Endoskopia układu pokarmowego, dzięki rozwojowi technologicznemu ostatnich dziesięcioleci, stała się bardzo ważnym elementem diagnostyki gastroenterologicznej. Poza tym, przestała służyć jedynie diagnozowaniu i wykorzystywana jest również w terapii układu pokarmowego.
Czym jest endoskopia układu pokarmowego?
Badanie endoskopowe układu pokarmowego, wykonuje się za pomocą urządzenia zwanego endoskopem. To rodzaj sondy, wprowadzanej do wnętrza pacjenta. Jej część stanowi światłowód, którym oświetlane jest badane pole. Drugi element to obrazowód, który ma za zadanie przekazanie obrazu z wnętrza, a ostatnim jest kanał narzędziowy. Tą drogą, lekarz wprowadza specjalne narzędzia, którym może zarówno pobrać materiał do badań, jaki wykonać zabieg.
Z badań endoskopowych, korzystają przede wszystkim pacjenci, cierpiący na schodzenia przełyku, żołądka, jelit, odbytu, wątroby, trzustki oraz dróg żółciowych.
Do najważniejszych metod diagnostyki i operowania należą: kolonoskopia, rektoskopia, rektopeksja oraz operacje różnych odcinków przewodu pokarmowego metodą laparoskopową.
Kolonoskopia
Podczas kolonoskopii, lekarz, za pomocą kolonoskopu, czyli cienkiego i elastycznego endoskopu, bada wnętrze całego jelita grubego wraz z odbytnicą.
Pozwala to zarówno ocenić wizualną stronę błony śluzowej jelita, jak też daje możliwość usuwania polipów oraz pobierania wycinków ze ściany jelita grubego.
Wskazaniem do kolonoskopii jest między innymi podejrzenie raka oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nieuzasadniona i nagła utrata masy ciała, czy też nasilona biegunka. W ramach terapeutycznego zastosowania, kolonoskopia przeprowadzana jest w celu usuwania ciał obcych, hamowania krwawienia z wad rozwojowych naczyń i owrzodzeń oraz zmniejszenia ciśnienia w jelicie, które zostało objęte toksycznym poszerzeniem jelita grubego.
Rektoskopia
Rektoskopia, to w odróżnieniu od kolonoskopii, badanie dotyczące jedynie odbytu i odbytnicy.
Pozwala na wykrycie zmian w badanym obszarze, wyjaśnienie przyczyn częstych biegunek, czy krwawienia z odbytu. W ramach działań terapeutycznych, stosuje się ją między innymi w celu usunięcia ciał obcych i polipów, a także zahamowania krwawienia. Rektoskopia wykorzystywana jest również do pobrania próbek, przekazywanych do badań bakteriologicznych i histopatologicznych.
Rektopeksja
Zabieg ten wykonywany jest u pacjentów cierpiących na wypadanie odbytnicy. W jego ramach, lekarz, za pomocą pojedynczych szwów oraz niewchłanialnych siatek, mocuje odbytnicę do okostnej powierzchni kości krzyżowej.
Okazuje się, że rektopeksja bez resekcji esicy jest metodą równie skuteczną, jak resekcja przednia i inne zabiegi z dostępu brzusznego.
Wykonana metodą laparoskopową, zapewnia mniejszy ból pooperacyjny, szybszy powrót do aktywności życiowej i krótszy pobyt w szpitalu.
Operacje różnych odcinków przewodu pokarmowego metodą laparoskopową
Jedną z endoskopowych metod leczenia jest metoda laparoskopowa.
Chirurgia laparoskopowa zwana jest też chirurgią małoinwazyjną. Dawniej, używana była przeważnie w ginekologii i chirurgii pęcherzyka żółciowego, ale od kilku lat, gdy nastąpił jej szybki rozwój, zaczęto stosować ją również w chirurgii jelit.
Wybierana jest między innymi ze względu na duże korzyści, jakie z jej stosowania, odnoszą pacjenci. Do głównych zalet należą:
- ograniczenie utraty krwi w trakcie operacji,
- zmniejszenie ilości powikłań pooperacyjnych,
- poprawa pooperacyjnego efektu kosmetycznego,
- zmniejszenie bólu po operacji,
- szybszy powrót funkcji układu pokarmowego,
- krótszy pobyt w szpitalu,
- wcześniejszy powrót do normalnej aktywności życiowej chorego.
Tą metodą, można przeprowadzić większość zabiegów na jelitach. Należą do nich między innymi, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba uchyłkowa, wypadanie odbytnicy, czy też zaparcia.