Zdrowy kręgosłup nie boli i jest stabilny. Niestety, w czasach, kiedy coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, do czego często zmusza ich rodzaj wykonywanej pracy, ta bardzo ważna część ciała narażona jest na różne schorzenia. Choroby kręgosłupa mogą objawiać się na wiele sposobów. Dolegliwości nie zawsze ograniczają się jednak do samego kręgosłupa i pleców. Nierzadko, jak ma to miejsce między innymi w przypadku neurologicznych schorzeń kręgosłupa, ból może promieniować też do innych części ciała. Podobnie jest z mrowieniem, drętwieniem, czy w skrajnych przypadkach, paraliżem.
Kiedy niezbędna może się okazać pomoc neurologa lub neurochirurga w leczeniu chorób kręgosłupa?
Neurologiczne choroby kręgosłupa
Jedną z częstszych przyczyn problemów zdrowotnych z kręgosłupem, które mają podłoże neurologiczne, są zmiany zwyrodnieniowe. Ta postępująca wraz z upływem czasu choroba charakteryzuje się zbyt wczesnym zużyciem tkanek, które stanowią funkcjonale połączenie kręgów oraz pojawieniem się zmian zwyrodnieniowych w ich obrębie. Może do nich dojść praktycznie na każdym odcinku kręgosłupa, od lędźwiowego po szyjny. Zwyrodnienie kręgosłupa może skutkować między innymi uciskiem na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe, co powoduje zarówno ból, jak i uczucie sztywności.
Najczęściej występujące neurologiczne choroby kręgosłupa, do których doprowadziły między innymi zmiany zwyrodnieniowe, to:
Rwa kulszowa
Gdy dojdzie do ucisku nerwu kulszowego na korzenie nerwowe (największy nerw obwodowy, który przebiega od tylnej części uda, aż do stopy) na poziomie krążków L5, L4 lub S1, może się to objawić w postaci rwy kulszowej. Wskazuje na nią nagły, dokuczliwy ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, połączony z drętwieniem w innych odcinkach. Jedną z przyczyn są wspomniane wcześniej, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
W zależności od przyczyn tego schorzenia i nasilenia objawów lekarz może zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz środki rozkurczowe. W ramach leczenia zachowawczego może też skierować cię na zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże oraz wybrane rodzaje ćwiczeń.
Gdyby jednak okazało się, że:
- po upływie 2 miesięcy od rozpoczęcia leczenia zachowawczego ból i inne dolegliwości nadal utrudniają ci codzienne funkcjonowanie,
- zwiększają się deficyty neurologiczne,
- cierpisz na zaburzenia czucia, nietrzymanie moczu, czy też opadanie stopy,
niezbędne może się okazać leczenie chirurgiczne przeprowadzone przez neurochirurga.
Dyskopatia z uciskiem na struktury nerwowe
Coraz mniejsza ilość wody w jądrze miażdżystym (część składowa dysku kręgosłupa) sprawia, że jego właściwości amortyzujące maleją. To zaś może skutkować przemieszczeniem się dysku i uciskiem na struktury nerwowe zarówno w odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym kręgosłupa. Stąd może dojść do:
- dyskopatii szyjnej — ból szyi i karku promieniuje do kończyn dolnych, a do tego pojawia się mrowienie rąk oraz niedowłady i zawroty głowy; dyskopatia tego typu najczęściej dotyka osoby pracujące przy biurku;
- dyskopatii lędźwiowej — do przeciążenia odcinka lędźwiowego może dojść z powodu przeciążenia w trakcie fizycznej pracy, kiedy dźwigasz ciężkie przedmioty lub nieprawidłowo podnosisz je z podłoża; objawia się bólem w dole pleców, drętwieniem, mrowieniem i zaburzeniami czucia w obrębie kończyn dolnych oraz bolesnymi skurczami mięśni.
Leczenie w tym przypadku opiera się głównie na farmakologii (maści, plastry lub tabletki przeciwbólowe) i fizjoterapii (zabiegi i indywidualnie dobrane ćwiczenia). Jeśli jednak zmiany są bardzo duże, a objawy mogą zagrażać zdrowiu i życiu, lekarz może podjąć decyzję o operacji. Jej celem jest uwolnienie od bólu i od osłabienia siły mięśniowej. Chirurg może do tego wykorzystać jedną z trzech metod: mikrodiscektomię, laminektomię lub discektomię.
Stenoza kanału kręgowego kręgosłupa
To kolejna neurologiczna choroba kręgosłupa, do której mogą doprowadzić zmiany zwyrodnieniowe oraz przewlekłe przeciążenia. W zdrowym kręgosłupie kanał kręgowy skutecznie ochrania rdzeń kręgowy, a dodatkowo dzięki wolnym przestrzeniom, nie uciska na niego. Jeśli zaczyna tych przestrzeni brakować, co może być spowodowane pojawieniem się kostnych narośli i przerośniętych więzadeł, wówczas rdzeń jest drażniony. To zaś wywołuje różnego rodzaju dolegliwości.
Stenoza kanału kręgowego kręgosłupa, zwana też zespołem cieśni kanału rdzeniowego, poza dolegliwościami bólowymi pleców, pośladka i kręgosłupa, objawia się też zaburzeniami neurologicznymi w obrębie nóg i rąk. Może też prowadzić do osłabienia obu lub jednej z nóg. Charakterystyczne przy tym schorzeniu jest to, że objawy dokuczają głównie przy wyprostowanym kręgosłupie. Zanikają natomiast, gdy pochylasz tułów do przodu oraz w pozycji siedzącej.
Tego typu choroby kręgosłupa zwykle leczy się zachowawczo poprzez ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Jeśli jednak zmiany są zaawansowane, a dolegliwości uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, niezbędna jest pomoc neurochirurga i przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Szyja smartfonowa
Rozwój technologii i nieograniczony dostęp do różnego rodzaju urządzeń mobilnych doprowadził do pojawienia się nowego schorzenia, zwanego szyją smartfonową. Jak łatwo się domyślić, dotyka ona osób, które codziennie spędzają dużo czasu na korzystaniu ze smartfona lub tabletu. Jeśli nie zachowują przy tym optymalnej dla kręgosłupa szyjnego pozycji, dochodzi do zniesienia lordozy szyjnej. Skutkiem tego są bóle w okolicy potylicznej, zaburzenia koncentracji i wzroku oraz zawroty głowy i nudności.
Oprócz ograniczeń w korzystaniu ze telefonu i świadomego utrzymywania właściwej pozycji kręgosłupa, jednym ze skutecznych sposobów leczenia jest mezoterapia kręgosłupa.
Neurologiczne choroby kręgosłupa to w wielu przypadkach efekt zaniedbań w obszarze profilaktyki zmian zwyrodnieniowych. Nierzadko wystarczy sama świadomość, jakie ryzyko niesie ze sobą przyjmowana przez wiele lat nieprawidłowa pozycja ciała, czy brak regularnej aktywności fizycznej. Stopniowo wprowadzane zmiany w stylu życia i codziennych przyzwyczajeniach, mogą cię ochronić przed bólem i innymi dolegliwościami, które są objawem neurologicznych chorób kręgosłupa.