Zapalenie spojówek. O czym może świadczyć? | INTER-MED

Zapalenie spojówek. O czym może świadczyć?

Zapalenie spojówek może się objawiać na wiele różnych sposobów, w zależności od przyczyny, która stoi u źródła. Do najczęstszych należą zmiany alergiczne, zespół suchego oka i zakażenia bakteryjne. Rzadziej, stany zapalne wywołane są przez wirusy i grzyby.
Zapalenie spojówek może być jednym z objawów różyczki, świnki, grypy, odry oraz infekcji katarowej.
W jaki sposób możesz rozpoznać to schorzenie, na co może wskazywać zmieniona chorobowo spojówka i kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza?

Kobieta pociera dłonią oko. Zapalenie spojówek. O czym może świadczyć?

Zapalenie spojówek – najczęstsze objawy

Mając na uwadze przyczynę, zapalenie spojówek dzielimy na:

 • niezakaźne – alergiczne, chemiczne, fizyczne, mechaniczne i autoimmunologiczne,
 • zakaźne – bakteryjne, wirusowe, wywołane przez chlamydię i inne.

Choć rozróżnienie bakteryjnego i wirusowego zapalenia spojówek jest dość trudne, to są sprawdzone sposoby, na podstawie których lekarze stawiają wstępną diagnozę.

Zwykle chorzy zgłaszający się do lekarza, skarżą się na:

 • świąd oczu – może wskazywać na alergiczne zapalenie spojówek,
 • lepką, ropną wydzielinę z oka – jest objawem bakteryjnego zapalenia spojówek,
 • pieczenie – zwykle pojawia się przy zespole suchego oka.

Różne typy objawów, mogą wskazywać na konkretną przyczynę pojawienia się stanu zapalnego, który charakteryzuje się przebiegiem ostrym, podostrym lub przewlekłym.

Oto objawy, które powinny zwrócić twoją uwagę:

Rodzaj wydzieliny

Przy zapaleniu spojówek w oku może się pojawić wydzielina w czterech różnych postaciach:

 • wodnista – może wskazywać na zapalenia toksyczne oraz infekcję wirusową,
 • śluzowa – charakterystyczna dla wiosennego, alergicznego zapalenia spojówek oraz stanu zapalnego występującego przy zespole suchego oka,
 • śluzowo-ropna – pojawia się jako objaw łagodnych zakażeń bakteryjnych oraz tych wywołanych przez chlamydię,
 • ropna – to przejaw ciężkich zapaleń o podłożu bakteryjnym.

Przekrwione oko. Zapalenie spojówek. O czym może świadczyć?

Typ reakcji spojówkowej

 • obrzęk – zwykle towarzyszy przekrwieniu i może być przyczyną wybrzuszenia spojówki gałkowej, a w ostrzejszych stanach, objęta obrzękiem spojówka może nawet wystawać spoza zamkniętych powiek,
 • przekrwienie – to najczęstszy objaw, który jako jeden z pierwszych możesz dostrzec na zmienionym chorobowo oku,
 • grudki limfatyczne – te wyglądające jak ziarna ryżu zmiany mogą wskazywać na chlamydię, zakażenie wirusowe lub czynniki toksyczne, w tym miejscową nadwrażliwość na leki,
 • brodawki – przyczyn ich pojawienia się może być wiele, ale najczęściej wywołane są przez wiosenne alergie, zakażenie bakteryjne, przewlekłe zapalenie brzegów powiek, górne rąbkowe zapalenie spojówki i rogówki lub też zmiany wywołane przez soczewki kontaktowe.

Obecność błon prawdziwych lub rzekomych

 • prawdziwe – wskazują na zakażenie wywołane przez paciorkowce Beta-hemolizujące i maczugowce błonicy; są trudne do usunięcia, w trakcie którego może dojść do krwawienia,
 • rzekome – łatwo je usunąć, a przyczyną ich pojawienia się może być zapalenie spojówek rzekomobłonicze, rzeżączkowe i autoimmunologiczne oraz zakażenie adenowirusowe.

Powiększenie węzłów chłonnych przyusznych

Tego typu objawy zapalenia spojówek zwykle wskazują na infekcję wirusową, ciężkie zapalenie rzeżączkowe oraz zakażenie wywołane przez chlamydię.

Zapalenie spojówek – kiedy zgłosić się do lekarza?

Warto wiedzieć, że stan zapalny wywołany przez wirusy lub bakterie, zwykle na początku pojawia się tylko w jednym oku. Natomiast jeśli masz do czynienia z zapaleniem alergicznym, zmiany pojawia się w obu i to jednocześnie. Towarzyszy temu obfite łzawienie, wodnisty katar i nasilony świąd. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, powinieneś zgłosić się do okulisty.

Gdy chodzi o zwykłe zapalenie spojówek, ogranicza się samo i po 3-5 dniach wszystko wraca do normy. Jeśli jednak tak się nie stanie, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Na podstawie wstępnej diagnozy przepisze ci odpowiednie leki lub skieruje do okulisty. Ten z pomocą lampy szczelinowej, poszuka przyczyn stanu zapalnego i zaordynuje odpowiednie leczenie.

Jak w przypadku każdej choroby, tak i tu powinieneś postawić na profilaktykę i zapobieganie. Nie w każdym przypadku, gdy chodzi o zapalenie spojówek, jest ona najprostsza i możliwa. Czasem jednak wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków. Pamiętaj więc, by nie trzeć oczu, zwłaszcza brudnymi rękami, nie pożyczać od nikogo kosmetyków do oczu, często myć ręce oraz dbać o higienę w przypadku używania szkieł kontaktowych.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]
  Ważne

  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.

  Ważne
  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.