Terapia manualna wg Briana Mulligana - bezbolesna i komfortowa

Bezbolesna i komfortowa terapia manualna wg Briana Mulligana

Praktycznie po każdym poważnym zabiegu chirurgicznym oraz w ramach leczenia zachowawczego, niezbędnym elementem kuracji jest rehabilitacja. Dzięki niej, dużo szybciej wrócisz do aktywności życiowej sprzed zdarzenia, które ją zaburzyło. Jedną z metod stosowanych przez osoby, które zajmują się fizjoterapią, jest terapia manualna wg Briana Mulligana. Na czym polega i czym się wyróżnia na tle innych metod?

Terapia manualna wg Briana Mulligana - bezbolesna i komfortowa

Terapia manualna wg Briana Mulligana – co kryje się za tą koncepcją?

Terapia manualna wg Briana Mulligana to koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna mobilizacji stawowej połączonej z ruchem. Jej autorem jest nowozelandzki fizjoterapeuta Brian Mulligan, który w latach 90. w swoim nowatorskim podejściu do fizjoterapii i rehabilitacji połączył wykonywany przez terapeutę ruch bierny, z ruchem czynnym wykonywanym przez pacjenta.

Terapia wykorzystywana jest między innymi przy leczeniu schorzeń:

 • w obrębie:
  • odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa,
  • stawów obwodowych,
  • stawów krzyżowo-biodrowych,
 • obejmujących:
  • ostry zespół bólowy szyi,
  • ograniczenia ruchomości wynikające z długiego unieruchomienia oraz zabiegów operacyjnych,
  • zawroty i bóle głowy.

Na terapię manualną wg Briana Mulligana składa się wiele różnorodnych specjalistycznych technik, a ona sama opiera się na wielu zasadach.

Co wyróżnia terapię manualną wg Briana Mulligana?

Leczenie zachowawcze i rehabilitacja pozabiegowa wymaga zarówno przekonania pacjenta do technik proponowanych przez terapeutę jak i zaufania do niego. Tym, co wyróżnia terapię wg Briana Mulligana jest jej bezbolesność. Poddając się jej, możesz czuć się zarówno bezpiecznie, jak i komfortowo.
W trakcie terapii, w odróżnieniu od innych metod nie praktykuje się chwilowego odciążenia, które zwykle łagodzi objawy. W jego miejsce stosuje się pozycję obciążenia ciężarem ciała. Poza tym nie jesteś biernym uczestnikiem, ale bierzesz aktywny udział w ćwiczeniach.

Oto najważniejsze cechy i atuty terapii manualnej wg Briana Mulligana:

 • techniki mobilizacyjne są całkowicie bezbolesne,
 • fizjoterapeuta obciąża powierzchnie stawowe siłą grawitacji,
 • docisk ma miejsce na końcu zakresu bezbolesnego ruchu,
 • łączone są dwa rodzajów ruchu: mobilizacyjny, bierny w płaszczyźnie powierzchni stawowych z czynnym ruchem kątowym w danym stawie,
 • praktykowana jest odpowiednio duża, dostosowana do danej procedury terapeutycznej liczba powtórzeń,
 • pacjent otrzymuje zadanie domowe, w ramach którego ma indywidualnie wykonywać przygotowane przez terapeutę specjalistyczne ćwiczenia.

Terapia manualna wg Briana Mulligana w praktyce

Opracowane przez Briana Mulligana techniki działają bezpośrednio na stawy, zaś pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy. Wśród jedynych w swoim rodzaju technik NAG, SNAG oraz odwrotnego NAG, na szczególną uwagę zasługuje MWM ( Mobilisation with Movement ), czyli mobilizacja połączona z ruchem. To połączenie technik ślizgowych i ruchów fizjologicznych z przedłużoną fazą docisku, która ma miejsce pod koniec zakresu ruchu w obszarze leczonego stawu.
W trakcie wykonywania przez terapeutę ruchu biernego, zostajesz poproszony o wykonanie ruchu czynnego, który zwykle wywołuje ból. Wykonywanie ślizgu w odpowiednim kierunku w stawie, doprowadza do ustawienia zgodnego z anatomią owego stawu. Terapeuta pilnuje jednocześnie, byś nie odczuwał bólu, gdy sam łączy różne ślizgi. Może je wykonywać zarówno w płaszczyźnie równoległej, jak i prostopadłej. Dzięki temu może określić właściwą płaszczyznę leczenia i stopnia mobilizacji.

Uznana na świecie i w Europie, specjalistyczna, efektywna i bezpieczna terapia manualna wg Briana Mulligana, umożliwia diagnostykę i terapię pacjenta w wielu ośrodkach medycznych. Terapeuci stosują ją w szpitalach, prywatnych praktykach medycznych, ośrodkach rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej oraz centrach medycznych, zajmujących się leczeniem urazów i kontuzji sportowych.

Źródło: www.mulliganconcept.pl

Poradnia Fizjoterapeutyczna w Będzinie

Umów wizytę u specjalisty