Ten leżący na pograniczu prawej i lewej połowy wątroby zbiornik o pojemności około 50 ml, pełni w twoim organizmie bardzo ważną rolę. Odpowiada on bowiem za wchłanianie wody oraz związków obecnych w żółci, tym samym powodując jej zagęszczenie. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego to stan, w którym dochodzi do jego zniekształcenia oraz pogrubienia i zwłóknienia jego ścian.
Jakie są przyczyny i po czym możesz rozpoznać to schorzenie?
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – przyczyny
Zanim dojdzie do przewlekłego procesu zapalnego w pęcherzyku żółciowym, wytrącają się w nim kamienie. Wraz ze szlamem żółciowym czyli tak zwanym błotkiem, drażnią błonę śluzową tego organu, co prowadzi do wspomnianego zapalenia. Drugą przyczyną są nawracające ataki kolki żółciowej, towarzyszące kamicy żółciowej. Jeśli mimo to, nie zgłosisz się do lekarza, może dojść do powikłań w postaci wodniaka pęcherzyka lub zapalenia pęcherzyka żółciowego.
Jak objawia się przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego?
W początkowym okresie rozwoju choroby, objawy nie są zbyt wyraźne. Jednak w miarę upływu czas i braku leczenia, będą się nasilać i pojawiać coraz częściej. Jednym z głównych jest ból o zmiennym nasileniu. Możesz go odczuwać zarówno w okolicy podżebrowej prawej, jak promieniujący do prawej łopatki i kręgosłupa, ale równie dobrze może się pojawić w innej części ciała, w tym w nadbrzuszu.
Nasilający się po zjedzeniu ciężkich, smażonych i tłustych potraw ból bywa tępy i ugniatający.
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego może też objawiać się nawracającymi napadami kolki żółciowej, ostrego zapalenia trzustki, zapalenia dróg żółciowych lub kamicy przewodowej.
Ból jest głównym, ale nie jedynym objawem tego schorzenia. Może też powodować mdłości, odbijanie, niesmak w ustach, wzdęcia oraz zażółcenie twardówek oczu i skóry. Nasilenie dolegliwości może wystąpić w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego, choroby z gorączką, stresu lub spożywania używek.
Na czym polega leczenie przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego
Z leczeniem przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego nie powinieneś zwlekać, aż przejdzie on w zapalenie ostre.
Jeśli operacja przebiega w trybie planowym, chirurg zastosuje cholecystektomię, co w praktyce oznacza całkowite usuniecie pęcherzyka żółciowego. W zależności od oceny stanu zdrowia i warunków panujących w okolicy pęcherzyka, lekarz może wybrać metodą klasyczną, czyli otwartą lub małoinwazyjną metodę laparoskopową. W tym drugim przypadku, masz szansę na szybszy powrót do zdrowia, mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz mniejsze blizny.
Jeśli jednak przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego nie daje żadnych dolegliwości, nie ma potrzeby, aby profilaktycznie usuwać pęcherzyk żółciowy. Lekarz w takiej sytuacji może zalecić zażywanie środków żółciopędnych i przejście na dietę lekkostrawna z mniejszą ilością tłuszczów.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Tym jest właśnie wspomniane wcześniej całkowite usunięcie pęcherzyka żółciowego, ale nie eliminuje to skłonności genetycznych do powstawania złogów. Dlatego tak ważne jest minimalizowanie ryzyka ich pojawiania się w drogach żółciowych, co może prowadzić do kamicy przewodowej.
Jeśli chcesz uchronić się przed tego rodzaju problemami, powinieneś zmienić styl życia i przestawić się na dietę niskotłuszczową.
Możliwe powikłania przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego
Niestety, ale w niektórych przypadkach może dojść do powikłań tej choroby. Do najczęstszych należą:
- wodniak pęcherzyka – gdy zatkany zostanie odpływ żółci z pęcherzyka,
- ropniak pęcherzyka – jako wynik nasilenia objawów zapalenia oraz pojawienia się zwiększonej ilości białych krwinek w morfologii krwi,
- marskość pęcherzyka,
- zrosty,
- zwiększone ryzyko raka pęcherzyka żółciowego (niewielkie prawdopodobieństwo),
- perforacja pęcherzyka, która z kolei może doprowadzić do:
- ropnia okołopęcherzykowego,
- przetoki z jelitem cienkim, grubym lub z żołądkiem.
Tym, co jest istotne w przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, to konsultacja lekarska w odpowiednim czasie. Zlekceważenie pierwszych objawów może niepotrzebnie zaostrzyć stan zapalny, oraz doprowadzić do wspomnianych powikłań.