Wiosną i latem chętniej decydujemy się na lekkie potrawy. Czujemy się mniej głodni, a nasz organizm nie musi odkładać tłuszczu potrzebnego do ogrzania ciała w czasie mroźnej zimy. Świeże owoce i warzywa są też sprzymierzeńcem w walce o idealną figurę. Z każda porą roku można zauważyć wiele zmian zarówno w wyglądzie roślin jak i zachowaniu zwierząt. Człowiek nie różni się od nich pod tym względem. Jego organizm w zależności od pory roku potrzebuje różnych substancji i składników, dlatego dieta również powinna być dostosowana do pory roku oraz klimatu, w którym żyje. Przedstawiamy zatem sprawdzone sposoby na utrzymanie odpowiedniej diety wiosennej i letniej.
Dieta wiosenna
Przesilenie wiosenne sprawia, że nasz organizm jest bardzo zmęczony po okresie zimowym. Cierpimy na znaczne niedobory witamin i minerałów, które powinniśmy odpowiednio uzupełniać. Dlatego też dieta wiosenna powinna rozpoczynać się przede wszystkim od oczyszczania organizmu. Z pewnością pomoże w tym picie dużej ilości wody, która pozwoli na oczyszczenie organizmu i uzupełnienie brakujących witamin, takich jak magnez, wapń czy potas.
Ważne jest również, aby wprowadzając dietę wiosenną oczyszczającą zadbać o wyeliminowanie lub ograniczenie ilości przyswajanej kofeiny. Kawa lub inne napoje energetyzujące pobudzają chwilowo do pracy, ale dodatkowo wypłukują cenny magnez, przez co organizm staje się bardziej osłabiony. Próbując zastąpić czymś produkty pobudzające, warto włączyć do codziennej diety zieloną herbatę, która odpowiednio pobudza mózg do wzmożonego wysiłku. Wiosną najlepiej spożywać posiłki 5 razy dziennie, zaczynając od wartościowego śniadania.
Wiosenna dieta powinna składać się z następujących produktów:
- nabiałowe np. jajko na miękko czy pasta jajeczna. Jajko dostarcza organizmowi niezbędnych składników. Warto również spożywać twarożek ze szczypiorkiem lub rzodkiewką, z
- bożowe np. musli (na śniadanie można połączyć je z suszonymi lub świeżymi owocami), pieczywo pełnoziarniste, kasze (do mięs i ryb), kiełki zbóż (dodając do sałatek),
- owoce – bardzo urozmaicone rodzaje, świeże, suszone, egzotyczne. Można dodawać je do musli na śniadanie lub jako przekąska,
- słodkie – czekolada, najlepiej gorzka i w niedużych ilościach,
- chude mięso i ryby – najlepiej przygotowane na parze ze świeżymi przyprawami,
- warzywa – świeże przyprawy, szczypiorek, chrzan, rzodkiewka, pomidory, sałatki wiosenne.
Dieta letnia
W okresie letnim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na picie dużej ilości płynów. Najlepsza w tym wypadku jest woda, ponieważ dodatkowo dostarcza nam minerały i pierwiastki, które możemy tracić w wyniku pocenia. Dobrym rozwiązaniem jest również mrożona herbata owocowa, biała lub zielona albo soki owocowe. Zdrowa dieta letnia powinna zawierać jak najmniej słodzonych napoi owocowych, napojów gazowanych, alkoholu czy kawy. W wysokich temperaturach alkohol jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do odwodnienia organizmu.
Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość przyjmowanych posiłków. Powinny być one rozłożone w równych odstępach czasu, mniej więcej 4 razy dziennie. W ciągu upalnych dni apetyt jest mniejszy, dlatego dieta letnia powinna być lekkostrawna i bogata w warzywa, takie jak brokuły, kalafior, papryka, pomidory, ogórki, cukinia, sałata, marchewka. Możemy z nich przyrządzać rewelacyjne sałatki z serem fetą, jajkiem lub kurczakiem. Będą również świetnym dodatkiem do grillowanej ryby. Lato to świetny okres bogaty w różnorodne owoce, które kończą się wraz z nastaniem jesieni. Warto zatem wykorzystać ten czas. Dieta letnia powinna być zatem bogata w różnorodne rozwiązania deserowe na bazie owoców. Świeże truskawki, maliny, czereśnie czy jagody można z powodzeniem dodawać również do śniadań czy robić z nich słodką sałatkę owocową.
Pamiętajmy jednak, aby owoce spożywać do czterech godzin przed snem. Im późniejsza pora dnia, tym metabolizm coraz bardziej spowalnia się, dlatego warto dać mu odrobinę czasu na odpowiednie strawienie owoców. Owoce są bogate w cukry proste, co w konsekwencji prowadzi do większego wyrzutu insuliny. Insulina przyśpiesza proces glikolizy, czyli zamiany cukru w tłuszcz. Dlatego też owoce spożywane w nadmiarze, szczególnie przed snem, mogą być jednym z wielu czynników wpływających na gromadzenie się w naszym organizmie tkanki tłuszczowej.
Postaw na różnorodność!
W wiosenno-letniej diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych. Zawierają kwas foliowy, niacynę (wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, stan skóry oraz błon śluzowych), fosfor, żelazo oraz cynk. Przede wszystkim jednak to nieocenione źródło błonnika, który korzystnie wpływa na naturalną przemianę materii. W diecie powinno więc pojawić się pieczywo pełnoziarniste (np. chleb razowy), kasze (gryczana i jęczmienna), brązowy ryż. Sięgajmy też po nabiał: mleko, jaja, sery, jogurty. Dieta letnia i dieta wiosenna to idealny czas na rozsmakowanie się w świeżych owocach i warzywach, dzięki którym nasze codzienne posiłki będą nie tylko zdrowsze, ale również smaczniejsze.