3 powody dla których warto pływać, również zimą | INTER-MED

3 powody, dla których warto pływać.

Kobieta w basenie - powody dla których warto pływać

Jeśli latem, lubisz spędzać czas nad wodą, na pewno powody, dla których warto pływać, nie są ci zbytnio potrzebne. Nie trzeba cię też przekonywać, do wizyty na basenie zimą. To nie tylko sposób, by powspominać letni wypoczynek i podtrzymać dobrą kondycję, ale też okazja, by zadbać o zdrowie całego organizmu.

Basen zimą? Czemu nie. Oto powody dla których warto pływać.

Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się na basen, choć za oknem zimno i wietrznie. Wskakując do wody, na krytym kąpielisku, masz okazję, nie tylko poczuć się jak na urlopie w nadmorskim kurorcie, ale też pozytywnie wpłynąć na cały swój organizm. Pływanie ma wiele zalet, a oto niektóre z nich.

Pływanie łagodzi stres i poprawia nastrój

Relaks i odprężenie – to jedne z najprzyjemniejszych odczuć, których doświadczysz podczas pływania. Twoje cało, delikatnie masowane przez wodę i poddane wysiłkowi, zaczyna intensywniej wytwarzać endorfiny, a to, przyczynia się do twojego lepszego samopoczucia. Hormon szczęścia działa też przeciwbólowo, więc przy okazji, złagodzi objawy różnych dolegliwości.
A czy wiesz, że pływanie relaksuje podobnie jak joga? Skupiając się na ruchach ciała, kontakcie z wodą i oddechu, wprawiasz się w stan bliski medytacji, co bardzo pozytywnie wpływa na wyciszenie zarówno twojego umysłu, jak i całego organizmu.

Serce i układ krążenia pod wodą

Pływanie związane jest z wysiłkiem, a co za tym idzie, mocniej niż w stanie spoczynku, pobudza do pracy twoje serce.
Kiedy płyniesz, twoje ciało ułożone jest poziomo, dzięki czemu serce, może pompować krew bez oporu, wynikającego z grawitacji. Mięsień sercowy rozciąga się, zwiększa się ilość krwi przepompowywanej przy jednym skurczu i spada tętno spoczynkowe.
Pływając kilka razy w tygodniu przez godzinę, zmniejszasz ryzyko zawału. Dzięki temu, że krew płynie intensywniej, niż zwykle, wzmocnione zostają włókna mięśnia sercowego i naczynia krwionośne mięśni. Stają się przez to silniejsze, grubsze i bardziej elastyczne. Spada również ciśnienie krwi. Czy to nie wystarczające powody dla których warto pływać?

Mężczyzna w basenie - powody dla których warto pływać

Pływając, oddychasz pełną piersią

Oddech ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym na układ krążenia. Kiedy oddychasz prawidłowo, głęboko i świadomie, łatwiej utrzymać ci ciało w dobrej kondycji i równowadze.
Pływając, oddychasz pełną piersią, przez co wzrasta pojemność twoich płuc i lepiej pracują mięśnie wdechowe oraz wydechowe. Przy okazji, jesteś zmuszony do regularnych ćwiczeń prawidłowego oddychania. Opór i nacisk wody, wymusza na tobie silniejsze wdychanie powietrza, a to pozytywnie wpływa na mięśnie poruszające przeponę.
Poza tym, na basenie nie ma problemu z pyłkami i innymi alergenami, dzięki czemu, nawet jeśli na co dzień, masz z tym problem, znika on w miejscu, gdzie powietrze jest nawilżone i przyjazne dla twoich dróg oddechowych.

Znając powody dla których warto pływać, dużo łatwiej zdecydujesz się wyjść z domu i spędzić trochę czasu na basenie. Jeśli już zaczniesz, korzyści będą tak duże, że na jednym razie się nie skończy. Nie wierzysz? Przekonaj się i jeszcze dziś, jeśli tylko masz taką możliwość, idź popływać.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.