Badania kontrolne oczu wskazane są w każdym wieku, niezależnie, czy pojawiły się u ciebie problemy z widzeniem, czy też z pozoru wszystko jest w porządku. W przypadku niektórych dolegliwości dotykających narząd wzroku, w początkowej fazie rozwoju mogą one przebiegać bezobjawowo. Nie znaczy to jednak, że nie można ich już na tym etapie zdiagnozować. Pomocne w tym okazuje się nowoczesne narzędzie do obrazowania narządu wzroku.
Co wykrywa badanie OCT, bo o nim mowa, jak przebiega i kiedy lekarz może zlecić jego wykonanie?
Co to jest badanie OCT?
Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka to jeden z najnowocześniejszych sposobów obrazowania narządu wzroku. Wynalezienie tej techniki badania pod wieloma względami zrewolucjonizowało podejście do diagnozowania zmian w oku. Dzięki tej metodzie lekarze mają szansę na wczesne wykrycie niepokojących zmian u pacjentów i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma lub opóźni rozwój wielu chorób. Dużym atutem jest to, że badanie OCT nie ma ograniczeń co do ilości powtórzeń. Oznacza to, że można je wykonywać tak często, jak będzie to potrzebne. Z jego pomocą lekarz może monitorować postępy leczenia oraz planować procedury chirurgiczne.
Ta nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, która wykorzystuje koherentną wiązkę światła do uzyskania szczegółowych obrazów wewnątrz struktur anatomicznych, jest wyjątkowo precyzyjna.
Zmiany w obrębie siatkówki, nawet we wczesnym etapie ich rozwoju, lekarz diagnozuje na podstawie analizy współczynnika odbicia światła od jej poszczególnych warstw.
Nie musisz się obawiać samego badania, ponieważ jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Samo światło emitowane przez urządzenie działa podobnie jak podczerwień i tym samym jest w pełni bezpieczne.
Co wykrywa badanie OCT?
Badanie OCT pozwala na wykrycie wielu poważnych chorób oczu na wczesnym etapie ich powstawania. Do najczęściej wykrywanych chorób należą:
- nowotwory,
- zwyrodnienia plamki (AMD) związanej z wiekiem i upływającym czasem,
- makulopatia cukrzycowa,
- obrzęk plamki różnego pochodzenia,
- szeroko rozumiane choroby siatkówki, w tym odklejenie siatkówki i krwotok,
- zapalenia, zwyrodnienia i nowotwory błony naczyniowej,
- centralna retinopatia surowicza,
- przewlekła i postępująca neuropatia nerwu wzrokowego, czyli jaskra,
- zmętnienia ciała szklistego.
Badanie może także pomóc w wykryciu innych chorób ustrojowych, związanych z pozostałymi narządami wewnętrznymi. Na podstawie badania dna oka lekarz ma szansę wykryć:
- nadciśnienie tętnicze (które przez dłuższy czas nie dawało wyraźnych objawów lub były ona przez pacjentów ignorowane),
- cukrzycę typu II,
- choroby krwi, takie jak białaczka, anemia i skazy krwotoczne,
- choroby związane z ciśnieniem wewnątrzczaszkowym,
- niektóre choroby neurologiczne,
- miażdżycę.
Badanie OCT pokazuje, jak ważnym i skomplikowanym organem są twoje oczy i jak bardzo powiązane są z innymi narządami w twoim ciele. Być może słyszałeś w swoim życiu radę, by spojrzeć komuś głęboko w oczy. Dzięki temu badaniu nabiera ona jeszcze większego znaczenia i niesie ze sobą zupełnie inne korzyści.
Jak z punktu widzenia pacjenta wygląda badanie?
Gdy już wiesz, co wykrywa badanie OCT, być może przekonasz się do wykonania badań kontrolnych. Niezależnie, czy wybierasz się na wizytę w ramach profilaktyki chorób oczu, czy też jesteś już umówiony na badanie OCT, możesz być w pełni spokojny.
Badanie jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale też bezbolesne i nieinwazyjne. Ze względu na to, iż przed jego wykonaniem okulista może zapuścić ci do oczu specjalne krople, na wizytę wybierz się z osobą, która pomoże ci bezpiecznie wrócić do domu. Krople bowiem czasowo zaburzają ostrość widzenia, dlatego nie powinieneś samodzielnie prowadzić żadnego pojazdu.
Po przyjściu do gabinetu i wstępnej rozmowie lekarz zaprosi cię do zajęcia miejsca przed aparatem i oparcia głowy na statywie. Następnie będziesz miał do wykonania instrukcje dotyczące kąta lub kierunku patrzenia. W tym czasie lekarz zbada i przeanalizuje wygląd dna twojego oka, co pozwoli mu na otrzymanie wielu cennych informacji na temat stanu jego zdrowia oka i ewentualnych zmian świadczących o rozwijających się chorobach.
Samo badania trwa od kilku do kilkunastu minut.
Dodatkowo o jego bezpieczeństwie świadczy też fakt, iż mogą go wykonywać również kobiety ciąży, co nie zagraża ani ich zdrowiu, ani zdrowiu dziecka.
Na czym polega badanie OCT?
Dzięki wykorzystaniu specjalnej, spójnej wiązki światła, lekarz wykonujący badanie ma możliwości dokładnego obejrzenia wszystkich warstw oka, w sposób zupełnie bezkontaktowy. Wykorzystywane światło nie jest w żaden sposób szkodliwie dla twojego zdrowia. Badanie ma podobną wartość obrazową co dokładne zbadanie tkanek pod mikroskopem. Jest niezwykle wartościowym, z medycznego punktu widzenia, badaniem pozwalającym na wykrycie wielu chorób na bardzo wczesnym etapie oraz kontrolę przebiegu schorzeń oczu i efektów prowadzonego leczenia.
Kiedy lekarz kieruje na badanie OCT?
Na badanie dna oka możesz zostać skierowany:
- w sytuacji, gdy cierpisz z powodu zwyrodnienia plamki żółtej,
- przy kontroli jaskry,
- gdy masz zmiany cukrzycowe lub cukrzycę, a badanie ma wykryć powstawanie ewentualnych zmian.
Badanie możesz wykonać w specjalistycznych gabinetach okulistycznych, także w INTER-MED w Będzinie i w Katowicach. Pamiętaj, że wyników badania nie jesteś w stanie zinterpretować samodzielnie. Do tego potrzebna jest ścisła wiedza, a diagnoza zawsze należy do lekarza, który kierował na badania.
Koszt badania w prywatnym gabinecie waha się pomiędzy 100 a 200 złotych. Badanie możesz wykonać także w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, choć może się to wiązać z oczekiwaniem.
Jeśli są wskazania do wykonania badania, nie ma sensu zwlekać. Choroby oczu mogą szybko postępować, a niewykryte odpowiednio wcześnie, mogą prowadzić nawet do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Dlatego warto docenić współczesne możliwości oraz zaawansowane technologicznie aparatury i wykorzystać je do ochrony swojego wzroku. Tym bardziej, gdy już wiesz, co wykrywa badanie OCT i że jest ono w pełni bezpieczne oraz bezbolesne. A kilkanaście minut u specjalisty, może uchronić cię przed poważnymi konsekwencjami.