Do czego służy USG Doppler i jak wygląda badanie? - INTER-MED

Do czego służy badane USG Doppler?

Nieinwazyjne i bezbolesne badanie USG Doppler w odróżnieniu od zwykłego USG, pokazuje przepływ krwi. Możliwe to jest dzięki odbijaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięków, od krążących krwinek czerwonych w krwi. Pomaga tym samym lekarzowi oszacować przepływ krwi przez naczynia krwionośne.
Do czego służy USG Doppler i jakie schorzenia można tą metodą diagnozować?

Lekarz wykonuje badanie. Do czego służy USG Doppler i jak wygląda badanie?

USG Doppler – przebieg badania

Jeśli otrzymasz skierowanie na USG Doppler od swojego lekarza, nie musisz się niczego obawiać. Zwykle nie trwa dłużej niż 30 minut i jest całkowicie bezpieczne. Przed rozpoczęciem badania musisz zdjąć lub odsłonić część ubrania w miejscu, gdzie przeprowadzone będzie badanie. Po wcześniejszym posmarowaniu go specjalnym żelem lekarz przyłoży głowicę aparatu dopplerowskiego i obserwować będzie na bieżąco na monitorze, obraz przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu może dostrzec miejsca, w których przepływ ten jest niewłaściwy lub ustaje. Wskazówka dla lekarza są też zmiany w szumie, charakterystycznym dla przepływającej krwi.

Do czego służy USG Doppler – wskazania do wykonania zabiegu

Tętnice i żyły

Jako że badanie USG Doppler służy przede wszystkim do badania przepływu krwi w tętnicach i żyłach, do głównych wskazań zalicza się miażdżycę i chorobę zakrzepową żył. W trakcie badania lekarz może wykryć zarówno tętniaki, jak i niedrożność tętnic, czy zatory żylne. Z przepływem krwi przez żyły związane są też różnego rodzaju zmiany patologiczne i to do ich wykrycia służy USG Doppler.
Na badanie możesz zostać skierowany również wtedy, gdy lekarz podejrzewa je w tętnicach szyjnych, podobojczykowych, w kończynach dolnych i górnych. W połączeniu z echem serca, USG Doppler pozwala też wykryć zmiany zastawkowe w sercu.

Poza tym, wskazaniem do badania jest również:

  • niewydolność żylna w nogach,
  • wybrzuszenia żylne, czyli tętniaki,
  • stan po urazie naczyń krwionośnych,
  • ból lub uczucie drętwienia oraz obrzęki kończyn.

Nowotwory

USG Doppler sprawdza się również w onkologii, gdzie lekarz może w porę wykryć u pacjenta zmiany nowotworowe. Z pomocą USG Doppler śledzi on przepływ krwi w węzłach chłonnych i wykrywa guzki w tarczycy oraz ocenia stopień złośliwości i rodzaj guzów wątroby.

Tętnice tak, ale nie w obrębie mózgu

Mimo uniwersalności tego badania, lekarze nie są w stanie wykryć zmian miażdżycowych w naczyniach i tętnicach, odpowiedzialnych za doprowadzanie krwi do mózgu. Spowodowane to jest ograniczeniami, jakie kości czaszki stanowią dla ultradźwięków.

Wykrywanie zmian w narządach wewnętrznych

To, do czego służy USG Doppler, nie ogranicza się tylko do głównych żył i tętnic. W trakcie badania lekarz może bowiem wykryć też stany zapalne, uszkodzenia lub niedokrwienia w trzustce, nerkach, wątrobie i śledzionie. Badanie przepływu krwi pomocne okazuje się również w wykrywaniu żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn, które mogą powodować niepłodność.

Ciąża

Badanie USG Doppler nie należy do podstawowych badań przeprowadzanych w okresie ciąży. Ginekolog może jednak w konkretnych przypadkach zlecić je, gdy w badaniu podstawowym zauważy jakieś nieprawidłowości. To jednak nie są jedyne wskazanie. Do innych należy:

  • ciąża wysokiego ryzyka, do której zalicza się ciążę kobiet po 35. roku życia,
  • wcześniejsza utrata ciąży,
  • ryzyko wystąpienia wcześniejszego porodu.

Z pomocą tego badania lekarz może też sprawdzić, czy serce płodu bije prawidłowo oraz podjąć decyzję o najlepszym dla niego momencie rozwiązania ciąży.