Żylaki - rodzaje, objawy i sposoby leczenia | INTER-MED

Rodzaje żylaków i ich leczenie

Kobieta dotyka żylaków na nodze - Żylaki - rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Żylaki zwykło kojarzyć się z nogami, ale to tylko część prawdy. Owszem, pojawiają się tam bardzo często i są najbardziej widoczne, ale występują też w przełyku, w odbycie i w powrózku nasiennym.
Niezależnie od miejsca i wielkości, nie wolno ich bagatelizować. W przypadku zauważenia objawów, należy udać się do lekarza, który ustali najlepszą formę leczenia. Czasem wystarczy zwykła maść, a innym razem może być konieczna operacja. Do wyboru jest też zabieg laserowy.

Żylaki przełyku

Zaczynając od górnej części organizmu, pierwszym rodzajem żylaków, są żylaki przełyku. Powstają one w brzusznej części przewodu pokarmowego.

Przyczyny

Żylaki przełyku pojawiają się, gdy choruje wątroba, zwłaszcza, gdy dojdzie do jej marskości. Efektem tego, jest nadciśnienie wrotne i utrudniony przepływ krwi z dolnych części ciała.

Objawy

Głównym objawem żylaków przełyku jest krwawienie. Na początku ledwo wyczuwalne w postaci posmaku krwi w ustach, później przechodzi w bardziej obfite, połączone z wymiotowaniem krwią i skrzepami. Krew może pojawić się też w stolcu, powodując jego ciemne, wręcz smoliste zabarwienie.
Żylakom towarzyszą również problemy z przełykaniem i ból w jego trakcie.

Leczenie żylaków przełyku

Choć w leczeniu żylaków przełyku, można stosować metodę opaskowania, to dużo częściej wybierana jest metoda endoskopowa ze sklerotyzacją. Polega ona na nastrzykiwaniu krwawiących żylaków, specjalną substancją chemiczną, w celu ich zamknięcia.

Żylaki powrózka nasiennego

Idąc dalej, pojawić się mogą żylaki powrózka nasiennego. Problem ten, dotyczy głównie młodych mężczyzn. W wyniku zwiększonego nacisku krwi na naczynia splotu wiciowatego, dochodzi do powiększenia żył, wchodzących w jego skład.

Przyczyny

Żylaki powrózka nasiennego, to nie tyle choroba sama w sobie, co objaw niewydolności żylnej miednicy, czyli zjawiska hemodynamicznego.

Objawy

Do lekarza należy się udać w sytuacji, gdy pojawią się nawet niewielkie objawy w postaci ciągłego, tępego bólu moszny, miękkich guzków nad jądrem lub podwyższonej temperatury jąder. Zaniedbanie, może doprowadzić nawet do bezpłodności.

Leczenie

Żylaki powrózka nasiennego można leczyć na kilka sposobów:

 • metodą nastrzykiwania,
 • operacyjnego podwiązania i podcięcia żyły,
 • przezskórnej embolizacji wewnątrzżylnej.

Młody mężczyzna siedzi przy biurku - siedzący tryb życia i żylaki

Żylaki odbytu

Trzecim rodzajem żylaków, są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Pojawiają się, gdy w żyłach przebiegających przez odbyt, zwiększa się ciśnienie krwi.

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn należą:

 • siedzący tryb życia,
 • ciąża,
 • otyłość,
 • seks analny,
 • regularne zaparcia,
 • częsta jazda konno, na rowerze lub samochodem.

Objawy

Hemoroidy mogą się objawiać na różne sposoby. Wiele zależy od ich rodzaju (hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne) oraz stopnia zaawansowania.
Do najczęstszych objawów należy swędzenie odbytu, śladowe ilości krwi na papierze podczas wypróżniania, wypadanie guzka, który można wyczuć w okolicy odbytu oraz podrażnienie śluzówki i wydzielina.

Leczenie hemoroidów

W leczeniu hemoroidów, wykorzystuję się kilka rodzajów metod. W przypadku małego stopnia zaawansowania choroby, stosuje się maści na żylaki, czopki oraz żele.
Inne zabiegi, które może zalecić proktolog to laseroterapia, skleroterapia i krioterapia z wykorzystaniem ciekłego azotu.
W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie pomaga albo kiedy choroba jest bardzo zaawansowana, stosuję się metody operacyjne. Jedną z nich, jest metoda Barrona, która polega na założeniu na hemoroidy gumowych opasek, powodujących ich niedokrwienie oraz martwicę struktur.

Żylaki nóg

Żylaki mogą pojawić się również na nogach, co świadczy o przewlekłej chorobie żył. Są one opuchnięte, powiększone, o niebieskim lub ciemnofioletowym kolorze. Mogą być poskręcane i wypukłe. Często bolą i powodują uczucie zmęczenia nóg.

Przyczyny

Żylaki na nogach mogą pojawić się z co najmniej kilku powodów. Należą do nich:

 • siedzący tryb życia,
 • unieruchomienie i trzymanie nóg w jednej pozycji, co ma miejsce podczas długiej choroby,
 • predyspozycje genetyczne,
 • ciąża,
 • nadwaga.

Leczenie żylaków nóg

Leczenie żylaków nie należy do prosty i szybkich. Stosuje się zarówno metody zachowawcze, jak i chirurgiczne.

Metody zachowawcze
Pierwsze z nich, to stosowanie tabletek i maści uszczelniających naczynia oraz preparatów z diosminą, rutozydem oraz wyciągiem z kasztanowca. Celem ich jest złagodzenie objawów.

Metody chirurgiczne
Gdy chodzi o metody chirurgiczne, stosuje się między innymi skleroterapię, czyli ostrzykiwanie żylaków substancją chemiczną. Inne to stripping i kriostripping.

Leczenie laserowe
Od kilkunastu lat praktykuje się także laserowe usuwanie żylaków. Jedną z technik, cieszących się dużym zainteresowaniem, jest laseroterapia żylaków kończyn dolnych – EVLT.
Termiczne uszkodzenie nieprawidłowych naczyń żylnych, stanowi silny bodziec, który prowadzi od obkurczenia, krzepnięcia krwi w świetle żylaka oraz włóknienia. Efektem tego jest nieodwracalne zarośnięcie chorego naczynia.
Jedną z zalet użycia lasera jest brak cięcia w pachwinie i krwiaków związanych z klasycznymi zabiegami.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]