Artroskopia kolana, wykonywana w celu terapeutycznym jest zabiegiem mającym na celu poprawienie ruchomości stawów i zniwelowanie bólu. Choć jest zabiegiem względnie bezpiecznym, pacjent musi po poddaniu się zabiegowi, przestrzegać pewnych wskazań dotyczących codziennego funkcjonowania oraz poddawać się rehabilitacji. Jak najczęściej wyglądają wskazania i rehabilitacja po artroskopii?
Co warto wiedzieć o artroskopii?
Istnieją dwa rodzaje artroskopii dzielone pod względem swojej funkcji. Pierwsza z nich to artroskopia diagnostyczna, która pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza stawu i zdiagnozowanie ewentualnych zmian, które wymagają dalszego leczenia. Drugi rodzaj to artroskopia terapeutyczna, która najczęściej jest poprzedzona jej odpowiednikiem diagnostycznym. Do wnętrza stawu najpierw wprowadzana jest giętka rurka z niewielką kamerą. Czasem stosuje się roztwór z soli fizjologicznej, co ułatwia dokładne obejrzenie stawu. Następnie wprowadzane są mikro narzędzia, które pozwalają na „naprawienie” ułomności stawu. Artroskopia diagnostyczna jest badaniem, zatem nie ma konieczności poddania się rehabilitacji. W przypadku artroskopii terapeutycznej, podczas której dochodzi do czynności poprawiających funkcjonowanie stawu, pacjent powinien poddać się określonej przez lekarza rehabilitacji, która pomoże mu w uzyskaniu jak najlepszych wyników po zabiegu i uniknięciu powikłań.
Kiedy stosuje się terapeutyczną artroskopię kolana?
Artroskopię kolana stosuje się w wielu schorzeniach lub urazach stawów kolanowych lub łąkotki. Najczęściej występującymi wskazaniami są niestabilność stawów, urazy kolana, obecność ciał obcych, ból niewiadomego pochodzenia, reumatoidalne zapalenie stawów, obecność nowotworów, usunięcie lub przeszczep łąkotki oraz chrząstki stawowej oraz usunięcie błony maziowej. Wszystkie wymienione schorzenia i urazy powodują u pacjentów ból i utrudniają normalne poruszanie się. Artroskopia jest nowoczesną metodą pozwalającą na usunięcie przyczyny bólu i dysfunkcji ruchowych.
Rehabilitacja i wskazania po artroskopii
Odciążanie stawów
Pierwszym, niezbędnym wskazaniem po artroskopii jest odciążanie stawów. Pacjent nie może przez jakiś czas normalnie chodzić. Zaleca się nie więcej, jak przebywanie 2 godzin dziennie w pozycji stojącej (jednorazowo maksymalnie 20 minut). Przez określony czas należy odpoczywać i leżeć w wygodnej pozycji zgodną w wytycznymi lekarza lub rehabilitanta. Poruszanie się powinno być bardzo ostrożne. Należy unikać gwałtownych ruchów, a brak zastosowania się do tych zaleceń może skutkować niską efektywnością zabiegu a nawet koniecznością ponownego jej zastosowania.
Chodzenie o kulach
Nie można oczekiwać, że pacjent będzie nieruchomo leżał przez 2 tygodnie po zabiegu. Byłoby to niewskazane nawet ze względu na zdrowie pacjentów. Chodzenie po artroskopii jest możliwe, jednak przez około 2 tygodnie po zabiegu należy poruszać się z pomocą kul łokciowych, które pomogą odciążyć operowany staw. W żadnym wypadku nie należy zakładać butów na obcasie.
Rehabilitacja po artroskopii
Po zabiegu konieczne jest poddanie się rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Najczęściej już w pierwszej dobie po operacji, czyli jeszcze w szpitalu, pacjent rozpoczyna ćwiczenia i serię zabiegów, które pomogą mu w szybkim powrocie do normalnej sprawności. Ćwiczenia często polegają na rozciąganiu, masażu, ćwiczeniu mięśni zginaczy stawu kolanowego oraz pilates. Oprócz ćwiczeń, często stosuje się także fizykoterapię w postaci elektrostymulacji mięśni.
Krioterapia
Krioterapia, czyli leczenie zimnem. . Polecany jest przy krwawieniach i bólu, ponieważ może być stosowany miejscowo – znacznie poprawia przepływ krwi i zwiększa siłę mięśniową. Na określoną powierzchnię ciała stosuje się temperaturę kriogeniczną (poniżej 100 stopni Celsjusza) w czasie od 2 do 3 minut. Zabieg przynosi pacjentom ukojenie, a i wpływa na szybszą regenerację stawów po operacji.
Ćwiczenia w domu
Lekarz oraz rehabilitant mogą zalecić także indywidualne ćwiczenia uzupełniające wykonywane w domu, jako uzupełnienie rehabilitacji. Ćwiczenia powinny być wykonywane zgodnie z instrukcjami rehabilitanta, w wyznaczonym i określonym czasie. Wykonywanie dodatkowych aktywności przyspiesza regenerację tkanek i powrót do pełnej sprawności.