Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy i jak wygląda | INTER-MED

Pierwsza wizyta u ginekologa

Lekarz ginekolog konsultuje pacjentkę z pomocą modelu anatomii macicy. Pierwsza wizyta u ginekologa

Choć zwykle stresująca dla młodej kobiety, pierwsza wizyta u ginekologa, nie powinna być zbytnio odkładana w czasie. Nie bez znaczenia jest w takiej sytuacji, wsparcie rodziców, szczególnie matki, która do osiągnięcia przez córkę pełnoletności, odpowiada również za jej zdrowie.
W przełamaniu lęku i oporu, bardzo pomaga wiedza na temat tego, jak może wyglądać to pierwsze spotkanie. Okazuje się bowiem, że nie tylko nie ma się czego bać, ale też można się dowiedzieć wielu ważnych i ciekawych rzeczy na temat naturalnych praw, rządzących ciałem kobiety.

Kiedy dziewczyna powinna po raz pierwszy udać się do ginekologa?

Na pierwszą wizytę u ginekologa, młoda dziewczyna powinna udać się po pierwszej miesiączce. W sytuacji, gdyby ta nie pojawiła się do 15. roku życia, konieczne jest skonsultowanie lekarzem. Jeśli po wykonaniu badań, okaże się, że rozwój młodej kobiety przebiega prawidłowo, nie ma powodu do zmartwień. Ważne, by oczekiwanie na pierwszy okres, odbywało się w takiej sytuacji, pod kontrolą lekarza.
W wyjątkowych przypadkach, miesiączka może pojawić się u dziewczynki w wieku 6 lat i wówczas, konieczna jest wizyta u lekarza. Konieczna jest również w sytuacji, gdy miesiączki są nieregularne, bolesne i obfite lub w okolicy narządów rodnych, pojawił się świąd albo upławy.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Do pierwszej wizyty, dobrze jest się przygotować, co w pewnym stopniu zmniejszy stres i doda pewności siebie. Na spotkanie z ginekologiem, najlepiej umówić, gdy minie tydzień od miesiączki (niezależnie, czy była to pierwsza, czy kolejna).
Nie należy się zbyt intensywnie podmywać, by nie zaburzyć naturalnego zapachu miejsc intymnych. Jeśli pacjentka prowadzi aktywne życie seksualne, powinna wstrzymać się od współżycia, na 48 godzin.
Dobrze jest też przypomnieć sobie, a w razie potrzeby również zapisać:

 • datę pierwszej w życiu miesiączka i ostatniej, jeśli wizyta ma miejsce później,
 • czas trwania cyklu,
 • przebieg cyklu miesiączkowego – chodzi o ewentualne bóle i inne dolegliwości oraz plamienia przed i po menstruacji,
 • przebyte ostatnio choroby i operacje,
 • stosowane niedawno leki.

Jak może wyglądać pierwsza wizyta u ginekologa?

Ważne, by wiedzieć, że można wybrać, czy chce się pójść do ginekologa mężczyzny, czy kobiety. Jeśli stres i blokada psychiczna jest bardzo duża, pierwsza wizyta może zakończyć się samą rozmową, która również jest bardzo ważna. Nastolatka dowie się wówczas, jak powinien przebiegać prawidłowy cykl miesiączkowy, jak badać sobie piersi i dlaczego warto zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV.
Ważne, by na początku, powiedzieć, czy jest się dziewicą, ponieważ wpływa to na sposób, w jaki przeprowadzone będzie badanie oraz na sprzęt, którego użyje lekarz .
Pierwsza wizyta u ginekologa to też dobra okazja, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Nie każda młoda dziewczyn, ma wystarczająco dobry kontakt ze swoją matką, a ta, nie na wszystkim musi się znać. Stąd rozmowa z ginekologiem, z pewnością pomoże w zdobyciu cennych informacji.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.