Usuwanie żylaków kończyn dolnych - poznaj metody. | INTER-MED

Żylaki kończyn dolnych. Jak można je usunąć

Nogi z żylakami - usuwanie żylaków - metody

Laser frakcyjny, to nie jedyna, choć bardzo skuteczna i warta rozważenia, metoda usuwania żylaków kończyn dolnych. Jeśli cierpisz na tego typu dolegliwość, oto, w jaki jeszcze sposób, może zostać ona wyleczona.

Żylaki kończyn dolnych – jak im zapobiegać?

Zapobiegać pojawieniu się żylaków, możesz na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim ruch. Wystarczą proste ćwiczenia: wspinanie się na palcach, „rowerek”, energiczny marsz w miejscu, czy pływanie. Przy okazji siedzenia, unikaj zakładania nogi na nogę. Leżąc na plecach, ułóż wyprostowane nogi, powyżej linii serca. Zwróć też uwagę na dietę, która pomoże ci zadbać o odpowiednią masę ciała, by nie przeciążać nóg. Poza tym, nie bez znaczenia jest też garderoba, której używasz na co dzień. Wyszczuplająca bielizna, obcisłe spodnie, czy buty na bardzo wysokim obcasie, nie wpłyną pozytywnie na przepływ krwi w twoich żyłach.

Usuwanie żylaków – metody

Jeśli masz na swoich nogach żylaki, nie lekceważ ich. Owszem, można się do nich przyzwyczaić, choć powodują dyskomfort i są nieestetyczne. Jednak nieleczone, prowadzą do wielu powikłań. Zaniedbanie może się skończyć zatorem tętnicy płucnej, zakrzepowym zapaleniem żył powierzchniowych lub owrzodzeniem żylaka podudzia.
Oto najczęściej stosowane metody leczenia żylaków kończyn dolnych:

Skleroterapia

Stosowana jest głównie w przypadku małych żylaków i pajączków. Polega na wstrzyknięciu do światła żyły, sklerozantu, który miejscowo drażni ścianę naczynia. Dzięki temu, dochodzi do jego zwłóknienia i zamknięcia światła.

Metoda RFITT

Małe żyły blisko powierzchni skóry, często zamyka się przy pomocy prądu o częstotliwości fal radiowych, doprowadzając do termicznej ablacji żył.

Laser frakcyjny

Stosując tę metodą, unika się cięcia w pachwinie, a co za tym idzie, blizny i krwawienia. Laser frakcyjny, to jedna z nowocześniejszych metod usuwania żylaków i jeśli tylko masz do niej dostęp, warto, byś ją rozważył. Oczywiście dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym, który oceni, czy w twoim przypadku, to najlepszy wybór. Usunięcie żylaków z pomocą lasera frakcyjnego, polega na wprowadzeniu do żyły cienkiego włókna laserowego. W tym przypadku, obkurczenie żyły i zamknięcie jej światła, wywołane jest energią lasera. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG.

Operacyjne usuwanie żylaków

Operację usunięcia żylaków kończyn dolnych, przeprowadza się jedną z dwóch wybranych metod: strippingu i kriochirurgii.
Obie polegają na wprowadzeniu do światła żyły odpiszczelowej, specjalnej sondy. Po wyprowadzeniu jej w okolicy kostki przyśrodkowej, podwiązana i przecięta żyła, zostaje usunięta wraz z sondą. Kolejnym etapem jest nacięcie skóry i wycięcie żylaków oraz usunięcie niewydolnych żył przeszywających.
Różnica między metodami polega na tym, że w przypadku kriochirurgii, zakończenie sondy, schładzane jest do temperatury -80 stopni Celsjusza.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.