Ginekolog to nie tylko antykoncepcja i ciąża

Lekarzem, z którego pomocy przynajmniej kilka razy w życiu korzysta każda kobieta, jest ginekolog. To specjalista, do którego możesz się zgłosić zarówno na konsultację i badania kontrolne obejmujące żeński układ rozrodczy oraz piersi, jak i w sytuacji, gdy planujesz zajść w ciążę lub już w niej jesteś. W trakcie wizyty może się jednak okazać, że problemy zdrowotne mają podłoże hormonalne, co nie należy do rzadkości. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie wizyta u innego specjalisty, którym jest ginekolog-endokrynolog.

Co wchodzi w zakres jego kompetencji i jakie objawy powinny cię skłonić do skorzystania z jego pomocy?

Kobieta w trakcie wizyty u ginekologa-endokrynologa

Kim jest ginekolog-endokrynolog?

W trakcie wizyty u ginekologa możesz skorzystać z badań cytologicznych, transwaginalnego lub wykonanego przez powłoki brzuszne USG narządu rodnego, z badania piersi oraz zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych.
Wielu ginekologów poszerza też swoje umiejętności i wiedzę o dodatkowe specjalizacje. Stąd w wybranych przypadkach możesz udać się do seksuologa, ginekologa onkologa, perinatologa, czy też ginekologa-endokrynologa.

A ponieważ endokrynologia bardzo mocno łączy się z ginekologią, być może to właśnie ginekolog-endokrynolog okaże się najlepszym wyborem, gdy pojawią się u ciebie problemy zdrowotne o podłożu hormonalnym. Lekarz ten ma wiedzę z zakresu:

  • ginekologii,
  • położnictwa,
  • rozrodczości,
  • endokrynologii ginekologicznej.

W odróżnieniu od zwykłego endokrynologa skupia się on na właściwym poziomie hormonów wydzielanych przez gruczoły płciowe kobiety. W przypadku zdiagnozowania zaburzeń może od razu przejść do planowania terapii, której celem jest przywrócenie równowagi hormonalnej.

Ginekolog endokrynologiczny w Centrum Medycznym INTER-MED Katowice,Będzin

Ginekologia w INTER-MED

Kiedy od razu udać się do ginekologa-endokrynologa?

Z pomocy tego specjalisty mogą korzystać zarówno dojrzałe kobiety, jak i nastolatki. W przypadku tych drugich objawem, który powinien skłonić młode dziewczyny do wizyty u ginekologa-endokrynologa, jest brak zauważalnych oznak dojrzewania. Zdarza się bowiem, że pomimo osiągnięcia odpowiedniego wieku, nie dostały one jeszcze miesiączki (do około 16. roku życia). Innym powodem są oznaki, które świadczą o zaburzeniu równowagi hormonalnej, co objawia się w postaci:

Młoda dziewczyna w trakcie badania u ginekologa-endokrynologa
  • niewykształcenia piersi,
  • nadmiernego owłosienia na twarzy i innych częściach ciała poza głową i okolicą narządów płciowych,
  • odbiegającego od normy wyglądu narządów płciowych,
  • braku owłosienia łonowego.
  • Również zbyt wczesna pierwsza miesiączka powinna wzbudzić u rodziców niepokój i skłonić ich do zabrania córki do ginekologa-endokrynologa.

Gdy jesteś już dorosła, najczęstsze objawy wskazujące na problemy o podłożu hormonalnym, które wymagają konsultacji medycznej, to między innymi:

  • hirsutyzm — pojawienie się grubych, ciemnych włosów w miejscach, które zwykle owłosione są u mężczyzn,
  • trądzik,
  • wypadanie włosów,
  • różne problemy związane z okresem — gdy miesiączki są bardzo bolesne, obfite lub skąpe, albo krwawienie pojawia się również pomiędzy nimi,
  • mlekotok.

Z ginekologiem-endokrynologiem powinnaś się skontaktować również w sytuacji, gdy jesteś w okresie menopauzy i chcesz złagodzić związane z nią dolegliwości. W takim przypadku lekarz może zaproponować ci terapię hormonalną.

Ginekolog-endokrynolog specjalizuje się też w pomocy kobietom, które nie mogą zajść w ciążę. Jeśli więc od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o dziecko, umów się na wizytę, by zdiagnozować przyczynę i wybrać najlepszą dla ciebie formę terapii.

Jak najbardziej możesz też korzystać ze wsparcia medycznego u tego specjalisty w przypadku typowo ginekologicznych problemów lub w okresie ciąży.

Choroby, których leczeniem zajmuje się ginekolog-endokrynolog

Regularne wizyty kontrolne zarówno u ginekologa, jak i ginekologa-endokrynologa mogą pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu poważnych chorób. W wielu przypadkach o skuteczności terapii decyduje czas jej rozpoczęcia. Dlatego nie powinnaś lekceważyć objawów, które budzą twój niepokój i skonsultować to z lekarzem. Możesz umówić się na wizytę do zwykłego ginekologa albo też udać się do ginekologa-endokrynologa. Dzięki dużo szerszej wiedzy, w tym specjalizacji w leczeniu chorób o podłożu hormonalnym, może on od razu po ich zdiagnozowaniu przejść do leczenia.

Mogą to być problemy typowo ginekologiczne i te o podłożu hormonalnym. Oznacza to, że ginekolog-endokrynolog pomoże ci zarówno w przypadku dolegliwości związanych z miesiączką oraz menopauzą, jak i zaburzeniami płodności, czy bezpłodnością.
Lekarz ten pomoże ci również w sytuacji, gdy zdiagnozuje u ciebie:

  • mięśniaki lub polipy macicy,
  • endometriozę,
  • wrodzony przerost nadnerczy,
  • zespół policystycznych jajników,
  • hiperprolaktynemię,
  • nowotworowe choroby narządów płciowych.

Nie musisz zmieniać lekarza, jeśli do tej pory korzystałaś z opieki medycznej u ginekologa, który nie posiada dodatkowej specjalizacji. Jeśli zdiagnozuje u ciebie typową chorobę o podłożu hormonalnym i uzna to za niezbędne, skieruje cię do ginekologa-endokrynologa.
Jeśli jednak masz do wyboru obu tych specjalistów i zauważyłaś u siebie wspomniane wcześniej objawy, warto umówić się do lekarza, który ma wiedzę z zakresu endokrynologii.