czy prywatny gabinet daje gwarancję sukcesu

Jasne i ciemne strony

Z pewnością są duże szanse, by tak właśnie się stało. Decydowanie o kluczowych elementach swojej działalności, w tym o godzinach przyjęć pacjentów, również w weekendy, może pozytywnie wpłynąć na popularność i atrakcyjność gabinetu.

Korzystanie z wysokiej jakości materiałów medycznych, sprzętu i klimatycznego, dobrze wyposażonego gabinetu, niemal zawsze działa zachęcająco do korzystania z opieki lekarskiej właśnie u tego, a nie innego specjalisty. To jednak spory wydatek i inwestycja. Myśl, czy się zwróci i czy gabinet na siebie zarobi, może nieco psuć radość z bycia własnym szefem i wpływać na relację z pacjentami.

Do tego dochodzi wiele spraw drugorzędnych, którymi trzeba się zająć. Gdyby tylko nie zajmowały tyle czasu, można by całość przeznaczyć na pomoc chorym. Usatysfakcjonowani pacjenci to dobra reklama i potężna motywacja do tego, by być jeszcze lepszym w wykonywanym zawodzie.

Czas – niezmienny ogranicznik

Kariera lekarza wiąże się przede wszystkim z czasem. Jeśli go brakuje, trudno mówić o podnoszeniu kwalifikacji, byciu na bieżąco z literaturą medyczną, udziale w kursach, szkoleniach, panelach. Dzień wciąż ma 24 godziny i jeśli nie chcesz zaniedbywać pacjentów, musisz z czegoś zrezygnować. Mówimy tu wciąż o sytuacji, gdy pracujesz w swoim prywatnym gabinecie, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Decydując się jednak na ten krok, wielu lekarzy albo zapomina, albo nie zdaje sobie z tego sprawy, że praca w gabinecie i prowadzenie gabinetu, to dwie różne kategorie zadań.

Kłody pod nogami

Trudności przy prowadzeniu prywatnego gabinetu jest sporo. To często walka – z urzędami, biurokracją, z innymi. Trzeba być bardzo upartym i zdeterminowanym, by pogodzić wszystkie obowiązki lekarza z zadaniami, które stoją przed szefem firmy.

Współpraca lekarza z centrum medycznym

Czy to mniejsze zło, czy drzwi do kariery lekarza? Spróbujmy przyjrzeć się temu nieco bliżej

Współpraca lekarza z centrum medycznym – plusy

Dobre centrum medyczne, któremu zależy na jakości wykonywanych usług, to miejsce, w którym lekarz ma zarówno szansę na rozwój, jak i czas, by w pełni oddać się służbie pacjentom.

Wynegocjowane dobre warunki finansowe, wysokiej jakości sprzęt, wyposażone gabinety, dogodny czas pracy, dbałość szefa o podnoszenie kwalifikacji personelu – to tylko niektóre atuty, przemawiające za wyborem tej opcji. Odpada problem księgowości, rozliczeń, negocjacji z hurtownikami, zastępstwa w przypadku choroby. Gabinet wciąż będzie czynny, a pacjenci nie odejdą do innego lekarza.

Jest coś jeszcze, czego niestety brakuje prowadzącym prywatne gabinety lekarskie. Mowa o możliwości bezpośredniej współpracy z innymi specjalistami, bieżącej konsultacji trudniejszych przypadków, co w efekcie daje jeszcze więcej zdrowych i zadowolonych pacjentów. A przecież ostatecznie o to chodzi w pracy lekarza – by skutecznie pomóc jak największej liczbie chorych.

Współpraca lekarza z centrum medycznym – minusy

Te również istnieją. Należy do niech na pewno brak możliwości pełnego decydowania o swoim czasie, godzinach pracy i cenniku. Zarobki w wielu przypadkach mogą nie być takie, jakie w naszych wyobrażeniach, przyniosłaby nam praca na swoim. Tutaj jest jednak pewien haczyk – tego nie wiesz. Musiałbyś to sprawdzić i przekonać się.

Jak się przekonać

Z pewnością dobrym pomysłem będzie zrobienie rozeznania, rozmowa z kolegami prowadzącymi prywatne praktyki i tymi współpracującymi z dobrym centrum medycznym. Ważne, by wybór był dla ciebie jak najbardziej korzystny, bowiem twoja satysfakcja przełoży się na lepsze skupienie i zaangażowanie w pracy na rzecz pacjenta.

Abstrahując od tak zwanych twardych korzyści, praca w porządnym centrum medycznym ma jeszcze jedną cechę – dzięki niej znajdujesz w miejscu gdzie otaczają cię ludzie o podobnym podejściu do życia.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]