Badanie OCT, zwane także tomografią oka lub badaniem dna oka, to najnowocześniejsze narzędzie do obrazowania narządu wzroku. Pod wieloma względami, wynalezienie tej techniki nadania, zrewolucjonizowało podejście do badania zmian w oku i ich wpływie na wzrok oraz rozwój chorób. Dzięki tej metodzie, lekarze mają szansę na wczesne wykrycie niepokojących zmian u pacjentów i wdrożenie odpowiedniego leczenia, który zatrzyma lub opóźni rozwój wielu chorób. Na czym polega badanie, co obrazuje i jakie choroby pozwala wykryć?
Jak z punktu widzenia pacjenta wygląda badanie?
Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, co stanowi jego prawdziwą zaletę. Pacjent siada przed specjalnym aparatem i opiera głowę na statywie. Lekarz obsługujący narzędzie rozpoczyna skanowanie oka, wydając pacjentowi odpowiednie instrukcję dotyczące kąta lub kierunku patrzenia. Przed badaniem mogą zostać podane krople. Po kilku chwilach, badanie jest zakończone, a lekarz otrzymuje wiele cennych informacji o stanie oczu i rozwijających się chorobach.
Na czym polega badanie OCT?
Dzięki wykorzystaniu specjalnej, spójnej wiązki światła, lekarz wykonujący badanie, ma możliwości dokładnego obejrzenia wszystkich warstw oka, w sposób zupełnie bezkontaktowy. Wykorzystywane światło nie jest w żaden sposób szkodliwie dla zdrowia pacjenta, ponieważ przypomina światło podczerwone. Samo narzędzie przypomina wyglądem archaiczny aparat fotograficzny. Badanie ma podobną wartość obrazową co dokładne zbadanie tkanek pod mikroskopem. Jest niezwykle wartościowym, z medycznego punktu widzenia, badaniem pozwalającym na wykrycie wielu chorób na bardzo wczesnym etapie oraz kontrolę przebiegu schorzeń oczu. Nie ma przeciwwskazań do wielokrotnego wykonywania tego badania, co pozwala na ścisłą kontrole przebiegu choroby.
Jakie schorzenia wykrywa badanie OCT?
Badanie OCT pozwala na wykrycie wielu poważnych chorób oczu na wczesnym etapie ich powstawania. Do najczęściej wykrywanych chorób należą:
- nowotwory
- zwyrodnienia plamki (AMD) związanej z wiekiem i upływającym czasem
- makulopatia cukrzycowa
- obrzęk plamki różnego pochodzenia
- szeroko rozumiane choroby siatkówki
- centralna retinopatia surowicza
Badanie może także pomóc w wykryciu innych chorób ustrojowych, związanych z pozostałymi narządami wewnętrznymi. Na podstawie badania dna oka lekarz ma szansę wykryć takie choroby jak nadciśnienie tętnicze (które przez dłuższy czas nie dawało wyraźnych objawów lub były ona przez pacjentów ignorowane), cukrzycę typu II, choroby krwi, takie jak białaczka lub anemia, choroby związane z ciśnieniem wewnątrzczaszkowym lub niektóre choroby neurologiczne. W naszym narządzie wzorku, często odzwierciedla się stan naszego organizmu, a badanie OCT, pomaga wykryć nieprawidłowości.
Kiedy lekarz kieruje na badanie OCT?
Na badanie dna oka, najczęściej kierowani są pacjenci, którzy cierpią z powodu zwyrodnienia plamki żółtej, przy kontroli jaskry oraz pacjenci ze zmianami cukrzycowymi lub cukrzycą, celem kontroli powstawania ewentualnych zmian. Badanie można wykonać w specjalistycznych gabinetach okulistycznych, także w Inter-Med w Będzinie oraz w Katowicach. Pamiętaj o tym, że wyników badania nie jesteś w stanie zinterpretować samodzielnie. Do tego potrzebna jest ścisła wiedza, a diagnoza zawsze należy do lekarza, który kierował na badania. Koszt badania w prywatnym gabinecie waha się pomiędzy 100 a 200 złotych. Badanie można wykonać także w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, choć z pewnością będzie się to wiązało z oczekiwaniem.
Jeśli są wskazania do wykonania badania, nie ma sensu zwlekać. Choroby oczu mogą szybko postępować, a niewykryte odpowiednio wcześnie mogą prowadzić nawet do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Doceńmy współczesne możliwości i nie obawiajmy się badania. Kilkanaście minut u specjalisty, może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami.