Pęknięte naczynka w oku mogą pojawić się u każdego i zwykle nie świadczy to o poważnym problemie zdrowotnym. Choć wylew podspojówkowy, bo tak określana jest w medycynie czerwona plamka na oku, nie wymaga leczenia u specjalisty, to zdarzają się sytuacje, kiedy warto z jego pomocy skorzystać. Głównie po to, by wykluczyć poważniejsze przyczyny.
Zanim jednak umówisz się na wizytę, zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami i objawami tego częstego schorzenia.
Pęknięte naczynka w oku – najczęstsze przyczyny
Choć diagnozą zajmuje się lekarz, to warto wiedzieć, czego dokładnie dotyczy ten problem. Do pęknięcia dochodzi w części, która izoluje oko od środowiska zewnętrznego. To cienka, bezbarwna, przezroczysta błona śluzowa, zwana spojówką. Jest też dobrze ukrwiona, ale ze względu na dużą delikatność, zdarza się i to nierzadko, że naczynia krwionośnych pękają. Wówczas to krew wylewa się pod spojówkę.
Pęknięte naczynie w oku może być spowodowane między innymi:
- kichaniem,
- kaszlem,
- dużym wysiłkiem fizycznym,
- wymiotami,
- mikrourazami gałki ocznej,
- nadciśnieniem tętnicznym,
- urazem oka,
- urazem głowy,
- zapaleniem spojówek,
- operacją na gałce ocznej.
Jeśli chorujesz na miażdżycę lub cierpisz na zaburzenie krzepliwości krwi, do wylewu podspojówkowego może też dojść w wyniku jednorazowego skoku ciśnienia tętniczego.
Jakie objawy towarzyszą wylewowi podspojówkowemu?
Głównym objawem, który zapewne zwrócił twoją uwagę, jest czerwona plamka na tle białej twardówki. Jej wielkość bywa różna w zależności od zakresu uszkodzeń naczyń krwionośnych. Rzadko jednak krew zalewa cały obszar. Prócz plamki, możesz zauważyć, że uniesiona jest też spojówka w oku.
Innym z objawów jest uczucie obrzęku pod powieką oraz lekki ból. Zwykle, pęknięte naczynka w oku nie powodują zaburzenia widzenia, ani tworzenia się wydzieliny. Gdyby jednak pojawiły się tego rodzaju objawy, od razu zgłoś się do lekarza.
Jeśli doświadczasz typowych objawów wylewu podspojówkowego, nie wymagają one leczenia. Zwykle ustępują po okresie około dwóch tygodni od chwili pojawienia się. By wspomóc oko w procesie regeneracji, możesz nawilżać jego powierzchnię z pomocą kropli.
W przypadku częstego pękania naczynek w oku, mimo bezproblemowego ustępowania objawów, skonsultuj się w z lekarzem. Upewnisz się w ten sposób, czy przyczyna nie tkwi w poważniejszej jednostce chorobowej.
Czy można nosić soczewki kontaktowe, gdy pęknie naczynko w oku?
Jeśli na co dzień nosisz szkła kontaktowe i doszło do wylewu podspojówkowego, zwróć uwagę, czy to nie one doprowadziły do uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych. To jedna z możliwych przyczyn mikrourazów.
Gdy chodzi o przeciwwskazania do zakładania szkieł kontaktowych, gdy pęknie naczynko w oku, to takowych nie ma. Może się jednak okazać, że krew, która nagromadziła się pod spojówką, będzie powodować uniesienie soczewki. Tym samym nie będzie ona odpowiednio przylegać do powierzchni oka.
Pęknięte naczynko w oku – kiedy zgłosić się do lekarza?
Jak już wiesz, w przypadku typowych objawów, zwykle ustępują one do dwóch tygodni. Co innego, jeśli doszło do urazu gałki ocznej lub głowy. Wówczas oczywistym wydaje się wizyta u specjalisty. Na wizytę umów się również w sytuacji pogorszenia widzenia, gdy zauważysz, że widzisz podwójnie lub obraz nie jest ostry, jak do tej pory.