Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych. Nieleczona lub źle leczona, może prowadzić do wielu chorób i przedwczesnej śmierci. Niezależnie od przyczyn, odczuwania objawów i samopoczucia, schorzenie powinno być leczone i pod stałą kontrolą lekarza. Nie jest to zwykła przypadłość, „taka uroda” – jak czasem zwykło się mówić. To poważny problem zdrowotny, który trzeba potraktować z należytą uwagą. Skąd się bierze nadciśnienie? Czy nasz tryb życia może pomóc w uregulowaniu wartości ciśnienia? Jakie skutki może mieć ignorowanie sygnałów choroby?
Prawidłowe wartości ciśnienia
O prawidłowych wartościach ciśnienia tętniczego możemy mówić wówczas, gdy nie jest ono wyższe niż 120/80. W przypadku wartości 130/85 możemy wciąż mówić o wysokim ciśnieniu prawidłowym. Wartości wyższe, odnotowane w kilku pomiarach sugerują, że mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. Pacjent powinien mierzyć ciśnienie w domu samodzielnie oraz poddawać się pomiarom w placówce medycznej. Jeśli wartości pomiarów w przychodni i w domu znacznie się od siebie różnią – lekarz może zalecić badanie holterem ciśnieniowym. Mierzy on wartości w ciągu doby. To zalecenie najczęściej dotyczy pacjentów, którzy wykazują objawy „zespołu białego fartucha”, przy którym pomiary w poradni wykazują znacznie wyższe wartości niż podczas samodzielnych pomiarów w domu.
Nadciśnienie tętnicze – objawy
Objawy nadciśnienia tętniczego nie zawsze są dla pacjentów odczuwalne. Dlatego warto od czasu do czasu poddać się pomiarowi w placówce medycznej lub skorzystać z urządzenia przeznaczonego do użytku domowego. Do typowych objawów nadciśnienia należą:
- uczucie niepokoju
- bezsenność
- napadowe kołatanie serca
- uczucie duszności
- zawroty głowy
- szum w uszach
- bóle w tylnej części głowy
- problemy z nadmierną potliwością
Jeśli odczuwasz którekolwiek z tych objawów, zgłoś się do kardiologa. Nadciśnienie tętnicze może spowodować bardzo poważne straty w Twoim zdrowiu. Nie warto ignorować najlżejszych sygnałów, bo zaniechanie może wystawić bardzo surowy rachunek w przyszłości.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Najczęściej trudno ustalić jedną przyczynę nadciśnienia tętniczego. Dzieje się tak wówczas, gdy choroba ma charakter wtórny. Na chorobę może składać się wiele czynników: genetyka, niewłaściwy tryb życia, złe odżywianie, brak aktywności fizycznej, permanentny stres, otyłość, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Czasem nadciśnienie jest częścią lub efektem innej choroby np. choroby miąższu nerek, nadczynności tarczycy, cukrzycy lub obturacyjnego bezdechu sennego.
Postępowanie w chorobie i leczenie nadciśnienia
Nie zawsze diagnoza łączy się z wdrożeniem leczenia farmakologicznego. Na początek, lekarz może zalecić zmiany w żywieniu i trybie życia. Co możesz zrobić?
- Rzucić palenie papierosów
- Znacznie ograniczyć picie alkoholu
- Zredukować w dużym stopniu ilość soli w diecie
- Znacznie ograniczyć ilość tłuszczów w diecie – zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego
- Wprowadzić do diety warzywa i owoce, zwłaszcza te niskokaloryczne
- Wdrożyć systematyczną aktywność fizyczną
- Wprowadzić do codziennej diety picie czystej wody w ilości przynajmniej 1,5-2 litry dziennie
- Unikanie stresu
Wprowadzenie do diety niektórych ziół, które w naturalny sposób obniżają ciśnienie (najlepiej po konsultacji z lekarzem) także poprawi sytuację. W zależności od postępu i rodzaju choroby, lekarz może przepisać środki farmakologiczne, które pomagają w codziennym regulowaniu i obniżaniu wartości ciśnienia. Leki te są wyłącznie na receptę i powinny być brane wyłącznie pod kontrolą lekarza
Konsekwencje nieleczonego nadciśnienia tętniczego
Objawy choroby są mniejszym problemem w obliczu konsekwencji miesięcy lub lat zaniedbań. Przede wszystkim, nadciśnienie powoduje niszczenie narządów wewnętrznych. Najczęściej są to oczy, nerki, ale przede wszystkim serce oraz układ krwionośny – tętnice i żyły. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do chorób nerek, a nawet niewydolności, zawału serca, miażdżycy, chorób oczu a skrajnych przypadkach, nawet udaru mózgu.
Profilaktyka przede wszystkim
Regularne robienie pomiarów, właściwa dieta i zdrowy styl życia, pomogą Ci uniknąć choroby. Jeśli odczuwasz niepokojące objawy lub wyniki pomiarów na urządzeniu do użytku domowego są niepokoją ce – niezwłocznie udaj się do lekarza. Właściwe leczenie sprawi, że unikniesz wielu poważnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości.