Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy ten problem | INTER-MED

Nietrzymanie moczu – kogo dotyczy ten problem

Kobiet trzyma dłonie na kroczu - nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, dotyka przedstawicieli obu płci, ale kobiety, szczególnie te, które zostały matkami, cierpią na nie o wiele częściej. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie, które pełnią ważną rolę w kontrolowaniu wydalania moczu, w czasie ciąży i porodu, ulegają rozciągnięciu i osłabieniu.

Rodzaje nietrzymania moczu

Dwa główne typy nietrzymania moczu, to wysiłkowe nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu z nagłym parciem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

To właśnie ten typ, najczęściej dotyka kobiety, które zaszły w ciążę. Osłabione mięśnie dna miednicy, nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej i dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu z pęcherza. Zwykle ma to miejsce, gdy wzrasta w nim ciśnienie, spowodowane przez wysiłek fizyczny, kichnięcie, kaszel lub śmiech.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem

W tym przypadku, za niekontrolowany wyciek moczu, odpowiada nieprawidłowa i nadmierna aktywność mięśni pęcherza. Do tego typu sytuacji, dochodzi między innymi w trakcie stosunku płciowego, zmiany pozycji ciała oraz na dźwięk lejącej się wody. Pojawia się wówczas silna potrzeba oddania moczu i w ciągu kilku sekund dochodzi do jego wypływu.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Leczenie nietrzymania moczu, w dużej mierze zależy od rodzaju dolegliwości. Są jednak sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy obu przypadkach. Mowa tu między innymi o:
– zmniejszeniu ilości spożywanej kofeiny i alkoholu, a w przypadku nadwagi, zmniejszenie masy ciała,
– ćwiczeniach mięśni dna miednicy,
– optymalnej diecie, wzbogaconej o produkty zawierające dużo błonnika i niezbędnych witamin.

Mniszek lekarski - nietrzymanie moczu

Czy zioła mogą skutecznie pomóc w leczeniu nietrzymania moczu?

Do najczęściej stosowanych, należą te o działaniu moczopędnym, czyli mniszek lekarski, pokrzywa, skrzyp, czy brzoza. Napary ziołowe nie mają jednak wielkiego wpływu na leczenie tego schorzenia, a niektóre wręcz mogą zaszkodzić. Dlatego zanim je przyjmiemy, skonsultujmy się z lekarzem, u którego się leczymy.

Zabiegowe leczenie nietrzymania moczu.

Wśród zabiegów chirurgicznych na nietrzymanie moczu, najczęściej wykonywane są te, polegające na wprowadzeniu pod cewkę moczową specjalnej taśmy, w celu uniesienia i podparcia cewki moczowej oraz połączenia jej z pęcherzem.

Operacja Burcha to kolejny sposób, który polega na podwieszeniu tkanek okolicy szyi pęcherza, do więzadła ściany jamy brzusznej, w okolicy spojenia łonowego.

Stosowana w ginekologii estetycznej, laserowa metoda HIFU, również może przynieść znaczną poprawę w przypadku łagodnego wysiłkowego nietrzymania moczu.

Do rzadziej wykonywanych zabiegów, należy przednia plastyka pochwy oraz zabiegi igłowe, których celem jest podwieszenie szyi pęcherza.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]