Ektopia szyjki macicy to zmiana, z którą ginekolodzy spotykają się bardzo często. Często mylona jest z nadżerką szyjki macicy i tym samym wywołuje niepokój u kobiet, u których ta zmiana się pojawia. Dlatego w razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Zmiana ta zwykle nie daje żadnych dodatkowych objawów, a diagnozowana jest najczęściej w gabinecie ginekologicznym w trakcie badań okresowych. Może się jednak zdarzyć, że samo zaczerwienienie widoczne przy ujściu szyjki macicy to nie zwykła ektopia, a objaw schorzenia, które wymaga leczenia.
Z tego powodu warto wiedzieć, kiedy dokładnie ektopia szyjki macicy wymaga dodatkowych badań diagnostycznych.
Co to jest ektopia szyjki macicy?
Ektopia szyjki macicy z pewnością nie jest stanem chorobowym ani zmianą zagrażającą twojemu życiu. Macica zbudowana jest z trzonu oraz szyjki. To tu dochodzi do zmiany, która przez wiele kobiet mylona jest z nadżerką, a ta najczęściej wymaga interwencji medycznej.
Ektopia szyjki macicy ma miejsce wówczas, gdy przekrwiony, intensywnie czerwony i gruczołowaty nabłonek walcowy obecny w kanale szyjki macicy, przemieszcza się do ujścia szyjki i staje się widoczny. Można go zauważyć dzięki różnicy kolorów między tymi dwoma obszarami. Ujście szyjki jest bowiem wyścielone płaskim, wielowarstwowym nabłonkiem o jasnoróżowej barwie.
Jak się objawia ektopia szyjki macicy?
Kiedy dojdzie do przemieszczenia gruczołu w stronę ujścia, staje się bardziej zauważalny jako obszar o żywej, czerwonej barwie. Zwykle do zdiagnozowania ektopii dochodzi w trakcie rutynowego badania ginekologicznego.
Ektopia szyjki macicy najczęściej jest bezobjawowa. Może jednak być przyczyną pewnych dolegliwości w postaci:
- zwiększonej wydzieliny z dróg rodnych,
- plamień samoistnych,
- plamień po stosunku seksualnym.
Ze względu na to, iż objawy te mogą wskazywać też na inne schorzenia, to gdy tylko je zauważysz, umów się na wizytę do ginekologa.
Również zmiany o czerwony zabarwieniu zwane erytroplakią mogą wskazywać nie tylko na ektopię szyjki macicy. W takiej sytuacji lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu dodatkowych badań. Może się bowiem okazać, że to nadżerka prawdziwa, stan zapalny lub rak przedinwazyjny.
Jak często występuje ektopia szyjki macicy?
Jeśli sama zauważyłaś lub lekarz w trakcie badania dostrzegł zmiany, które wskazują na ektopię, powinnaś wiedzieć, że nie jesteś w tym sama. Ektopia dotyka bowiem nawet 50% kobiet. Szczególnie często diagnozowana jest u aktywnych seksualnie nastolatek. Jest też częściej spotykana u kobiet, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną.
Co może być przyczyną ektopii szyjki macicy?
Przyczyny mogą być zarówno naturalne, jak i chorobowe. W pierwszym przypadku za przemieszczanie się gruczołowatego nabłonka w kierunku ujścia szyjki macicy odpowiadają zmiany hormonalne. Mowa tu głównie o zwiększonym poziomie estrogenów, co powoduje namnażanie się komórek i różnicowanie nabłonka w obrębie szyjki macicy.
Gdy chodzi o przyczyny chorobowe, nie bez znaczenia dla rozwoju ektopii szyjki macicy są zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne. Zaburzają równowagę mikroflory pochwy i prowadzą do zniszczenia nabłonka wielowarstwowego płaskiego.
Czy ektopię szyjki macicy należy leczyć?
Jeśli ektopia nie daje dodatkowych objawów poza czerwonym obszarem w miejscu ujścia szyjki macicy, nie ma powodów do interwencji medycznej. W większości przypadków cofa się ona samoistnie, a lekarze uznają to obecnie za naturalny i prawidłowy objaw.
Co innego, gdy pojawią się wspomniane wcześniej, niepokojące dolegliwości. Również w sytuacji, gdy nieprawidłowe będą wyniki cytologii lub doświadczać będziesz uporczywych i nawracających infekcji. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie leczenia, które twój ginekolog dostosuje po przeprowadzeniu niezbędnych badań.